Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36565 times)

Offline DARE GTI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
GigaWatt

не се потребни два, за домашни услови скоро не се ни уклучува вентилаторот,а кога работи подолго време на максимална моќност и на убави јаки звучници ,ке загрее до одредена температура,и останува односно не ја надминува,до сеа се нема десено да прегрее,пример за нова година работеше  5\6 саати на максимална моќност и си беше онака млако на допир  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, со толкаво ладилно тело, да, би требало и на максимум да тера без да загрее многу ;). Чисто беше онака, како сугестија, заради симетричност ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARE GTI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #242 on 04.01.2012, Wednesday, 03:15:48 (Edited 04.01.2012, Wednesday, 03:17:37) »
најпрво таков беше планот да има два вентилатори и да издувава да циркулира убаво воздухот но ке беше многу дугачко па се мислев да го сечам хладњакот па ми беше жал,и на крај се решив да поставам еден вентилатор кој ке го извлекува топлиот воздух

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
супер изработка, долго време чекав да ми одговориш и дали ке може сега да ми кажеш каде ја изработи кутијата :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Даре браво за изработка  :) , дали ти текнува на колку му е наштелувана мирната струја на засилувачов (вкупната за еден канал или по периода  зависи како си мерел)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
сликите од првиот пост ги нема
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сликите од првиот пост ги нема

Има во друг post ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1801.msg66247#msg66247
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
добро сработено, патем што лим користеше, која дебелина ?
и што гти имаш? xD

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Сакам да го изработам овој засилувач па сакам да прашрам нешто во врска со него... имам трафо 2X45 мислам дека е 700-800W па ме интересира дали ке можам да направам стерео верзија од 2X250w??

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Power/Out Impedance:   Transformer:   Power Transf:   Elect. Capacitor:
200W/4Ω                      2x36V            300W              2x10.000uF/80V
300W/4Ω                      2x44V            400W              2x15.000uF/80V
400W/4Ω                      2x49V            550W              2x20.000uF/100V
500W/4Ω                      2x54V            650W              2x20.000uF/100V

Што значи ако трафото ти е 2x45V 800W слободно можеш да изработиш стерео верзија од 300W/4Ω :).

Стави некоја слика од трафото ;)...

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Уште не ми е земено трафото али кога ке го земам ке ставам слика од него и од кутијата што ке ми ја датат.. кутијата е од фабрички засилувач со надворешни ладнаци мислам дека ке може да изработам во таа кутија стерио верзија затоа што ладнаците се од страната на кутијата не се одзади :) :)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Треба поголемо искуство за да се решиш да го изработиш овој засилувач.Ако го имаш тогаш ОК,ако не побарај повеке информации околу овој засилувач,напонот не е баш за занемарување.
Дарко

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Немам многу искуство во врка со транзисторски засилувачи али ако сака некој и ако може нека ми помогне.. дел од работите што ги научив за електрониката е од ZareBt и сум му много благодарен  :)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ako nemaš mnogo iskustva sa pravljenjem audio pojačala, onda nije baš mudro da kreneš u ovakav poduhvat. To je isto kao kad položiš vozački ispit i odmah hoćeš da sednes u Ferari ili Formulu-1... nije da to ne može ali nije pametno.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Браво, убаво изгледа, добрави го и вториот канал, најди/направи  некоја убава кутија и мислам дека ке биде одлично  :D


Кај можи да се купи таков трансформатор?