Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36315 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
2 X 400W транзисторски аудио засилувач
« Opened on 10.08.2010, Tuesday, 14:41:03 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 01:27:22) »
неодамна почнав да меркам една шема по интернет па деновиве почнав да ја правам еве како изгледа сеа за сеа изработката , си најдов и доста добар ледилник за засилувачот така да ова ако проработи според мене ке биде доста интересен и моќен засилувач
еве ја страната од која го видов засилувачот

Code: [Select]
http://www.electronica-pt.com/circuitos/en/audio-amplifiers/17-audio-amplifier-200-500w.html

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одлична изработка досега DARK респект+ од мене.
Инаку мене ме интересира од каде го „ископа“ ладилникот, барам и јас слични ладилници но досега ништо немам најдено.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И мене ме интересира за ладилникот, од каде го најде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #3 on 10.08.2010, Tuesday, 15:28:15 (Edited 10.08.2010, Tuesday, 15:31:58) »
И од мене респект плус!!Но и јас гледав едно вакво појачало,каде што идам на пракса тој работникот има направено вакво појачало но го немам прашано од колку ватно му е.И јас сакав сега да го правам но ќе размислам!!!Многу добро појачало!!!

Споено мислење: 10.08.2010, Tuesday, 15:31:58
Во Народна Техника каде што идам сакам оваа година да го направам т.е. да залемам делови и во кутија да го ставам!!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #4 on 10.08.2010, Tuesday, 15:53:52 (Edited 10.08.2010, Tuesday, 15:55:28) »
случајно отидов кај куми во гаража и тој си вадеше железо за фрлање за во отпад и глеам мегју железата нешто ребра влечам не исача пак влечам пак не искача коа го извадив кога видов глава ме заболе  ;D  ;D    ;D  и така си го земав

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дај бе кумот твој да извлече и некој ладилник за мене  ;D ;D ;D ;D

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ахахаха ја пребарав све ехх да иамсе уште некој  >:(

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Вакви ладилници има по фрекфентните регулатори за мотори .

Offline BanManaSaH

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
А овие транзисториве МЈЕ, MJ, од кај ги набави ????
Барав пред една година немаше никаде во Скопје.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
vo gac  gi ima

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
добро изгледа  :)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
ваков сличен имаше во емитер го изработив во 300w верзија и многу бев задоволен.
Ладилников е топ :o ,можеш да ставиш  4  вакви засилувачи и вентилатор поради тоа што се легнати ребрата

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
И колку пари те кошта работава досега, мислам ако не е тајна, те прашувам пошто ми треба еден ваков па да знам колку е разликата од купен и хоме маде, затоа.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
е мене ме интересира како ја направи плочката (мислам на водовите) со која техника

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
плочката ја изработив со ласерски принтер мрсна хартија и пегла  ;D