Author Topic: Мостно поврзување на стерео појалачо  (Read 3933 times)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Мостно поврзување на стерео појалачо
« Opened on 16.03.2014, Sunday, 14:19:22 (Edited 08.01.2015, Thursday, 02:55:22) »
Имам стерео појачало
2х tda7294, како стерео си функционира супер
али претежно го користам како појачало за вуферот, би сакал да ги поврзам мостно да добијам поголема снага а и да не се оптеретува до крај



Code: [Select]
http://www.rocketroberts.com/techart/amp.htm
од сликата нешто ми е јасно, нешто уште повеќе нејасно, тоа 180phase shift како се постигнува

и ако е можно некако со прекуваш да се направи bridge / stereo

секоја помош е добредојдена

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ако побараш мислам дека Лордзи имаше тема * Мостно појачало со LM 7294*.Само  од  стерео   добиваш моно 200W појачало.Ако веке ти работи добро она стереото,по мое не го преправај ,ами направи си ново.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
работи добро али немам потреба од уште едно појачало а оваа да седи и собира прашина
моментално го користам само едниот канал (еден woofer Имам)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема монтажна и пцб.Имаш точни димензии за плочата и направи си наново на друга плочка,Според мене така е подобро.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
@batka
не сум ставал јас таква тема, некој друг бил... ;)

@tomce
прочитај ги правилата, надворешни линкови се кодираат, овој пат јас ти го средив, следниот пат ќе го бришам...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
изумив за кодирањето, ке пазам повеќе

@batka фала на шемата, али сепак ке гледам првично ако е можно да се направи мостна врска

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види ја шемата од APEX и ке видиш дека само со додавање на 2 отпорника 22К и поинакво врзување се постигнува на иста плочка стерео и бриџ врска ,Отпорниците се исцртани на монтажната со исрекинати линии,едниот влез оди на маса ,двата mute/stby се врзуваат заедно а прикажано е и каде се спојува звучникот ( моно 170 до 200W ).

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Мостно Поврзување на стерео појалачо
« Reply #7 on 07.01.2015, Wednesday, 06:41:45 (Edited 07.01.2015, Wednesday, 12:44:47) »
Томче,  многу е едноставно поврзувањето. Bo стерео верзија имаш IN-R и нормално IN-L. Едниот влез извади/одлеми го (на сликата на АPEX input right channel), и залеми жичка/краткодпојник (на сликата на APEX таа жичка е обележана со буквата J (jumper) , така да таа страна ке го засилува GND сигналот, а излезот + (плус) од таа страна сега ти е - (минус) извод за звучник во мостна врска (bridge). Плусот од другата страна е + извод за звучник.
Да биде јасно , дватта + (plus) терминали во стерео верзија ти се изводи за звучник во моно (bridge)  верзија. Впрочем, и дватта изводи за звучник се позитивни (+), но бидејки едната страна го засилува GND сигналот, ке речеме дека таа страна е ,,вештачкиќќ минус (-).  Се гледа убаво на сликата на APEX дека минусите за приклучување на звучници се слободни, неповрзани.
Нема потреба од никакви 22К отпорници, да не те буни тоа, барем од мое искуство , а видов на сликата дека има еден 22К поставен кај грецовиот мост, а во стерео верзија е изоставен. Пробај вака.
 

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Доколку правиш мостно појачало гледај звучникот за ова појачало да ти е барем 8 оми. 4оми не ни помислувај да ставиш.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
И јас имам едно слично прашање ,дали може со некој склоп надвор од снагаторот од двата канала да се направи еден т.е. двата канала да ги споиш во еден и да добиеш поголема моќност  ???

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Може, само инвертирачки бафер ти треба за другиот канал, и да го поврзеш звучникот за 2та плуса. Нормално, не е за звучници испод 8ома, доколку појачалото поддржува 4омски звучници.

Споено мислење: 07.01.2015, Wednesday, 21:21:34
Само разгледај ја шемата, да не е веке мостно поврзано појачалото.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И јас имам едно слично прашање ,дали може со некој склоп надвор од снагаторот од двата канала да се направи еден т.е. двата канала да ги споиш во еден и да добиеш поголема моќност  ???

Да,може со едноставен склоп ( мислам дека и во Емитер имаше проект за тоа) можеш да направиш од 2 идентични појачувачи  со вртење на фазата на влезот, мостен спој со кој би ја зголемил силата 2-4 пати.За моно звучник се користат како рековте + на двата излези.Ако ја најдам шемата ке ја постирам.Во Емитер склопот беше со 2-3 транзистори ,а појачувачите беа оние со TDA2030 и пар BD PNP/NPN (tip 911/912  или сличен пар)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Операционен засилувач споен како инвертирачки бафер (со засилување - 1) може во овој случај да се искористи за "вртење" на фазата на другиот влез на засилувачот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Каков е тој инвертирачки бафер ?? Ќе може ли некоја шемичка да постирате  :P

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
...дали може со некој склоп надвор од снагаторот од двата канала да се направи еден...
Може надвор од снагаторот, но не е практично затоа што треба да се доведе и напојување до сколпот.


Каков е тој инвертирачки бафер ?? Ќе може ли некоја шемичка да постирате
Еве една шема, инаку постојат голем број на слични шеми за инвертирачки бафер.
Не е критично по која шема ќе работиш, со било која шема ќе се постигне потребниот ефект.



Мислам дека автор на шемата е Doca
Жан