Author Topic: Дали може да се користи напојувачката единица од ТВ како лабораториски извор?  (Read 1583 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Поголемото траво има феритно јадро, помалото - железно. На ладнилникот е елементот
BU
508AF
PH-m9524
PHILIPPINES

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
би требало да е свич чим така. Измери што напони дават на излез...

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Сигурно на секој излез дава различен напон.. Кога ќе имам време ќе измерам. Иначе ако е свич би можел да го искористам како лаб. извор?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
SMPS напојување е, а тоа што е лево со метално јадро е филтер... тоа при средина што е е трансформаторот...и да е прекинувачко напојување може да се користи како лабараториски извор, важно е што напон дава и колкава струја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ти препорачувам да го користиш за  таква намена .Има подобри решенија, а стабилизацијата не одговара  за лабораториски намени.Направи си друг извор на напон и добро стабилизирај го.Друго ,кај ТВ напојните единици обично напоните на излез се дефинирани ,па секое посегање по промени раздесува други параметри.Не знам што мислиш да работиш, ама напојувачки единици од ТВ не се многу добри за експерименти.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Па тоа и сакав, да експериментирам, да испитувам склопови и слично.. Јас би направил едно обично напојување баш за таа намена, ама проблем ми е трафото  >:(

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мојш да експериментираш, мада ако претераш со струјата брзо би летнало, не се издржливи како овие класичниве.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Па не би требало да го прегорам, нема да приклучувам јас кој знае што. Позади на ТВ пишува нешто 120W дали тоа значи дека ова напојување ја има таа моќност?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа 120 вати заборави го кај овие типови исправувачи!Ако мислиш појачувач да напојуваш-  заборави!! Прво ,напојувањето ако не е правилно оптоварено  нема ни да тргне,а ако го оптовариш премногу ке блокира или ке крене бел лад!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Значи како лаб. извор не би можел да го користам..  >:( А за што друго би можел?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеш да го растуриш и делчињата да ги користиш за нешто друго...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
И да киниса без товар- брзо ќе прегори кога ќе го оптовари. Послушај го батка-нема да погрешиш. Пред некој ден ми рикна слично напојување, тоа ми се најде при рака, па мораше ново да правам.
поарно за некое шемиче што бара мала снага со лед диоди или со нешто што нема да го отповари, и што нема индуктивен отпор чувај го-ќе се најде за нешто, него за експериментано напојување- ќе приклушиш мотор или нешто(некој кондензатор) ќе повлече троа повече струја ќе змине...

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Па не би требало да го прегорам, нема да приклучувам јас кој знае што. Позади на ТВ пишува нешто 120W дали тоа значи дека ова напојување ја има таа моќност?
Ако мислиш да користиш некое регулирано напојување а при тоа да биде ефтино и да не го оптеретуваш многу најдобро земи си адаптер со преклопник(како за почеток). Такви има на секој пазар и се релативно ефтини до 1 ампер 12В можеш да најдеш за отприлика 100-150 денари.Ова решение ти е додека не најдеш соодветно трафо за да си направиш напојување.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Имам таков адаптер, и не ми врши работа.. Имам едно трафо од фабрички засилувач и дава некаде 50V на еднонасочна струја.