Author Topic: Ми треба помош во врска со трансформатор  (Read 2380 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ќе видиме, сеа за сеа не планирам да го правам ова, немам храброст  ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ај ако го прави некој ваљда ке постира ппк, со што би се поедноставила цела работа, а за трафо ќе смислиме нешто.  ;)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Е ај да видиме  ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Вака...Ова е трафо. од стар тв кој не е во боја  :P .Сега ако можи помош околу то за шо можи да ми користи..На него не пиши ништо. Врзано е некое напојување. ПРАШАЊЕТО ГЛАСИ: За шо да го искористам трафото??
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ова е ~60W трафо (ако ми текнува добро) така да можеш да го искористиш за што било што треба трафо од 60W, се разбира ако ти одговара напонот што го дава трафото...ако не ти одговара тогаш ке си го премоташ...(и колку души го имаме ова истово трафи бе???) :P
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба помош во врска со трансформатор
« Reply #20 on 17.03.2011, Thursday, 18:59:59 (Edited 17.03.2011, Thursday, 20:20:18) »
(и колку души го имаме ова истово трафи бе???) :P

Јас имам две ;) 8) :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хаххаха секој втор има вакво трафо :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Е јас немам  :(
И овие трафоа се СМПС (дел се од напојувачка единица од телевизор во боја - филипс) ?




Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
што сакате да направите ..
импулсно напојување поинт то поинт ?!
и мислите правилно ќе ви работи, шемите можеби изгледаат просто ама за сето тоа да го конструирате и димензионирате по потребите кој ги имате не е доволно само шема, треба и малку пресметки
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош во врска со трансформатор
« Reply #24 on 17.03.2011, Thursday, 21:34:00 (Edited 17.03.2011, Thursday, 21:35:44) »
Не, во ниеден случај не планирав поинт ту поинт, т.е. сега за сега не планирам да го на
правам ова, се додека некој не направи пцб, не дека ме мрзи туку нема да успеам..
Можеби не требав да отворам нова тема.. (ако сакаа админот нека ја префрли овдека), но сепак да се надоврземе
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4473.0

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
имам неколку уреди во поинт ту поинт направено- немаат гајле, порано све така било правено, а некои уреди и ден денес функционираат, иако се постари од нас...  пресметки и вака итака треба :). Секако дека е подобро на плочка, џабе не се префрлиле на таа технологија, но во недостиг на плочка моше да се вратиме "на старо"  ;D :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да само што тука ти треба прецизност кај осцилаторот ако сакаш правилно да работи
а пошто се работи за прилично висока фреквенција се ќе му смета :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
ова е ~60W трафо (ако ми текнува добро) така да можеш да го искористиш за што било што треба трафо од 60W, се разбира ако ти одговара напонот што го дава трафото...ако не ти одговара тогаш ке си го премоташ...(и колку души го имаме ова истово трафи бе???) :P

Колку напон дава ова трафо?? 2*колку волти?
Не сум запознаен мн со трафо. па зато ми треба помош.  :P
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах, да ме утепаш нема да ми текне....мислам дека на еден излез дека дава ~40V, на друг негде накај 11V, ама не ми текнува...најдобро е да си измериш со унимер...и што не ти е јасно за трансформатори??? прашај ке се обидам да ти помогнам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
ааах, да ме утепаш нема да ми текне....мислам дека на еден излез дека дава ~40V, на друг негде накај 11V, ама не ми текнува...најдобро е да си измериш со унимер...и што не ти е јасно за трансформатори??? прашај ке се обидам да ти помогнам....

Сепак фала  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!