Author Topic: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?  (Read 3278 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #15 on 28.03.2013, Thursday, 19:29:12 (Edited 29.03.2013, Friday, 15:27:04) »
Ќе те кошта прескупо,проблемот не е у стирлинг моторот,такви се купуваат готови,проблем е параболичното огледало (видеото од 2:30), неможеш да направиш параболично огледало за 100 $, малце ќе се и 1000 $,плус треба аутоматски да го прати сонцето,батали тоа.
Ма какви 3kW снага,тоа сакаат да те прелажат и да ти земат 40 $ на гладно.

Во право е Maki, ќе фрлиш некоја голема сума на пари за на крајот да добиеш нешто ситно. А и ако има готови stirling мотори, сигурно не се баш евтини. На крајот пак ќе излезе „више дара него масло“ ::).

Инаку, околу огледалото, не мора да е параболично, тоа го има и на една од сликите од линковите од првиот post во темава.



Од сликата се гледа дека овие огледала не се сверни туку дека се направени од повеќе помали огледала. Е сега, за ова треба пресметки, под кој агол да се стават, па држачи за да стојат така... кратко кажано, многу работа :S. А освен тоа, врз база на Френеловиот закон за одбивање и прекршување на светлината (или било кој електромагнетен бран), како што пиша Maki, ќе мораш да направиш и систем за следење на сонцето. Ова не мора да се прави за сончевите колектори бидејќи кај нив не е важен аголот под кој паѓа светлината (важен е, ама не критичен, нема фокусна точка, така да, не е критичен). Ама кај овие системи, со фокусирање на светлина, ако се изгуби фокусната точка, нема да функционира системот... односно ефикасноста ќе му биде значително намалена.

Според мене, поголема шанса имаш да направиш нешто со магнетен мотор отколку со ова. Ако те интересира „бесплатна“ (под наводници е бидејќи во повеќето случаи не е баш бесплатна, туку е прилично евтина) енергија и начини како би можел да произведеш бесплатна енергија, еве линк од книгата "A Practical Guide To Free-Energy Devices" од Patrick J. Kelly, во неа имаш многу идеи за различни видови на генератори на „бесплатна“ енергија ;).

Code: [Select]
http://www.thecrowhouse.com/Documents/free%20energy..pdf
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #16 on 28.03.2013, Thursday, 21:15:56 (Edited 29.03.2013, Friday, 15:25:36) »
Како што имам читано во мк во просек паѓа 5 киловати сончева енергија на метар квадратен...

ааах...ова појма немам каде си го прочитал, арно ама според тоа што знам што имаме учено по предмет Термотехнички машини и уреди вика дека на земјата паѓа во просек 633W/m^2 така што ова 5KW тешко да биде точно...
и сега за тоа мембраните...колкаво движење треба да има моторот за да прави било какво движење? вие сакате да го направите со 99,999999% корисно дејство. Стирлинговиот мотор не му треба некој којзнае каков флуид за да функционира, со воздух функционира нај нормално. иначе за правење на алфа тип стирлингов мотор (тоа што го има ставено гига) може да се искористи и мотор со внатрешно согорување  со два клипа и мали модификации за  да се добие функционален стирлингов мотор
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #17 on 29.03.2013, Friday, 12:39:06 (Edited 29.03.2013, Friday, 15:25:27) »
Значи дефинитивно со ’’еластични мембрани’’ е поизводливо, исто и за огледалата може да се направат од повеќе мали огледалца. За автоматското следење на сонцето другар вели може да го изведе со 2 моторчиња од сателитска или евентуално едно, со тоа што ќе пресмета движењето на сонцето во текот на денот, ќе ја одреди линијата и со одреден тајмер кој ќе го вклучува моторчето ќе ја ротира чинијата. Секако движењето на сонцето не е исто во текот на целата година но не мора да е идеално насочено, ко сателитска, ќе има одредена дозволена толеранција.

Според мене, поголема шанса имаш да направиш нешто со магнетен мотор отколку со ова. Ако те интересира „бесплатна“ (под наводници е бидејќи во повеќето случаи не е баш бесплатна, туку е прилично евтина) енергија и начини како би можел да произведеш бесплатна енергија, еве линк од книгата "A Practical Guide To Free-Energy Devices" од Patrick J. Kelly, во неа имаш многу идеи за различни видови на генератори на „бесплатна“ енергија ;).

Code: [Select]
http://www.thecrowhouse.com/Documents/free%20energy..pdf
Ме интерсира да, и има доста интересни идеи и на линков, само да пишеше некој ’’паталец’’  ;D во врска со добивање ел. енергија не ќе беше лошо... или можеби лоша е идеата у старт дека може уопште да се добие енергија во домашни услови   :D ;D секако никој не бара 3kW снага (ко што некои сватија), тоа беше инфо од сајтот, може и неколку пати помалку... Сума сумарум не е едноставно...останува да видеме на Девил скиците што ќе кажат ;D...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Можда сум грешка Бојан, одамна имам читано. За следење на сонцето имам размислувано со 4-ри сензори(диоди, ув сензори) и компаратор(ќе напишам подоцна како мислам). Ако ја знае некој термодинамиката, може да објасни добро за адијабатски појави, загуби на енергија при покачување на енергетската вредност на атомите и молекулите на маетеријалот и други загуби, кои не дозволуваат искористеност ни блиску од 100% кај систем кој топлината би ја претворил во ел. или механичка енергија. Мотор со еластична мембрана не гледам зошто да не постои, но најверојатно се релативно "млади" и според мене недостаток може да биде нивната издржливост, кој еластичен материјал ќе издржи неколку десетици, па и стотици атмосвери разлика на притисок без притоа да не се деформира(да не се подуе како балон)? при тоа треба да не дозволи никаков протокна флуид, и да се превиткува неколку илјади пати во минута... Можеби има, само до сега не сум виде, а искрено немам ни читано многу за овие мотори. Но не знам зошто протокот на флуид го сметаш како толку голем проблем, кока може да се додава флуид на одреден број циклуси ? 

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #19 on 29.03.2013, Friday, 17:50:21 (Edited 29.03.2013, Friday, 17:51:54) »
Инаку, околу огледалото, не мора да е параболично, тоа го има и на една од сликите од линковите од првиот post во темава.

Од сликата се гледа дека овие огледала не се сверни туку дека се направени од повеќе помали огледала. Е сега, за ова треба пресметки, под кој агол да се стават, па држачи за да стојат така... кратко кажано, многу работа

За автоматското следење на сонцето другар вели може да го изведе со 2 моторчиња од сателитска или евентуално едно, со тоа што ќе пресмета движењето на сонцето во текот на денот, ќе ја одреди линијата и со одреден тајмер кој ќе го вклучува моторчето ќе ја ротира чинијата. Секако движењето на сонцето не е исто во текот на целата година но не мора да е идеално насочено, ко сателитска, ќе има одредена дозволена толеранција.

... или можеби лоша е идеата у старт дека може уопште да се добие енергија во домашни услови   :D ;D секако никој не бара 3kW снага (ко што некои сватија), тоа беше инфо од сајтот, може и неколку пати помалку... Сума сумарум не е едноставно...

А бе можеш параболично огледало да составиш од мал милион равни огледалца,али батали тоа,ќе те кошта ужас,а време - ќе те фати пензија до тогаш. Уместо огледалца треба да се залепи алуминиумска фолија директно на параболичната површина,многу поефтино е и побрзо.За параболично огледало може да послужи стара сателитска антена.
Голема сателитска параболична антена од 120cm има површина 1,1m^2. Снага што паѓа на метар квадратен е 600W максимум,укупно на антената паѓа 660W,после одбивање од огледало имаш 80% од тоа па укупно 528W идат у стирлинг мотор што има 20% ефикасност највише,остануваат 106W механичка енергија што идат у динамо што има мање од 50% ефикасност па ти остануваат 53W електрична енергија со која може само да се сликаш пошто тоа е максимална снага на пладне у вруќ летен ден,а дел од таа снага ќе ти ја изедат моторчињата за покретање на огледалото.Ќе ти требаат 10 вакви огледала за да произведеш 500W снага и тоа само на пладне ако небото е без облаци.Колку ќе те коштаат 10 стари сателитски антени со моторчиња плус 10 стирлинг мотори плус 10 динама? А каде се тука акумулаторите и електрониката? Дај не си прави бајрам со умот..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #20 on 29.03.2013, Friday, 18:16:36 (Edited 29.03.2013, Friday, 19:08:30) »
maki ти држи муабетот, најверојатно најголем проблем е огледалото, али па не мора да е сверно...
Code: [Select]
http://solar.calfinder.com/blog/solar-funding/nevada-solar-power-plant-receives-2-9-million-federal-grant/ Ова е најголемата соларна електрана мислам во светот, и не се баш светни огледала, може и лим да се извитка да се обложи со алуминска фолија... а не зна зошто мора да биде стирлинг мотор...


Споено мислење: [time]29 Март 2013, 19:05:50[/time]
Еве неколкуа "home made" турбини:
Code: [Select]
http://www.phys.washington.edu/users/sbtroy/Tesla_Turbine/Tesla_Turbine.html
Code: [Select]
http://teslapower.wordpress.com/2011/05/12/tackling-the-tesla-turbine-what-are-we-doing/
Code: [Select]
http://www.hvlabs.com/teslaturbine.html
Code: [Select]
http://www.phoenixnavigation.com/energy/microgrids.htm

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #21 on 29.03.2013, Friday, 19:25:47 (Edited 29.03.2013, Friday, 19:32:40) »
Значи дефинитивно со ’’еластични мембрани’’ е поизводливо, исто и за огледалата може да се направат од повеќе мали огледалца. За автоматското следење на сонцето другар вели може да го изведе со 2 моторчиња од сателитска или евентуално едно, со тоа што ќе пресмета движењето на сонцето во текот на денот, ќе ја одреди линијата и со одреден тајмер кој ќе го вклучува моторчето ќе ја ротира чинијата. Секако движењето на сонцето не е исто во текот на целата година но не мора да е идеално насочено, ко сателитска, ќе има одредена дозволена толеранција.

Забораваш дека и аголот под кој светлината паѓа на земјата се менува во текот на годината бидејќи оската на ротација на земјата не е буквално нормална на рамнината во која патува околу сонцето, така да, ако планираш системот за следење на сонцето да го правиш со моторчиња од сателитска антена, ќе мораш да го изведуваш со две моторчиња (едно за вертикална корекција и едно за хоризонтална корекција). Но дури да го направиш ова, овој систем ќе биде прилично мал, голем колку една поголема сателитска антена и не смее да биде многу потежок од една сателитска антена, бидејќи моторчињата нема да може да ја придвижуваат таа тежина (не се наменети за многу поголеми тежини од тежината на сателитската антена за која биле наменети), а системот сигурно ќе биде потежок од тоа. Евентуално може да пробаш да ги смениш моторчињата со некои помоќни, ама па тие ќе трошат и повеќе струја, така да, и ова не знам колку е изводливо... можно е голем процент од произведената струја да ја трошиш на нивно придвижување ;D. Добро, ова може и да не е баш вака, нема да мора да ја движат антената прилично брзо, така да, може и да грешам за ова ;D. Проблем ќе ти биде и системот за следење на сонцето. Мислам дека е попрактично да се изведе систем кој преку feedback (на пример, IR камера) ќе ја следи позицијата на сонцето, отколку да се внесуваат координатите на движење на сонцето за секој ден во текот на годината. И во двата случаи ќе имаш проблем. Во првиот случај, со feedback, ќе имаш проблем ако денот е облачен, тогаш системот нема да има feedback. Ќе мора да се направи додатен failsafe и системот да „нагаѓа“ каде би требало да биде сонцето, ако нема feedback. Во другиот случај, без feedback, изведбата ќе биде поедноставна (нема да ти треба IR камера), но од друга страна, ќе треба да ја знаеш точната локација на сонцето на небото во текот на една година, како и поместувањата од оваа „регуларност“ (годината не трае точно 365 дена, трае 365 дена и 6 часа, има и нешто ситно плус или минус, но оваа корекција се прави еднаш на 1000 години, така барем мислам дека беше ;D). И тоа ќе важи само за онаа позиција во која ќе ја поставиш антената и нитуедна друга :S. Ова нема да биде толку тешко да се изведе ако се има на располагање цел тим на инженери и сите потребни информации околу движењето на сонцето. Во секоја друга ситуација, ова ќе трае предолго :S. Додека се направи системот, додека се оспособи, додека се испитаат сите можни проблеми кои може да настанат :S... мислам дека е неисплатливо :S.

Ме интерсира да, и има доста интересни идеи и на линков, само да пишеше некој ’’паталец’’  ;D во врска со добивање ел. енергија не ќе беше лошо... или можеби лоша е идеата у старт дека може уопште да се добие енергија во домашни услови   :D ;D секако никој не бара 3kW снага (ко што некои сватија), тоа беше инфо од сајтот, може и неколку пати помалку... Сума сумарум не е едноставно...останува да видеме на Девил скиците што ќе кажат ;D...

Мене лично ако ме прашуваш, да, имам размислувано на ова поле, но не за домашно производство на електрична енергија, повеќе во насока на погонување на моторни возила (веќе и плинот и бензинот се скапи, а ако се одобри користење на метан во моторни возила, што „као демек“ ќе одобреле, и метанот ќе поскапи, ако ви текнува, плинот наеднаш поскапе кога државата одбри користење на плин во моторни возила, односно кога одобри атест на возила со монтирани плински уреди, претходно, плинот беше скоро џабе, не ми текнува точно колку беше, ама нешто ситно беше, 10 или 12 денари од литар, може и да грешам не знам). Конкретно, имам размислувано во насока на магнетни мотори (едно од првите поглавја е ова во книгата што ја post-ирав). Магнети може од скоро се да извадиш, од HDD-иња, од звучници, од што се не. Дури може и дел од моторите кои се спомнати во книгата да се модифицираат да прифаќаат „стандардни форми“ на магнети (магнети кои, на пример, се вадени од звучници). Набавката на мегнети може да биде прилично проста (даваш оглас во кој наведуваш дека купуваш магенти од стари звучници или во некоја локална депонија го замолуваш сопственикот да ти чува звучници, се разбира, за нив ќе му платиш, ама далеку од прескапо ќе биде ова ;)). И колку што разбрав од книгата, да и тие се трошат (се демагнетизираат), ама им треба многу време за да се демагнетизираат ;). Баш имаше еден експеримент спомнато во книгата, некој од дизајнерите на некои од магнетните мотори (има многу различни дизајни, некои се поедноставни, некои се покомплицирани) имал направено тест, колку време ќе врти моторот со едни магнети. Моторот не ја намалил силата и брзината со која вртел дури ни по една година континуирана работа ;D (така барем пишуваше во книгата, колку е вистина, не знам треба да се проба ;D). Потоа, му се смачило на авторот да чека и сам го запрел (го размонтирал ;D). Е сега, сметај дека овој мотор работел во празен од, така да, ова време сигурно би било значително помало ако треба да врти (на пример) преносен систем од автомобил ;). Но сепак, не верувам дека ова време ќе биде помало од неколку месеци, што сепак, мора да признаеме дека е прилично долго време ;).

Во секој случај, мислам дека овој систем има некоја иднина, барем до некаде... како и да е, мислам дека треба да се проба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #22 on 29.03.2013, Friday, 19:37:18 (Edited 29.03.2013, Friday, 20:36:53) »
Според мене, поголема шанса имаш да направиш нешто со магнетен мотор отколку со ова. Ако те интересира „бесплатна“ (под наводници е бидејќи во повеќето случаи не е баш бесплатна, туку е прилично евтина) енергија и начини како би можел да произведеш бесплатна енергија, еве линк од книгата "A Practical Guide To Free-Energy Devices" од Patrick J. Kelly, во неа имаш многу идеи за различни видови на генератори на „бесплатна“ енергија ;).

Code: [Select]
http://www.thecrowhouse.com/Documents/free%20energy..pdf

Конкретно, имам размислувано во насока на магнетни мотори (едно од првите поглавја е ова во книгата што ја post-ирав). Магнети може од скоро се да извадиш, од HDD-иња, од звучници, од што се не. Дури може и дел од моторите кои се спомнати во книгата да се модифицираат да прифаќаат „стандардни форми“ на магнети (магнети кои, на пример, се вадени од звучници). Набавката на мегнети може да биде прилично проста (даваш оглас во кој наведуваш дека купуваш магенти од стари звучници или во некоја локална депонија го замолуваш сопственикот да ти чува звучници, се разбира, за нив ќе му платиш, ама далеку од прескапо ќе биде ова ;)). И колку што разбрав од книгата, да и тие се трошат (се демагнетизираат), ама им треба многу време за да се демагнетизираат ;). Баш имаше еден експеримент спомнато во книгата, некој од дизајнерите на некои од магнетните мотори (има многу различни дизајни, некои се поедноставни, некои се покомплицирани) имал направено тест, колку време ќе врти моторот со едни магнети.Моторот не ја намалил силата и брзината со која вртел дури ни по една година ;D (така барем пишуваше во книгата, колку е вистина, не знам треба да се проба ;D). Потоа, му се смачило на авторот да чека и сам го запрел (го размонтирал ;D). Е сега, сметај дека овој мотор работел во празен од, така да, ова време сигурно би било значително помало ако треба да врти (на пример) преносен систем од автомобил ;). Но сепак, не верувам дека ова време ќе биде помало од неколку месеци, што сепак, мора да признаеме дека е прилично долго време ;).

Во секој случај, мислам дека овој систем има некоја иднина, барем до некаде... како и да е, мислам дека треба да се проба ;).

Е кај се фати за ова,па тоа ти е перпетум мобиле,у основно се учи дека не може да се направи тоа,никој у стварност не добил енергија од тоа,да беше можно сите ќе си правеа струја за по дома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #23 on 29.03.2013, Friday, 20:23:04 (Edited 29.03.2013, Friday, 20:35:16) »
Е кај се фати за ова,па тоа ти е перпетум мобиле,у основно се учи дека не може да се направи тоа,никој у стварност не добил енергија од тоа,да беше можно сите ќе си правеа струја за по дома.

И јас исто мислев ;D. Разгледај ја книгата, види како работат моторите, после ќе правиме муабет ;). Конкретно, принципот на работа на perendev magnetic motor, мене ми има логика ;). И не е perpetuum mobile, магнетите се „трошат“ (се демагнетизираат)... штом му се трошат енергетските својства на материјалот, не може да е perpetuum mobile ;). Поентата е дека како извор на енергија за придвижување на моторни возила, сметам дека има потенцијал ;). Како извор на електрична енергија... не. Ама ќе може да си дозволиш да ги платиш големите сметки за електрична енергија ако не мораш да плаќаш за бензин и плин ;D.

Еве слика како работи ;). Работи на принцип на одбивање на полови на перманентни магенти. Не е невозможно ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Е кај се фати за ова,па тоа ти е перпетум мобиле,у основно се учи дека не може да се направи тоа,никој у стварност не добил енергија од тоа,да беше можно сите ќе си правеа струја за по дома.

И јас исто мислев ;D. Разгледај ја книгата, види како работат моторите, после ќе правиме муабет ;). Конкретно, принципот на работа на perendev magnetic motor, мене ми има логика ;). И не е perpetuum mobile, магнетите се „трошат“ (се демагнетизираат)... штом му се трошат енергетските својства на материјалот, не може да е perpetuum mobile ;). Поентата е дека како извор на енергија за придвижување на моторни возила, сметам дека има потенцијал ;).

Ја разгледав книгата,глупост невидена,сите варијанти на перпетуум мобиле на едно купче.  ::)
Perendev motor е чист перпетуум мобиле,кој те лажел магнетите у мотор се демагнетизирале? Па мотори вртат со децении и ништо не ослабеле,исто магнети у звучници работат 30 години со иста снага,како кај нив не ослабува магнетот? Башка што магнет кога се прави се магнетезира со одредена енергија,не можеш после од таа енергија да молзеш поголема енергија да врти мотор една година без надворешен дотур на енергија - тоа ти е дефиниција за перпетуум мобиле. Никој не направил ваков мотор да тера кола,ниту ќе направи.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за следење сонце- наштафи го огледалото на сончоглед ;D не мора да е некој сложен систем со ир камера, може да има пропуст од 5-6 степени, не е критично, нема да има многу загуби...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #26 on 30.03.2013, Saturday, 07:10:07 (Edited 30.03.2013, Saturday, 07:12:54) »
Ја разгледав книгата,глупост невидена,сите варијанти на перпетуум мобиле на едно купче.  ::)
Perendev motor е чист перпетуум мобиле,кој те лажел магнетите у мотор се демагнетизирале? Па мотори вртат со децении и ништо не ослабеле,исто магнети у звучници работат 30 години со иста снага,како кај нив не ослабува магнетот? Башка што магнет кога се прави се магнетезира со одредена енергија,не можеш после од таа енергија да молзеш поголема енергија да врти мотор една година без надворешен дотур на енергија - тоа ти е дефиниција за перпетуум мобиле. Никој не направил ваков мотор да тера кола,ниту ќе направи.

Добро, сигурно си чул за магнетизација, размагнетизирање и повторно магнетизирање ::).

Рагледај ја сликава и клиповиве и кажи дека не е возможно ::). Ај погледај ги и кажи дека нема логика ::).



selfrunning working permanent magnet motor , is it a Fake ?

Perendev magnetic motor

Ама батали, темава не е за магнетни мотори. Ако сеуште не веруваш дека има шанса ова да е изводливо, ќе те оставам само со една мисла превземена од коментар од youtube.

Quote
“Nothing is so dangerous to the progress of the human mind than to assume that our views of science are ultimate, that there are no mysteries in nature, that our triumphs are complete and that there are no new worlds to conquer.”

Humphrey Davy
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #27 on 30.03.2013, Saturday, 09:34:15 (Edited 30.03.2013, Saturday, 14:59:11) »
Добро, сигурно си чул за магнетизација, размагнетизирање и повторно магнетизирање ::).

Рагледај ја сликава и клиповиве и кажи дека не е возможно ::). Ај погледај ги и кажи дека нема логика ::).

Ама батали, темава не е за магнетни мотори. Ако сеуште не веруваш дека има шанса ова да е изводливо, ќе те оставам само со една мисла превземена од коментар од youtube.
Quote
“Nothing is so dangerous to the progress of the human mind than to assume that our views of science are ultimate, that there are no mysteries in nature, that our triumphs are complete and that there are no new worlds to conquer.”
Humphrey Davy

Абе си чул ли ти дека перманентни магнети поставени како у Перендев моторот не може сами од себе да се размагнетизираат предавајќи ја магнетната енергија у механичка ротација? И според тебе таа магнетна енергија треба да врти мотор и да врши корисна работа минимум една година? Па знаеш ли колкава енергија треба за да се магнетизира материјал да постане перманентен магнет? Зашто очекуваш дека таа мала магнетна енергија при размагнетизирање(?) ќе произведе милион пати поголема механичка енергија?Тоа ти е чиста дефиниција за перпетуум мобиле.

Ги разгледав сликата и клиповите и кажувам дека не е можно и нема логика.Да не треба да ти покажам клипови од Youtube со Дедо Мраз,како доказ дека тој постои?  :D   :D  Жалосно е што у 2013 година сеуште има возрасни луѓе што веруваат у Дедо Мраз и у перпетуум мобиле.

Ево една мисла преземена од коментар од Youtube:
„Само космосот и човековата глупост се бесконачни.За космосот не сум сосема сигурен.“
Алберт Ајнштајн

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па,Маки да не те чуди.Сите интелегентни преваранти во западните ( а богами и во источните земји!) се удрени на правење и изнаоѓање теории за некакви чуда.Дури и се ревидираат некои патенти на Никола Тесла во последно време,а сум чул дека наводно некој Американец ја нашол и *црната кутија * од автомобилот на НТ со кој тој се провозил низ Америка собирајќи ја енергијата од околината со помош на специјална антена.И сега продава некој нацрт со електронски цевки чија конструкција е ,како,тајна која само тој ја знае.Но,историски гледано Тесла бил пред електронските цевки,па се поставува прашање дали Тесла пронашол и електронска цевка досега непозната во техниката? Сепак мислам дека некој сака лесно да заработи исто како и со НВО и слични недокажани проекти.а најлесен начин е да посееш магла и после да ја ожнееш! ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, јас викам да се вратиме на дискусијата за stirling моторите. Џабе дискутираме за магнетните мотори. И јас слепо не верувам, но ми прави логика принципот на работа, па затоа планирам да го пробам во пракса на помал модел. Дали може да се размагнетизираат магнетите, не знам, така имав прочитано, а дали е вистина, ќе пробам и ќе пишам.



Продолжете со дискусијата за stirling моторите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."