Author Topic: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?  (Read 3279 times)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Како и самиот наслов на темата, прашање до поискусните за добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine", доколку некој е запознаен, дали е изводливо, дали може да се изработи, колку би чинело и детали околу тоа.   
Code: [Select]
http://me1065.wikidot.com/solar-stirling-engine     
Code: [Select]
http://www.infiniacorp.com/en/solutions/powerdish/
Code: [Select]
http://solarstirlingplant.com/GUIDE.pdf
Code: [Select]
http://www.inference.phy.cam.ac.uk/sustainable/refs/solar/Stirling.pdf
Code: [Select]
http://www.energy.ca.gov/sitingcases/solartwo/documents/applicant/afc/volume_02+03/MASTER_Appendix%20B.pdf Double V Stirling Engine

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам дали имаш некогаш видено има оние соларните централи кој работаат на принцип што светлината ја насочуваат со огледала, ја фокусираат, во една точка, во таа точка температурата може да стигне до неколку стотици степени, е тука се наоѓа цевка или група цевки низ кои течи вода и се создава пареа, е сега, муабетов ми беше, ако успееш и ти така со огледала да ја фокусираш светлината, би требало да работи и твојата идеа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И после што правиш со таа водена пареа? Вртиш турбини? А од каде толку вода ;D? Па сметката за вода ќе ти биде поголем проблем отколку сметката за струја ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ке ја кондензираш... и пак на ново...  или  покрај река :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
во теорија можеби изводливо...искрено мислам дека нема шанса да проработи xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Разгледав кој е принципот на работа на овој Solar Stirling Engine. Работи на база на адијабатски процес (загревање и ладење на гасови ;)... опа, се вративме во времето на парните машини, хахахаха ;D). Не ти треба неограничено количество на гас или течност (на пример, вода), ти треба доволно колку да ги исполниш цилиндрите ;). Проблем е наоѓање на материјали за изработка на овие машини. Колекторите и насочувачите на светлината во една точка (за загревање на гасот или течноста) не се проблем, ќе се направат од огледала. Проблем е изнаоѓање на цилиндри, клипови и пистони (кај нас мислам дека се попознати како карики) кои нема да пропуштаат течност или гас. Имаше спомнато на еден од сајтовите дека може да се користат и „еластични мембрани“ место клипови, цилиндри и пистони. Е ова, мислам дека е веќе изводливо и може да се направи во домашни услови ;). Ова со клиповите, цилиндрите... не верувам дека некој ќе направи вакво нешто во домашни услови :S.

Инаку, еве една слика, го објаснува прнципот на работа ;).



Гасот се загрева преку црвените контакти, а всушност сонцето го грее ;). Како што пишав, нема некоја филозофија, прост адијабатски процес ;).

Не знам зошто, но секогаш даваат некои "fancy" имиња на некои вакви „као демек нови технологии“ ;D, изгледа за да сватат што е можно помалку луѓе како всушност работи ова чудо ;D. Solar Stirling Engine ::)... пффффф ::)... не мора да се грее гасот или течноста преку сонцето, може било што да го грее, може и преку геотермална енергија да се грее ;). Као некоја тешка филозофија да е да загрееш гас или течност ::), па сега мора fancy име да му дадеме ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Веќе има централи што работат на сонце, не гледам зошто да се негора тоа.. имам гледано документарка... пред стотици сверни огледала е поставена цефка низ која тече малсло кое се загрева до 300 степени, потоа маслото оди во котел со вода каде што ја врие водата.... а тоа клипрето е башка филозофија, може и така да добиеш енергија, само не знам баш како работат тие мотори и колкава е искористеноста за разлика од турбинските претварачи... Сепак треба огромна површина од оглердала... на пример цела пелагонија да е прекриена со огледала за да се добие рентабилна електрана... Турбините не се и којзнае колку скапи, на крај краева може да се најде турбина од турбо полнач од кола... Кариките, цилиндрите итн.. се дојдени до степен што на автомобилите им овозможуваат движење дури до неколку милиони километри(ако не ја вози колата некој дивјак), инаку се толку добро слепени што пропуштаат помалку од 1% од гасовите, а уште помалку ако станува збор за некој погуст флуид... секако цилиндарот може да се надополнува,...Впрочем во ото моторите постојано се полни/празни со помож на вентилите

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање - Добивање ел. енергија со "Solar Stirling Engine" ?
« Reply #7 on 27.03.2013, Wednesday, 18:18:52 (Edited 27.03.2013, Wednesday, 18:20:41) »
...а тоа клипчето е башка филозофија, може и така да добиеш енергија, само не знам баш како работат тие мотори и колкава е искористеноста за разлика од турбинските претварачи...

Quote
Depending on the configuration, efficiency typically hovers around 25-30%.

Така барем пишале ;D. Што искрен да бидам, не е лошо ;).

Кариките, цилиндрите итн.. се дојдени до степен што на автомобилите им овозможуваат движење дури до неколку милиони километри(ако не ја вози колата некој дивјак), инаку се толку добро слепени што пропуштаат помалку од 1% од гасовите, а уште помалку ако станува збор за некој погуст флуид... секако цилиндарот може да се надополнува,...Впрочем во ото моторите постојано се полни/празни со помож на вентилите

Епа изгледа треба помалку и од 1% да биде ;D. Ако на секој цилкус на тактови пропушта по 1% од гасот, за 100 циклуси целиот воздух или течност ќе излезе ;D. Нема да има што да се грее ;D. Добро, не го земав во предви тоа дека како што се намалува количината на гас или флуид во цилиндрите, така се намалува и притисокот во цилиндрите, така да, се помалку и помалку гас/флуид ќе се испушта во секој нареден циклус, така да, нема баш да бидат 100 циклуси (најверојатно, многу повеќе од тоа), ама пак, најверојатно ќе треба на неколку часа да го надополнуваш флуидот или гасот :S. Ова е веќе неисплатливо и непрактично :S.

Имаат пишано дека ова може да се изведе и со еластични мембрани место со клипови. Е ова е веќе ислатливо и долгорочно решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ако не се лажам ова се т.н старлингови мотори за кои и јас многу сум заентересиран ама малку и мене не ми е логично ама на рускиве сајтови има доста податоци и ведеа со истите вистина или лага  ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
германице се активни со ваквите мотори, ги прават во форма на коли и ставаат од оние што се „свеќи“ или што и да се на етил алкохол за загревање :D

јас на времето му барав на еден германец планови за изработка, ми ги имаше пратено, ако успеам да ги најдам ќе ги поставам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Не се лага, не гледам зошто да не постојат вакви мотори... А и мембраните се амортизираат. Ако флуидот е на пример глицерин, масло... и ако излезе од клипот, не гледам ношто да не се собере и да се врати назат... Само не те разбрав баш дали сакаш да изработиш ваков тип на мотор, или да ја искористиш сончевата енергија... тец Осломеј и тец битола работат 20 и повеќе години на турбини, па фала богу не снемало вода.. прво се наместени покрај река, второ дел од испарената вода се лади при што кондензира и се враќа назад... За помала турбина може уште поголем дел од пареата да се рециклира.. а како што спомнав може на дајдеш тетово по одпадине за 2-6к денари... ќе и треба само резервоар со масло и пумпа најверојатно за подмачкување...

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
незнам дали имаш некогаш видено има оние соларните централи кој работаат на принцип што светлината ја насочуваат со огледала, ја фокусираат, во една точка, во таа точка температурата може да стигне до неколку стотици степени, е тука се наоѓа цевка или група цевки низ кои течи вода и се создава пареа, е сега, муабетов ми беше, ако успееш и ти така со огледала да ја фокусираш светлината, би требало да работи и твојата идеа
  Идеата ми е да се произведе некој W ел. енергија во домашни услови, некое оптимално решение а да не е она класичното од соларни панели (пошто се скапи) или ветерница (ради местоположба). Барајки по нет наидов на овој систем и ме интересираше дали може да се изработи, информацијата велеше "Како да произведеш 3kW во домашни услови со материјали што може да се најдат било каде во светот за помалку од 100 $ ", но треба да платиш 40$ за скиците ;D vid00 Како и да е, ко што прочитав по постовите на Гига не ќе да е толку едноставно :)
Имаше спомнато на еден од сајтовите дека може да се користат и „еластични мембрани“ место клипови, цилиндри и пистони. Е ова, мислам дека е веќе изводливо и може да се направи во домашни услови ;). Ова со клиповите, цилиндрите... не верувам дека некој ќе направи вакво нешто во домашни услови :S.
Каде ги има тие "еластични мембрани"?
германице се активни со ваквите мотори, ги прават во форма на коли и ставаат од оние што се „свеќи“ или што и да се на етил алкохол за загревање :D

јас на времето му барав на еден германец планови за изработка, ми ги имаше пратено, ако успеам да ги најдам ќе ги поставам
Добро би било да ги постираш, ако ги најдеш да видиме и тоа.
Не се лага, не гледам зошто да не постојат вакви мотори... А и мембраните се амортизираат. Ако флуидот е на пример глицерин, масло... и ако излезе од клипот, не гледам ношто да не се собере и да се врати назат... Само не те разбрав баш дали сакаш да изработиш ваков тип на мотор, или да ја искористиш сончевата енергија... тец Осломеј и тец битола работат 20 и повеќе години на турбини, па фала богу не снемало вода.. прво се наместени покрај река, второ дел од испарената вода се лади при што кондензира и се враќа назад... За помала турбина може уште поголем дел од пареата да се рециклира.. а како што спомнав може на дајдеш тетово по одпадине за 2-6к денари... ќе и треба само резервоар со масло и пумпа најверојатно за подмачкување...
Ако имаш ти некоја шема или систем за добивање ел. енергија со такви турбини од кола постирај, или пак било кој да има друг веќе изработен систем што функционира и поедноставен за изработка, нека постира.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каде ги има тие "еластични мембрани"?

Е тоа е вистинското прашање, нели ;D. Искрено, не знам какви се тие еластични мембрани, но претпоставувам дека се направени од некаков вид на силикон (за да издржува високи температури), ама пак, по некое време ќе треба да ги менуваш :S. Не се вечни :S. Како и да е, мислам дека ова решение со еластични мембрани е подобро од она со клипови бидејќи тоа со клипови може да пушта течност или гас од контактите на цлиндрите, а ова со еластичните мембрани, нема да пушта ;). Инаку, принципот на работа на еластичните мембрани ќе биде сличен со оној на кој работат пумпите за воздух во аквариумите или купечките лемини станици на топол воздух ;).





Не само што може да биде подобро и да не испушта течност или гас, туку може да врти и побрзо од системот со клипови ;).

Се разбира, ова прво ќе мора да се проба како мал прототип, да не се прави голем модел и да се фрлаат пари за џабе ;). Еве Devil рече дека имал некои планови, ако ги најде, нека ги стави ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
незнам дали имаш некогаш видено има оние соларните централи кој работаат на принцип што светлината ја насочуваат со огледала, ја фокусираат, во една точка, во таа точка температурата може да стигне до неколку стотици степени, е тука се наоѓа цевка или група цевки низ кои течи вода и се создава пареа, е сега, муабетов ми беше, ако успееш и ти така со огледала да ја фокусираш светлината, би требало да работи и твојата идеа
  Идеата ми е да се произведе некој W ел. енергија во домашни услови, некое оптимално решение а да не е она класичното од соларни панели (пошто се скапи) или ветерница (ради местоположба). Барајки по нет наидов на овој систем и ме интересираше дали може да се изработи, информацијата велеше "Како да произведеш 3kW во домашни услови со материјали што може да се најдат било каде во светот за помалку од 100 $ ", но треба да платиш 40$ за скиците ;D

Ќе те кошта прескупо,проблемот не е у стирлинг моторот,такви се купуваат готови,проблем е параболичното огледало (видеото од 2:30), неможеш да направиш параболично огледало за 100 $, малце ќе се и 1000 $,плус треба аутоматски да го прати сонцето,батали тоа.
Ма какви 3kW снага,тоа сакаат да те прелажат и да ти земат 40 $ на гладно.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Како што имам читано во мк во просек паѓа 5 киловати сончева енергија на метар квадратен... ако некој систем е ефикасен 20% ќе ти трерба 12метри квадратно огледало за 3 киловати. е сега колку е цената на огледалата не знам... не кора да се сверни, може на пример повеќе огледалца со мала поврчина да ги насочиш кон една поврчина која ќе ја греат... може и самата површина што се загрева да е поголема, па можда ќе може да се загрее водата до степен за вриење.... Сепак во тој случај има големи трошоци за термопан стакло и стаклена(или камена) волна, за изолација.
За жал на оваа тема многу ретко се дискутира, поготово во нашево поднебје, така да се вто е поврзано во воаа тема е луксуз. За турбински електрани кои се погонувани од издувите од автомобил имам читано само дека постоја, но немам некој конкретен проект. Истите се спомнати во книгата "инжинерски основи на мотори со внатершно согорување" но тука нема да најдеш некои подетални онформации, за жал. Едниствено што можеш сам да направиш е да пробаш од турбо полнач да направиш мини електрана, која наместо издувите гасови ќе користиш водена пареа, а од другата страна ќе ги извадиш перките и ќе намонтираш генератор/анласер...