Author Topic: Проблем со радиото на двд плеерот...  (Read 4613 times)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Значи радиово си работи нормално со станици до кај 93mhz, над тоа има чуден звук ( нешто како свиркање )... Во што би можело да е проблемот !??
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Да не имаш во близина база од бежичен телефон, компјутер, полнач за мобилен, етц, етц???
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со радиото на двд плеерот...
« Reply #2 on 29.08.2012, Wednesday, 13:12:16 (Edited 29.08.2012, Wednesday, 18:02:45) »
Имам на истиот продолжен кабел, приклучено лаптоп и декстоп пц, во моментот кога пробав само лаптопот беше пуштен...
Двд-то е Shockwave Du 300 модел, користам сараунд MS само вуфер и централниот звучник приклучен.

Имаше проблем со двд-то, трепкање на дисплејот, немаше сигнал од ниедна станица... го отворив сменив два подуени кондезатори. Сега се пушта нормално, само остана проблемот со тоа што станиците над 93mhz, поточно над 96mhz не ги пушта (има некаков звук како да свири нешто)

Споено мислење: [time]29 Август 2012, 12:37:58[/time]
Еве и слики,




1,2 се кондезаторите што ги заменив, а под 3 ( не сум сигурен, ми личи на транзистор) многу загрева...
1- 400V 22mf заменет со ист таков.
2-6,3V  1000mf заменето со 10V 1000mf

Еве и видео клип за да се слушне каков звук дава...

MOV04616

Споено мислење: [time]29 Август 2012, 13:55:30[/time]
Најверојатно лоцирав што може да е проблемот... сега дали може да се среди ова !??

Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прво, задолжително стави му поголем ладилник на switching транзисторот во напојувачката секција.

Второ, стави EMI филтер на линијата за напојување. EMI филтри можеш да најдеш во било кое компјутерско напојување (иако, морам да признаам дека најновиве Кинески од најевтините од 600, 700 денари немаат никакви EMI филтри, или евентуално некој кондензатор, така да, најарно е да извадиш од некој стар телевизор или од постаро напојување за PC).

Најверојатно лоцирав што може да е проблемот... сега дали може да се среди ова !??

Ако EMI филтерот не помогне во вадењето на „чудниот звук“, смени ги сите електролитски кондензатори во RF секцијата. Стави нови со поголем работен напон. Гледај да се некои поквалитетни.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со радиото на двд плеерот...
« Reply #4 on 29.08.2012, Wednesday, 19:05:42 (Edited 29.08.2012, Wednesday, 19:49:45) »
Ќе пробам деновиве да ставам филтер на напојувањето, имав и друг предлог да се смени целосно напојувачката секција со друга од друго двд  !??

А за тунерот, кондезаторите ми изгледаат дека се добри... да не треба да менува кај што ми е отбележано на сликава, како да е растопен интерглалецот  ???

Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Интегралецот не може да биди  расипан во овој случај бидејќи работи.. до тие 96MHz, пробај тоа што ти спомна гига, ама мене не ми изгледа дека е до тоа, мене ми личи повеќе на тие тримерите или калемите раштеловани да се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со радиото на двд плеерот...
« Reply #6 on 29.08.2012, Wednesday, 19:51:46 (Edited 29.08.2012, Wednesday, 21:05:49) »
А за тунерот, кондезаторите ми изгледаат дека се добри... да не треба да менува кај што ми е отбележано на сликава, како да е растопен интерглалецот  ???

Ако е растопен, воопшто нема да работи радиото ;D. Пробај тоа што ти пишав, ако не профункционира со тоа, пробај тоа BOBAN што ти пиша.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Ќе пробам утре, па ќе пишам што сум направил... Фала ви
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Ги заменив кондезаторите, и пак го добивам истиот звук после 96mhz...
Тримерите ги немам чепкано да ги подесувам, можно е сами од себе да се раштелуваат !??
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене тоа ми звучи на зуење од 50Hz (дури сега го чув и видов клипот ;D). Би се обложил на нешто од напојувачка секција...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Таму имаш 4 напона
12v,-12v,5v и -5v и маса се разбира,провери ги напоните.Ако тие се добри пробај да ги вртиш тие калемите во тјунерот.Тоа го правиш со поголема диода која ке ја стиснеш на едниот крај така да ке добиеш некоја верзија на штрафцигерке влегува точно на магнетот.Врти само со ова никако со шравцигер бидејки ке пукне магнетот.
Дарко

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со радиото на двд плеерот...
« Reply #11 on 12.10.2012, Friday, 14:26:22 (Edited 12.10.2012, Friday, 19:25:06) »
Мене тоа ми звучи на зуење од 50Hz (дури сега го чув и видов клипот ;D). Би се обложил на нешто од напојувачка секција...

Хм... па тој транзисторот со хладњакот во напојувачката секција што е многу брзо загрева некако !?? Да пробам да го сменам него, дали може тој да е причината за чудниот звук. Друго незнам што би можело да биде, ако има некој идеја... Тримерите не ми се чепкаат, не верувам дека сами се разштелувале...

Споено мислење: [time]12 Октомври 2012, 13:27:53[/time]
Таму имаш 4 напона
12v,-12v,5v и -5v и маса се разбира,провери ги напоните.Ако тие се добри пробај да ги вртиш тие калемите во тјунерот.Тоа го правиш со поголема диода која ке ја стиснеш на едниот крај така да ке добиеш некоја верзија на штрафцигерке влегува точно на магнетот.Врти само со ова никако со шравцигер бидејки ке пукне магнетот.

Напоните се добри ги измерив. Во делот за напојување има само -12v, + 12v и +5v и +5v (така и пишува на плочката). Кај тунерот има само +12v.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А од секогаш вака правел DVD плеерот или сега почнал (пред некое време)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Проблем со радиото на двд плеерот...
« Reply #13 on 12.10.2012, Friday, 19:21:32 (Edited 12.10.2012, Friday, 19:23:05) »
А од секогаш вака правел DVD плеерот или сега почнал (пред некое време)?

Не, мислам дека се зафркна во исто време со ресиверот за дитигалната... најверојатно снемало струја тогаш дома (невреме). Ресиверот го заменија од кабловска и после некое време приметивме дека не работи двд-то, прво трепкаше дисплејот, после воопшто не се пушташе. Го отворив, видов два кондезатори подуени во делот за напојување, ги земенив и се пушти двд-то ама се појави проблемов со станиците, над 96mhz свири само.  :)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мое мислење е дека имаш уште некој проблем во напојувачката секција. Треба на осцилоскоп дасе види какви се брановите форми на излезниот напон. Можно е да има некоја импулсна ВФ компонента која пречи на рисиверот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."