Author Topic: Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR  (Read 4422 times)

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Дигитален TV ресивер TV Star T910 USB PVR
« Opened on 14.11.2013, Thursday, 10:49:44 (Edited 14.11.2013, Thursday, 14:58:51) »
Здраво, дали има некоја шанса ресиверов да фаќа нешто фазла од стандарниве програми?
Гледам дека ги наоѓа и останатите но пишува дека се кодирани...
Ако може некако да се преправи кажувајте одма  ;D, имам и еден другар кој се разбира добро во компјутерска техника ако е потребно нешто. Иначе апаратчево е црно



исто вакво е.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Технички гледано, се е можно, но прашањето е колку време ќе ти треба за да го направиш тоа... и се разбира, дали го имаш потребното знаење.

Практично гледано, не, не е возможно. Може да му направиш само upgrade на firmware-от преку USB и толку... а не верувам дека новиот firmware ќе има декодер за кодираните канали. Повеќе шанси има BoomTV рисивер да го „преправиш“ да ги прикажува кодираните канали отколку ова.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
кажувај како за бумот како да го направам, ако не е за тука пиши ми по приватна порака ако бидне частам  :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
До сега немам слушнато некој да ја хакнал DVB-T и да гледа кодирани канали за гага
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сум читал online по некои форуми (не ми ни текнува кои) дека може и дека е направено. Како, не знам, немаа пишано. Само имаше слики, scrambled channel и потоа, по hack-от, најнормално си ја декодира сликата. Е сега, можно е и некој да се фалел, да си купил нова картичка или да платил за таа која ја има да ги прима и кодираните канали.

Не знам. Не сум се бафтал со овие работи бидејќи и онака не гледам многу телевизија, така да, не ме интересирало.

ПС: И кога зборував за hack-от, зборував чисто теоретски. Ако е контролирано од софтвер, се е можно. Се може да се направи, само прашање е колку време ќе ви треба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ту замислете некој од вас да знае или да успее да го хакне DVB-T ресиверот и дури и кодираните канали да си ѓи гледа беспари. 8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline kalinkar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Одамна се бавтев со оваа проблематика за саталитски рисивери постоеше пред едно 2-3 години уназад се гедаа сите канали со вметнување на кодови а овој уред има слично images како и останатите саталитски рисивери како сто се Strong 603CS i Yumatu тогаш постоеа Loader-i кои се приклучуваа на RS323 и со малку знаење се вметнуваше кодот и ете ти free TV Канали али сигурен су дека и за овие Ресивери ке има лек али кога се усте незнам....
Времето ке покаже???????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ту замислете некој од вас да знае или да успее да го хакне DVB-T ресиверот и дури и кодираните канали да си ѓи гледа беспари. 8) 8) 8)

Искрен да бидам, подобро ќе си купам сателитска отколку да се замарам со тоа. И таму бесплатно ќе си ги гледам истите оние канали кои треба да ги плаќам на BoomTV или да се замарам да го hack-увам рисиверот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."