Author Topic: Американско и британско означување на лак жица  (Read 938 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Американско и британско означување на лак жица
« Opened on 09.10.2010, Saturday, 14:59:50 (Edited 09.10.2010, Saturday, 15:24:22) »
Многу често во шемите за ВФ техника се срекавате со посебен начин на означување на димензии на лак бакарна жица  според американски или британски мерки.Еве таблица која може да ви помогне.
Другата таблица ( во 2 дела ) дава податоци за лак жицата,број на намотки , јачина на струја која мине низ неа итн.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а знае ли некој кај се продава лакирана жица на метро? Не ми се исплати да земам цел котур за 5-6 метри... :S

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Американско и британско означување на лак жица
« Reply #2 on 16.12.2010, Thursday, 20:30:46 (Edited 16.12.2010, Thursday, 20:33:04) »
а знае ли некој кај се продава лакирана жица на метро? Не ми се исплати да земам цел котур за 5-6 метри... :S

Оди кај некој винклер.
Ако ти е за калемче некое (јас еднаш барав) не ми ни зема пари, сега ако сакаш повеќе на кило се наплаќа.

Споено мислење: 16.12.2010, Thursday, 20:33:04
Овие двата PDF фајлови ми вика "can harm your computer". Да не има некој вирус???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овие двата PDF фајлови ми вика "can harm your computer". Да не има некој вирус???

Нема логика, PDF се, не можат такви работи да се закачат за PDF или за аудио/видео фајлови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проверено,вируси немаат,веројатно е до верзијата на Адобето !