Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 197272 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е сега, ако ти лизне раката накај тебе... ::) :-\

Е добро де, затоа ќе го користиш оној заштитниот капак од брусилката ;).

А ако веќе толку ви е страв, за долар имате 2KW димери на eBay ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Циркуларот нека е кинески, заштитата да ти е германска и немаш гајле xD колкунсака нека е квљлитетен ножот мора да носиш заштита (ХТЗ).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #767 on 21.06.2019, Friday, 19:41:03 (Edited 21.06.2019, Friday, 23:19:20) »
Ова ми стигна пред некое време, го нарачав строго наменски и тоа за проширување дупчиња на плочки, пошто често ми се случуваше кога ќе склопувам нешто, изводите од некој дел, најчесто конектор, потенциометар или нешто покрупно да не влегуваат во предвидените дупчиња, па требаше за да проширам едно-две дупчиња да ја вадам мини-бормашинката, да го одмотувам кабелот, да ја уклучам на некој од исправувачите, да наместам потребен напон за неа - со ова чудо што секогаш ми е на дофат го проширувам дупчето за секунда :) Иначе делува дека е со солиден квалитет, целосно е направено алуминиум, плус доаѓаат и десет бургии 0.5-2mm со него ;)


Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/142392457947
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Како работи бушалкава кога ќе се притисне само се врти или мора рачно да се врти ?
Тие иглите како ти вршат работа за чистење на калај?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@LordZi: Сум ги гледал овие малечки „бормашинки“ (како мали шрафцигерчиња што се ;)), ама искрено, немав потреба бидејќи гравирката секогаш ми е на работна маса ;). Инаку, да, за некој кој си го пакува алатот по работа (тоа не сум јас :P :D, мене ми изгледа работилницата како бомба да паднала во неа ;D), корисно би било некое вакво алатче ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пишав дека е ова строго наменски земено за проширување дупчиња на плочки и за тоа си брка работа. Исто ако сум промашил да избушам некое дупче со ова за десетина секунди го решавам. За друго нешто не знам колку би било корисно, иако го гледам футерот доста солидно изгледа, треба да го пробам дали навојот пасува на моите бормашинки, ако да тогаш за 2.8$ само за тоа се исплати... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За друго нешто не знам колку би било корисно, иако го гледам футерот доста солидно изгледа, треба да го пробам дали навојот пасува на моите бормашинки, ако да тогаш за 2.8$ само за тоа се исплати... ;)

Па толку чини и само футерче да си купиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Англиски е Pin Vise а по нашки некој го нарекуваат “менгеме“ часовничарите “штифтколбен“ некој стега итн... ама сепак тоа е една многу корисна рачна алатка за еден хаус мајстор и наоѓа безброј места како корисна алатка.
 
Видеа за мала едукација!










Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Таа алатка е сосема различна од стега или менѓеме.
На линкот има слики од стеги и менѓемиња.
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=stega+mengeme&rlz=1C1GGRV_enMK753MK753&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwipoarmwv3iAhUyz6YKHblECMIQ_AUIECgB&biw=1366&bih=576
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Јас лично многу добро знам што е стега што е менѓеме ама не знам дали и некои други знаат што се тоа со такви изрази и имиња, затоа и погоре напишав
Quote
...некој го нарекуваат “менгеме“ часовничарите “штифтколбен“ некој стега итн...

А и линк
Code: [Select]
https://www.google.com/search?rlz=1C1GGRV_enMK753MK753&biw=1496&bih=722&tbm=isch&sa=1&ei=4nEOXe7rBNGP1fAPtd-VsAc&q=stega+&oq=stega+&gs_l=img.12..0l2j0i5i30l4j0i30l4.28489.28489..31132...0.0..0.99.99.1......0....1..gws-wiz-img.g9Bc_psCFzs
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Тие што имате акаунт на ebay проверете дали ви стигнал купон од 10$ за нарачка над 15$, мојот купон трае до 21ви овој месец. Одете во summary од ебау и пишува Coupons.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми нема стигнато ваков купон, но пред некој месец ми стигна купон за 10% попуст за било каква нарачка од eBay. Пробав да го искористам 2 или 3 пати, но не успеав, ми враќаше назад дека купонот не е валиден за оваа продажба :-\. Изгледа треба продавачот да се согласи да го искористи тој купон, а Кинезиве од кои купував, изгледа се немале согласено... мада не би ги обвинил, толку евтини им се работите, уште попусти да даваат :D.

Ама купоните изгледа не ги даваат на сите корисници наеднаш, туку изгледа има алгоритам за распределба во кој најверојатно влегува и колку време си член на ebay, колку си купувал, колку вкупно пари имаш потрошено, итн.



Патем нарачав вакви COB LED на мрежен напон и стигнаа :).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/264251227069


Јас лично сеуште не сум ги пробал, но му дадов една 50W-на на еден колега да проба, рече дека ден му направила во дворот кога ја пуштил ноќта кога ја пробувал ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Кај мене кога одам во summary нема никаков таб за купони.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стига како порака (message) од eBay и го пишува кодот кој треба да го внесеш при checkout ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
За сега имам неколку пораки во бокс, сите се реклами. :)
Во ред, сега знам дека од време на време треба да проверувам пораки во потрага за купон. :)