Author Topic: ASUS ALTEC лаптоп серија P50 нема напојување  (Read 1710 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
ASUS ALTEC лаптоп серија P50 нема напојување
« Opened on 05.08.2012, Sunday, 13:11:26 (Edited 05.08.2012, Sunday, 13:13:42) »
Здраво
малку се помачив да побарам шема ,ама тешко освен податоци за транзисторот , лаптоп-от не се активира никако, џекот са адаптерот е климав и мислев дека е тука проблемот, успеав да го отворам  на матичната плоча со жички од џекот преку конектор доваѓаат 19 волти на матична, од долната страна има МОСФЕТ fds4435bz а до него е една диода (претпоставувам)бидејќи е стопена. па ме интересеира со сигурност дали е диода и да не е некоја зенерка. претопставка моја бидејќи на сопственокот му се прекинало каблето кај џекот и сам го поврзал и сигурно напојувањето го поврзал обратно, па оваа да не е некоја заштита?
Мала помош од ваша страна! :)
еве ја матичната
Code: [Select]
http://www.excelcomputerinc.com/html/details.asp?ref=3356&category=boards_EX

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,тоа е диода за заштита и веројатно е врзан полначот погрешно.Ако можеш утре околу 11-12  часот помини ке го решиме проблемот во дуќан.Освен ако не е целата матична отидена ( поради Х други работи!) ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно заштитната диода изреагирала, ама дали на време, тоа е веќе сосема друго прашање :S. Во секој случај, вреди да се проба и да се замени диодата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."