Author Topic: Дали може од УСБ - флеш да се форматира компјутер?  (Read 2974 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Дали може од УСБ - флеш да се форматира компјутер, во биосот како прв уред да го ставам УСБ и нормално да го форматирам компјутерот?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а зошто ти е УСБ? Можеш да форматираш и без него ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Го немам Win 7 на CD, а CD немам при рака  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поедноставно ти е да отидеш да купиш CD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Има начин, ама подолга е процедурата за УСБ бутабилно отколку ЦД бутабилно.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има начин, ама подолга е процедурата за УСБ бутабилно отколку ЦД бутабилно.

Па тоа пробувам и јас да му го кажам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Го немам Win 7 на CD, а CD немам при рака  ;D

На обичнине флешови што се не може, од лично искуство кажувам, не знам зашто ама неможе да го најде преку биосот. На екстерен ХДД имам пробано и сака, ама зависи и од ХДД-то, јас имав од 500 гига и ми беше полн со игри и плус Windows7, искрено да ви кажам може го чекав 15 саати да го најде и да го инсталира, па затоа би ти препорачал да одиш да си купиш едно CD ;)

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
A не помисливте на можноста дека дечкото можеби има нетбук, без двд ром... ? :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
пробај со
 
Code: [Select]
http://wintoflash.com/home/en/
треба да имаш минимум 2gb usb
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
може, имам форматирано, али ти треба програ,че, мицсла бут уесбе се викаше...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A не помисливте на можноста дека дечкото можеби има нетбук, без двд ром... ? :)

Затоа постојат USB to IDE/SATA конвертори и се дупло поевтини од една USB flash меморија ;).

Не знам, јас сеуште ја застапувам тезата дека за инсталации е најдобро да користите DVD/CD drive... ќе каже некој дека сум скептик, ама според мене, тоа е сеуште најдобар метод за инсталација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Не знам, јас сеуште ја застапувам тезата дека за инсталации е најдобро да користите DVD/CD drive... ќе каже некој дека сум скептик, ама според мене, тоа е сеуште најдобар метод за инсталација .

Баш така се сложувам 100% CD си е CD ставаш бутираш и бркај работа за со USB ти требаат дополнителни програми и ........ подесувања на биос, стик ....

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Eve zemav Win7 CD (DVD), ama ne mozam da go buturam, bo boot menito podesiv CD drajvot da mi bide prv, ama pak ne saka, voopsto ne se pojavuva toa "press any key to...", stavam CD so Win XP, se e normalno. CDto so Win 7 raboti garant, porano imam formatirano so nego.
(Nemam moznost da pisuvam na kirilica, se izvinuvam)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
а дали ти трепка диодата дека се обидува да го прочита ДВД-то ти можеби некогаш си форматирал со него ама сега може да е оштетено

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ништо не реагира, не се ни обидува да го прочита.