Author Topic: Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??  (Read 1838 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
 
Вака гледано барем 40-50% си му ја покачил цената, ама не верувам дека си добил кој знае колку.По некое време ке се каеш сепак што џабе си вложувал толку пари.Веке за 23.000 денари имаш машини со дуал кор,3 ГБ РАМ и 320 ГБ ХДД.Колку те чини досега твојот * крш*?? ;D ;D
:-[ :-[ :-[
ни ја незнам точно,зиам од кај ќе стигнам и тоа ногу ефтино, рамовите 1гб ддр1 800ден, хдд 80гб 1000ден, батеријата гратис,.... у глобала не многу, ама сепак тоа е знам дека не вреде
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве да ти образложам: можеби ти си имал среќа да најдеш евтино и половно ( ама сепак половно!!).Редовни цени 1 Гб ДИМ РАМ двојка е околу 1500 ден. ХДД од 80 Гб е барем 2500 ден. а батеријата е од 2500-4000 денари ( зависи од моделот). Процесорот(ако успееш да набавиш,не е баш лесно) со менување би те коштал грубо најмалку 5000 ден.Затоа ти реков не се исплати.А половно си е половно! Колку и да изгледа добро ,сепак во крајна линија е ризик.Кај лап-топ компјутерите освен додавање на РАМ не би препорачал многу други измени,затоа што нема многу економска логика.Ако сакаш да го подобриш - земи продај ја старата машина ,додади пари и купи нова машина!! Овие технологии имаат некои принципи - 30% годишно се амортизираат и за 3 години веке се истрошени! Е,сега ние што сакаме барем 10 години машината да биде * во врвот*....!? Е,тоа не може да биде,по ниедни стандарди. ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да не го тупиме многу, два исти процесори за различна намена(лсптоп и десктоп) се различни.

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
да не го тупиме многу, два исти процесори за различна намена(лсптоп и десктоп) се различни.
Грешка си...Овоа важи и за сите.. Порцесор од десктоп пентиум 4 работе на сите ЛАПТОПИ на с478 соцкети. Дури и лаптопите на кор2дуо го препознаваат овај вид на процесори и се стабилни. А обратното процесор од лаптоп на с478 некој кор2дуо или дуал коре на матична за десктоп с478 не го препознаваат овај вид на процесори освен тие што се fsb533,fsb400. Јас лично сум пробал и кој сака не ме праша. Нека не ве лажаат сменете си го лаптопот. Имам и дури лаптоп Asus a2800s стар модел кој што ги тера сите процесори од f533 па се до fsb800 на 400fsb не.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Воопшто не ти е јасна пораката, а и зошто мешаш Core2Duo и Socket 478 ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Воопшто не ти е јасна пораката, а и зошто мешаш Core2Duo и Socket 478 ?
Јас како што прочитав дека процесор од десктоп и процесор од лаптоп со с478 не одговарале. Еве јас тврдам дека одговараат.