Author Topic: Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??  (Read 1839 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??
« Opened on 27.11.2011, Sunday, 21:59:59 (Edited 27.11.2011, Sunday, 23:06:46) »
ме интересира дали е ист сокетот и на лаптоп и на персонален компјутер значи сеа вака на лаптопот имам сокет 478 а имам и еден процесор на 478 за персонален ама јак, па дали може да се ставе на лаптопот тој процесор фала однапред
d.t

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
ме интересира дали е ист сокетот и на лаптоп и на персонален компјутер значи сеа вака на лаптопот имам сокет 478 а имам и еден процесор на 478 за персонален ама јак, па дали може да се ставе на лаптопот тој процесор фала однапред

Не

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
donis92 кое од овие две е точно ? (се надевам ке погодиш, одговорот е во прашањето)

како се прави прашална реченица

или

како се прави прашална реченица ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
donis92 кое од овие две е точно ? (се надевам ке погодиш, одговорот е во прашањето)

како се прави прашална реченица

или
како се прави прашална реченица ?
како се прави прашална реченица ?
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во ред, би те замолил да го средиш насловот. Правописот пред се :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male


еве кај мене од процесорот, дај кажете тие што по се разбирате може ли дуал кор некој на овој сокет
јас гледав до сега има некој т2300 т2400 и пишува м с478
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еве кај мене од процесорот, дај кажете тие што по се разбирате може ли дуал кор некој на овој сокет
јас гледав до сега има некој т2300 т2400 и пишува м с478

Најверојатно не, мислам дека цела серија на Dual Core, Core2Duo и Core2Quad се на LGA775. 478 се користеше до P4.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Јас колку што знам, ниту еден процесор што е компатибилен со десктоп не може да се искористи на лаптоп.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??
« Reply #8 on 27.11.2011, Sunday, 23:28:05 (Edited 27.11.2011, Sunday, 23:31:36) »

еве види за сокетот за тоа се бунам јас
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??
« Reply #9 on 27.11.2011, Sunday, 23:32:54 (Edited 27.11.2011, Sunday, 23:37:18) »
Тоа е всушност Socket M и се користи само кај лаптопи и некои други транспортни уреди. Се означува и со PPGA478 или со PBGA478. Според Wiki, на него може да се стави Dual Core, ама дали ќе го исчита BIOS-от, тоа е веќе сосема друга работа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи вреди да се проба најдов еден дуал кор м с478 за 500ден, па ќе го пробам ако не го исчита биосот ќе треба апгрејд на биосот и ваљда ќе сака ахах, вреди да се проба или не:?
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве што начекав на еден форум:

Quote
The thing is, socket 478, 479, M, and P are all referred to by Intel as PPGA478, but none are compatible with each other.

Soruce:

Code: [Select]
http://hardforum.com/showthread.php?t=1471749
Значи, всушност се работи за различни socekt-и, така да, освен ако не е истиот socket како што ти го јави на CPUZ (Socket M PPGA478), не би ризикувал. А за update на BIOS, може да пробаш, ама ризик ти е, да знаеш, ако не успее update-от, најверојатно ќе треба нов лаптоп да си купуваш :S. Плус, можно е самиот update да нема нови спецификации во него за нова фамилијана процесори, особено не кај лаптопи (ова знаат да го прават кај desktop-и, но не и кај лаптопи, бидејќи се целина, најчесто се замараат само со подобрувањето на функциите на самиот BIOS и bug-ови, доколку ги има). Прво прочитај кои се changes од претходните верзии (и од таа што моментално ја имаш) па види дали има нешто напишано како added support for XXX CPU family, или нешто слично. Ако нема нешто такво напишано, најверојатно нема да ти се исплати да го правиш update-от на BIOS-от.

А за пробување, да, ништо не те кошта да пробаш ;). Пробај си и види дали ќе го исчита BIOS-от процесорот ;). Ако се бидне како што треба, ќе го јави нормално. Ако го јави како unknown CPU или нешто така, значи дека знае дека има CPU, но не знае каков е и автоматски не може да ги користи сите негови предности, така да, поспоро ќе ти работи компјутерот со овој одколку со стариот процесор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа е всушност Socket M и се користи само кај лаптопи и некои други транспортни уреди. Се означува и со PPGA478 или со PBGA478. Според Wiki, на него може да се стави Dual Core, ама дали ќе го исчита BIOS-от, тоа е веќе сосема друга работа :S.

Не оди кај тебе ниту дуал кор ниту корти дуо!! И не се практикува многу промена на процесори ,поготово ако се здрави.Ако не ти е добар процесорот прогај го тој лап топ и купи си друг.Од тоа попаметно нема.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Дали на лаптоп е ист сокет со на персонален??
« Reply #13 on 27.11.2011, Sunday, 23:51:55 (Edited 27.11.2011, Sunday, 23:54:36) »
епа ќе пробам ама само со другиот процесор, ако го најде го најде ако него најде ќе си го ставам пак сегашниот и никому ништо а за апдејт на биосот не правам чим така.

Споено мислење: 27.11.2011, Sunday, 23:54:36
Тоа е всушност Socket M и се користи само кај лаптопи и некои други транспортни уреди. Се означува и со PPGA478 или со PBGA478. Според Wiki, на него може да се стави Dual Core, ама дали ќе го исчита BIOS-от, тоа е веќе сосема друга работа :S.

Не оди кај тебе ниту дуал кор ниту корти дуо!! И не се практикува многу промена на процесори ,поготово ако се здрави.Ако не ти е добар процесорот прогај го тој лап топ и купи си друг.Од тоа попаметно нема.
мене ми е екстра исправен е скрос, ама да го појачам сега му нарачав и батерија треба да стигне кај и дае, рам му ставив,хдд , уште процесор и да поживеам и ја малку на помоќна машина се сум на кршови. :-\ >:( >:( :(
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака гледано барем 40-50% си му ја покачил цената, ама не верувам дека си добил кој знае колку.По некое време ке се каеш сепак што џабе си вложувал толку пари.Веке за 23.000 денари имаш машини со дуал кор,3 ГБ РАМ и 320 ГБ ХДД.Колку те чини досега твојот * крш*?? ;D ;D