Author Topic: дали знае некој зошто ми е слаб сигналот на вајлресот на лаптопот  (Read 1443 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
пробав и така ама има страфови и од горната страна, и се видно обележани на плочата со стрелка
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како сакаш заврти, ќе мораш да го отвориш ;D. Дали да монтираш конектор за надворешна wireless антена, дали за да поставиш интерна антена, ќе мораш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ма не чепкам сеа тоа др пат,сеа иам усб стикови 2-3 дома и така ќе терам
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Залеми еден тенок коаксијален кабел и врзи му некоја најпроста антена!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ќе може ли со тај антена ти што ми ја даде ??
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,ама нема да одговара приклучокот.Треба сепак да земеш коакс и да го залемиш на плочката ( не подолг од 1 метар) и да го врзеш на антена.Можеш да ставиш и некоја рачно изработена антена.Сега неможам,ама ке поставам наскоро една рачно изработена би-квад антена.Иначе имаше во антени и една антена изработена на двојно каширан витропласт.Побарај во * АНТЕНИ*

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
батка ќе ја излемам тааа антеничка и ќе видам резултат ќе пишам за половина час со сум направил или ќе го направам добро или не  :P ::) ::)

Споено мислење: 03.11.2011, Thursday, 15:00:36
батка екстра е, сигнал фул а залемив дирекно ги одголив жичињата и пажливо на конекторот на картицата лемев и еве го закон е ви благодарам колеги  :) :)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а која е таа антена од Батка, таа PCB насочената или друга?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не, една друга што ми ја даде он кога ми беше потребно
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дај ставете ја на форум може да се најде и на друг
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
обична антена е чоек како за на рутер, сега неможам пак да го отварам компјутерот
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,Дх -ер е по антените .Еве една добра GP од руско производство.За рутери е мајка!!

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Донис земи 2 жици и однеси ги до екранот на лаптопот (внатрешно мислам ) зад панелот на екранот има алуминиумска фолија залеми една жица на неа од варлесот aux а маса стави на држачите на екранот така работи секој лаптоп значи позадината на екранот е антена затоа фаќаат од многу далеко лаптоповите. Поздрав

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Донис земи 2 жици и однеси ги до екранот на лаптопот (внатрешно мислам ) зад панелот на екранот има алуминиумска фолија залеми една жица на неа од варлесот aux а маса стави на држачите на екранот така работи секој лаптоп значи позадината на екранот е антена затоа фаќаат од многу далеко лаптоповите. Поздрав
ме страв да го отворам да не не го соберам после
d.t