Author Topic: програм за блутут  (Read 703 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
програм за блутут
« Opened on 24.09.2011, Saturday, 20:50:21 »
имам блутут уред и програм од фирмата Bluesoleil но не ми се допаѓа бидејќи прави трансвер до 5 мб, а потоа се бокира, пробав да инсталирам друг програм WIDCOMM, но не го препознава уредот.
Ако има некој добар програм проверен пишете, и се разбира да не е тријал(времен)
благодарам

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: програм за блутут
« Reply #1 on 25.09.2011, Sunday, 02:18:01 »
со крак-мак проба со такви финти ?  ако се разибраш од програмирање во кодот можда се тргса лим
итот....

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: програм за блутут
« Reply #2 on 25.09.2011, Sunday, 13:16:40 »
мислам дека ке ти заврси работа bluetooth OBEX file transver
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: програм за блутут
« Reply #3 on 25.09.2011, Sunday, 18:43:44 »
Диди ,абе ти кажав,ама не ме разбра - веројатно уредот не ти е во ред ,не е до програмот.Пробај преинсталирај оригинални драјвери,ама веројатно уредчето е дефект.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: програм за блутут
« Reply #4 on 25.09.2011, Sunday, 18:50:12 »
пробав и јас со онаа WIDCOMM но не работи и кај мене.најверојатно и usb bluetooth-от треба да ти е е од исти производител како и програмата
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: програм за блутут
« Reply #5 on 25.09.2011, Sunday, 18:51:30 »
Уредот кошта едвај 300 денари .

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: програм за блутут
« Reply #6 on 26.09.2011, Monday, 23:56:06 (Edited 27.09.2011, Tuesday, 00:00:17) »
Да купен е од кај Столе, ама ако може да функционира со друг софтвер би сакал да сменам, овој што го има оргиналниот немисе допаѓа, до 5 МБ и исклучи па пак вклучи, а ако има видео клип поголем од 5 МБ нема шанси за трансфер. и се регистрирав кај нив и исти глупости на крај ке ја сменам фирмата со ново па здравје  :) :) ;)
го пробав ОБЕХ, и се мачам со трансвер, стари слики ги има за трансвер, новото го нема никаде и пробав со видливост за блутут на мемориската картичка и повторно вклучи- исклучи, нема, невидливи се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: програм за блутут
« Reply #7 on 27.09.2011, Tuesday, 00:45:07 »
А да пробаш на Win7 да го ставиш уредчето? Има интегрирана поддршка за Bluetooth devices и би требало без проблем да го препознае уредчето, а и да префрлува фајлови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: програм за блутут
« Reply #8 on 27.09.2011, Tuesday, 15:06:29 »
Да купен е од кај Столе, ама ако може да функционира со друг софтвер би сакал да сменам, овој што го има оргиналниот немисе допаѓа, до 5 МБ и исклучи па пак вклучи, а ако има видео клип поголем од 5 МБ нема шанси за трансфер. и се регистрирав кај нив и исти глупости на крај ке ја сменам фирмата со ново па здравје  :) :) ;)
го пробав ОБЕХ, и се мачам со трансвер, стари слики ги има за трансвер, новото го нема никаде и пробав со видливост за блутут на мемориската картичка и повторно вклучи- исклучи, нема, невидливи се.

Абе Диди,најди си кабелче и преку кабел ке оди побргу :D Кабел си е кабел.Веројатно блокирањето е поради неисправност на уредот ,а може и некој вирус да си фатил.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: програм за блутут
« Reply #9 on 27.09.2011, Tuesday, 16:44:15 »
Батка не го враќам векот назад, и Цацко рекламира “дека е кабело“, ај ти се молам мора да има еден блутут,инаку ќе ми требаат 4 типови на кабли за трансвер.
А за WIn7 моево магаре не може да носи толку голем товар  ;D
Благодарам за помошта.