Author Topic: Универзален полнач за лаптоп (Важно Инфо)  (Read 3013 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
То би зависело од типот на батеријата, ако е NiCd, тогаш мора да се формира батеријата со неколку полнења-празнења, ако е Li-Ion тоа не е морално.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И Li-Ion батеријата има рок  на траење и век на полнење .Ако сакате да ви трае подолго батеријата ,вадете ја додека престојувате дома или каде има можност апаратот да го користите на 220 V.Во просек нова батерија за лап топ е од 2500 - 4000 денари,па видете.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
на џекот ЈАСНО пишува дека околу е плусот! а како треба да е за лаптопот, друга работа...

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Универзален полнач за лаптоп (Важно Инфо)
« Reply #18 on 22.07.2011, Friday, 07:39:04 (Edited 22.07.2011, Friday, 15:26:20) »
Од искуство: ако го работите претежно стационарно (лап топот ви е приклучен на полнач!) обавезно вадете ја батеријата.Ова батерија подобро е да ја чувате празна ,подолго ке трае! Јас на муштериите им препорачувам да постапуваат како со мобилните - батеријата барем 5-6 пати да ја наполнат до крај и да ја испразнат дури лап топот не се изгаси сам! Тоа е постапка претежно за да се формира правилно батеријата,а после ако лап топот не се користи надвор,туку претежно дома ,каде има извор на напон,батеријата да се вади. Батеријата е потрошен материјал и нејзината долговечност е пропорционална на бројот на полнења.И во фабричките упатства стои батеријата да не се надополнува постојано,ами да се испразнува што може повеке!


мојот лаптоп е стар 6 години нон стоп е приклучен да полни и кога е изгаснат си полни до сега никаков проблем сум немал батеријата држи 1сат и 45 минути на баланс ама овај лап топ не е од тука купен и зато така а кај нас се шо се продава и ич да не го користиш ке се расипи а и друга работа некаде слушнав дека батеријата од лаптопот не требало да се празни помалку од 12 % и не ребало да се полни повеке од 98% за да векот на траенје му бил зголемен е сега то мене не ми е испитано

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...друга работа некаде слушнав дека батеријата од лаптопот не требало да се празни помалку од 12 % и не ребало да се полни повеке од 98% за да векот на траенје му бил зголемен е сега то мене не ми е испитано

Тоа автоматски го прави системот за интелигентно полнење на Li-Ion-ските батерии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Колку време треба да се полни батерија на лаптоп?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мене за неколку месеци ми рикана батеријата...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колку време треба да се полни батерија на лаптоп?

Се зависи од карактеристиките на батеријата и моќноста на полначот.Во повекето слушаи додека батеријата е во добра кондиција не повеке од 4 часа.

Offline Multi_man

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Универзален полнач за лаптоп (Важно Ин&#
« Reply #23 on 06.11.2011, Sunday, 20:25:37 (Edited 06.11.2011, Sunday, 20:32:33) »
Стручњаци, ве молам за одговор на моето прашање. Сакам со обичен адаптер (Влез 220 [V]наизменичен и излез 20 [V] еднонасочен напон) да полнам батерија од лап топ, поради фактот дека полначите за лап топ се скапи (околу 1000 ден). Имате ли некое решение/електронска шема за автоматско регулирање на прекин и почеток на полнењето од страна на адаптерот? Бидејки не сакам да ми се преполни батеријата.
Однапред ви благодарам!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и полначите се обични адаптери, обично во батеријата се наоѓа електрониката за полнење на батеријата. ти треба само да имаш адаптер со соодветен напон, струја и конектор за лап топот и да си тераш..али право да ти кажам не ти се исплати да ризикуваш со обичен адаптер за 1000 денари....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стручњаци, ве молам за одговор на моето прашање. Сакам со обичен адаптер (Влез 220 [V]наизменичен и излез 20 [V] еднонасочен напон) да полнам батерија од лап топ, поради фактот дека полначите за лап топ се скапи (околу 1000 ден). Имате ли некое решение/електронска шема за автоматско регулирање на прекин и почеток на полнењето од страна на адаптерот? Бидејки не сакам да ми се преполни батеријата.
Однапред ви благодарам!

Ако можеш, поправи си го стариот полнач, тој е оригиналниот полнач за лаптопот и најдобро ќе му одговара на него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."