Author Topic: Brother HL-2130 - Рамномерно нанесување боја преку цел лист  (Read 1567 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Brother HL-2130 - Рамномерно нанесување боја преку цел лист
« Opened on 22.09.2014, Monday, 15:45:36 (Edited 28.09.2014, Sunday, 16:34:12) »
Имам нов ласерски принтер Бротхер 2130 досега работеше ок при принтање црните линии беа подеднакво црни насекаде од листот,сега кога заврши оргиналниот почетен фабрички тонер, денес ставија друг но полнет со боја,и при принтање на самиот лист на левата половина при крајот линиите се побледи,а на десната поцрни, и исто има побледа боја и во самата средина,значи нерамномерна насекаде.и колку 1см од двете страни на краевите има при принатјне преку цела страна одкрај накрај како точки прскани црни.Чаре како да го ичистам,што да правам.еве слика ама не верувам да се познава убаво ова што го напишав.





Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Не му е менет тој зелениот ваљак и го имаат џграбано со прсти. Следеќо земеи си нов, макар компитабилен тонер/кертриџ комплет. мене така ми прави хп-то пошто е 5 пати отварано и тој зелениот ваљак не се електризира како што треба

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Brother HL-2130 - Рамномерно нанесување боја преку цел лист
« Reply #2 on 22.09.2014, Monday, 21:42:55 (Edited 28.09.2014, Sunday, 16:37:06) »
Абе нема залан ваљак има ваљак темно вишна боја се наоѓа овде како се вика ова што влегува тонеров како касета и има еден на самиот тонер,



Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Lux, научи се да ставаш слики како што треба, доста ги закачуваш вака.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Знам дека вака не треба али не ми замерувај не сум многу писмен со компјутеров  :D.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Па време е да се описмениш.
Зошто правилата да важат за некои членови а за некои не?
Жан

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Знам дека вака не треба али не ми замерувај не сум многу писмен со компјутеров  :D.

Тоа не е оправдание, секој нареден пост што нема да е според правилата ќе се брише.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да не речеш дека цела Администрација те мрази,ќе ти одговорам: можно е брисачот да не е добро поставен,згмечен при полнењето,ако целиот го отворале.Може да е и несоодветен гранулат на тонерот и трето ваљакот- кој треба да го поминеш со чист алкохол.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не се лутам на никого правилата си се правила за сите грешката е кај мене, знам дека вака не треба поставување слики правилата ги имам читано,проблем имам и со кодираните линкови што се поставени,незнам како да ги отворам,ова нема да се пофтори,батка фала на одговорот.позз до сите членови. :'(
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го копираш линкот, paste во нов таб и Enter, толку, нема некоја филозофија. Освен тоа, многу brоwser-и нудат опција во context menu (десен клик) open link или open link in new tab откако ќе го маркираш линкот, така да, не мора ни copy/paste да му правиш, доволно е да го маркираш и десен клик --> open link in new tab.

Околу сликите, имаш многу бесплатни image hosting сервиси. Избери еден и upload-ирај ги сликите таму. Ако сервисот генерира forum code, ископирај го тој код и paste во post-от. Ова е најкратко и најпросто. Има и други начини. Ако те интересира, прашај или побарај на Google.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Brother HL-2130 - Рамномерно нанесување боја преку цел лист
« Reply #10 on 23.09.2014, Tuesday, 11:40:39 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 20:30:51) »
ок ќе се потрудам.Абе гига кога ќе појдам на линк копи и во нов таб пасте ми се враќа истата страна на форумов од каде што сум го копирал линкот,пример да симнам макроа за спринт лајот 5  и нема макроа само страницата како што кажав излегува од каде што е копиран линкот. нема нешто за данлоад.ова е веќе преминато на друга тема но нема да ми замерат другите членови сигурно,тука сме да си помогнеме едни со други.

Споено мислење: 23.09.2014, Tuesday, 20:30:51
Денес пробав да вадам плочки со овај тонер (тонер трансвер) и замислете 8 пати никако да излезе една плочка цела,на лутината трк пак до продавницава каде што ми е купен печатачов и каде вчера ми ставија полнет тонер,да видиш како имало фабрички не полнет,сега кога печатам преку цел лист тонерот е подеднакво секаде распореден и без оние точки и прсканици,арно рече батка може несоодветен гранулат затоа и со претходниов тонер овај полнетиов не ми излагаја плочкиве,али сега е како што треба,нов тонер и мирна глава,а и плочкиве супер излегуваат.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Брадерот има специфичен гранулат,кој полнел тонери го знае тоа.Ако ставиш пример од Лехмаркс ќе го расејува тонерот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ок ќе се потрудам.Абе гига кога ќе појдам на линк копи и во нов таб пасте ми се враќа истата страна на форумов од каде што сум го копирал линкот,пример да симнам макроа за спринт лајот 5  и нема макроа само страницата како што кажав излегува од каде што е копиран линкот. нема нешто за данлоад.ова е веќе преминато на друга тема но нема да ми замерат другите членови сигурно,тука сме да си помогнеме едни со други.

Чекај... сакаш да кажеш дека го маркираш кодираниот линк, правиш десен клик --> copy и потоа отвораш нов таб и во address bar-от правиш paste и ти ја отвора истата тема од која си го ископирал линкот ???. Сигурно го копираш кодираниот линк а не адресата од address bar-от на табот во кој ти е отворен форумов?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Го копирам линкот со портокалова боја,значи го штиклирам па копи и пасте во нов таб прозорец и исто како што кажав излегува страницата каде што сум го копирал линкот.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Brother HL-2130 - Рамномерно нанесување боја преку цел лист
« Reply #14 on 24.09.2014, Wednesday, 13:51:47 (Edited 24.09.2014, Wednesday, 13:58:03) »
Како тоа „го штиклираш“. Мислиш го маркираш?

Еве како изгледа кај мене. Јас користам fork на Firefox, ама и на други browser-и ја има оваа опција.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."