Author Topic: BSOD при инсталација на XP  (Read 938 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
BSOD при инсталација на XP
« Opened on 09.09.2014, Tuesday, 10:54:59 (Edited 09.09.2014, Tuesday, 15:36:42) »
Дечки еве замене еден чуден проблем.Сакам да инсталирам xp не ми е првпат за инсталација но евего проблемот.Компјутеров работи али децава беше се избуричкале внатре не се знае кај е што е, да го преинсталираме и јас му реков на газдава ок.Ставам бут.цедето со виндовсов и прв цд ромов подига системов почнува инсталацијава но кoга ќе дојде до формат Format brz/ Format normalen / i live files првото  на брзо почнува до половина и излегува  плав екран исто и на фторото за нормален формат,и пишува унинстал анти вирус,диск дефрагмент,или бекап утилити.Пробав со хариенс цеде имам и поново и постаро (на други компјутери се ок се подигаат на почеток)на овај кога ќе го стартова компјутерот икога доаѓа до онај дел да излези менито од цдто компјутеров се рестартира.пробав со третото каде што е за форматирање после брз и нормален формат live files и прашува дали во иста папка инталацијата и ок компјутеров се пушта нормално но се местат сами старите драјвери компјутеров кочи и значи ништо од инсталацијата.симнав Low level format го поминав пак хардот при ваква инсталацијаи одново  го инсталирам и пак исти плав екран,пробав со друг хард и пак исто плав екран и исто пишува унинстал а.вирус,диск дефрагмент,и бекап филес. па чаре

Споено мислење: [time]09 Септември 2014, 09:58:28[/time]
A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer.
Disable or uninstall any anti-virus, disk defragmentation
or backup utilities. Check your hard drive configuration,
and check for any updated drivers. Run CHKDSK /F to check
for hard drive corruption, and then restart your computer.


Contact your system administrator or technical support group for further
assistance.  

еве ова го пишува
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Како си напишал, тешко дека некој ке те разбере.
3 пати го читам текстот и пак не разбрав до крај, ама ајде еве да пробам да ти помогнам.
Провери во кој мод е наместен хардот во Биос. Дали е ИДЕ или е АХЦИ.
Пробај повторно со реинсталација.
LOW FORMAT?
За што ти треба ова?
Проба и друг диск и не сака? Истата порака?

Не ми е јасно, но имаш дефинитивно проблем со хардверот.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline stevo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Дали проба да го ресетираш биосот? Можеби гибале нешо таму ..  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,не знам каква инсталација имаш,ама очигледно не ти е во ред.Симни или најди си win xp servis pak III light version и пробај со него.Второ ,како кажа Сале - влези во биосот и види дали е наместен IDE/AHCI.Удри disable . 8)Ако пробале да инсталираат прво win 7 ,па не успеале и тебе ти го донеле.Прашај ги дечките и удри им посебна тарифа што се прават недоветни. ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #4 on 09.09.2014, Tuesday, 15:41:58 »
Дали проба да го ресетираш биосот? Можеби гибале нешо таму ..  :)

И јас типувам на ова ;D.

Load default BIOS settings, па потоа види што ќе се случува ;).

А ако е инсталацијата проблем, побарај на TPB "Windows XP Black Edition", испробано, секаде функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #5 on 09.09.2014, Tuesday, 16:21:48 »
За цд имам XP SP2 направено image od orginalot,користено долги години, и цд SP3x86 integrate,SP3 sata drivers,пробав со сите.сите бутабилни и проверени досега.

-Сале ск зошто Low level format-ми се има и порано десено ваква ситуација со плав екран но хариенс цедето го примаше тогаш и одиш Low level format на хдд и одново инсалација на виндовсот и се како што треба.

-Му направив лоад на биосот и пак ништо,а за виндовс 7 па кој би ставал има само 512 рам.(AMD Athlon XP3000+ 2.17 Ghz,512MB ram).

-Вака ми проработе.

-Го ставам цд то со виндовсот и кога дојде до постапката за формат во самата инсталација, одам на Live files (тоа најдолната опција каде што се формат НТСФ,или ФАТ)се инсталира цел виндовс го ставив хариенс цд со него ги избришав сите драјвери,пуштам одново инсталација и се соред како што треба и работи ок.

незнам претходно зошто кога се прави формат со самата инсталација не ги бришеше и застануваше инсталацијата на пола со вакав плав екран.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #6 on 09.09.2014, Tuesday, 16:40:19 »
Ако правиш формат можно е да ти каже дека немаш доволно место за тоа! 8) Глупа финта,ама не знам зошто уште ова SPII го користиш?? Најди си лајт верзија на SPIII и терај.Го ставаш ЦД-то и не бара избор за форматирање,се само си работи. :D :D

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #7 on 09.09.2014, Tuesday, 17:21:12 »
Ова што го спомна гига -SP3 Black edition- е истото што го имам јас SP3х86 незнам батка ова SP3 lite edition дали е исто со ова од гига и моево,и знам дека небара ни клуч ни формат ни вака ни така се само од почеток па до крај.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #8 on 09.09.2014, Tuesday, 17:38:47 »
Пробај со друга инсталација на Windows XP. На пример како што рекоа батка и гига, пробај со SP3, или некоја друга инсталација од таа што ја користиш и што не ти работи.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #9 on 09.09.2014, Tuesday, 23:20:37 »
Има БИОС кој има опција со мирор партиција како бекап на оргиналната, ова го имав на Легенд 2 матична на QDI. Ако е активна оваа опција не може да се инсталира оперативниот систем, мора да се дештиклира за да биде “нормално“ инсталирањето

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #10 on 10.09.2014, Wednesday, 01:34:22 »
Тоа е стара варијанта,веке одамна ја нема.Но ,верзијата на ОС која бара да се одлучиш каков формат бараш е исто така одамна * веќе видена*,па затоа не му успева.Веројатно го *заглавува* биосот,како што кажа  и со ресет може да проработи.Лајт верзијата нема потреба ниту од код-кеј,малку е осиромашена,ама оди и со постари машини дури и со *тројки*.Сум инсталирал нормално ХР и со 256,ама и со 128 Мб РАМ Да се чудиш ,ама на некој машини работи како саат.Има и *дарк*,а добра е и верзијата *олл драјверс*,која ги има повеќето драјвери за ЛАН,звучни,графички итн.од постара генерација. 8) За секоја препорака! ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #11 on 10.09.2014, Wednesday, 01:38:09 (Edited 10.09.2014, Wednesday, 01:40:47) »
-Му направив лоад на биосот и пак ништо,а за виндовс 7 па кој би ставал има само 512 рам.(AMD Athlon XP3000+ 2.17 Ghz,512MB ram).

Стави Lubuntu на машината и не се мачи ;). На таа машина и онака само тоа ќе тера без проблем. Што друго и да ставиш, проблеми ќе си имаш со мултимедиа (особено online мултимедиа, YouTube и се останато).

Имам вака неколку машини преправено, од XP на Lubuntu, корисниците се задоволни. И онака тие машини само за интернет и Office (пред се Word) ги користеа, така да, ако ставам XP, треба и AV да ставам и кога се ќе земеш во предвид, на крајот, само ќе се нервираат корисниците, дур се подигне, па дур направи update AV-то... отиде пола ден ;D.

Ова чисто како предлог, а сега, да се вратам на првичниот проблем.

Стави друг HDD и друг (претпоставувам) IDE кабел и пробај со него. Ако инсталацијата тера како што треба, нјаверојатно HDD-то е оштетено, си има некој проблем... или IDE кабелот, и тоа е можно. Дали е со frimware-от или главата/дисковите, кој знае, најверојатно не се ни исплати да се дознае, така да, само смени го и терај ;).

Ова што го спомна гига -SP3 Black edition- е истото што го имам јас SP3х86 незнам батка ова SP3 lite edition дали е исто со ова од гига и моево,и знам дека небара ни клуч ни формат ни вака ни така се само од почеток па до крај.

Излегуваат нови верзии секој месец. Симни ја најновата.

Ја знам и Lite едицијата на XP SP3, не ми „легна“ баш најдобро. Мене ми личеше на „имам Windows, ама џабе имам“. Половина од работите му фалат, програми не се подигаат, ништо нема од Runtimes (.NET, VB Runtimes, Flash, Java...), а ако му го додадам се тоа рачно, имам Full, а не Lite ;D... и згора на тоа сум потрошил уште еден час рачно инсталирајќи и конфигурајќи се ;D.

Затоа, кратко и јасно, јас вака би играл. Ако машината мора да има Windows, симни си ја Black едицијата на XP и терај со неа ;). Се е итегрирано, најнови updates, Java, Flash, најчесто користени програми, PDF reader, .NET Runtimes... се што би требало да има една класична Windows инсталација освен Offlice (не може и ова да го собере на едно CD ;D). Ако не е критично и машината ја користат само за интернет, Lubutu и готово ;). Default инсталацијата соджи се што треба за еден просечен корисник, се си наоѓа online, од драјвери до updates, а со било кој package manager, можеш да додаваш и вадиш програми (пакети). Па и помалку главоболки ќе имаш потоа ;D. Нема да имаш ситуации од типот на „абе децата инсталирале нешто од интернет“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: BSOD при инсталација на XP
« Reply #12 on 10.09.2014, Wednesday, 09:26:03 »
Не гига хардот не е оштетен го пробав на друг компјутер и исто и иде кабелот си работат како треба,а пробав и со друг хард на оваа машина и исто се случуваше,незнам зошто,го  вратив неговиот хард и го инсталирав без форматирање како што кажав со третата опција од сп2 хп и потоа ги избришав сите драјвери и поново инсталација и се инсталира (нормална) како треба сега добро работи нема кочење,и ќе му брка работа добар е за интернет не кочи барем кај мене :D ,симнав последна верзија од блек едитион сп3 хп па ќе го пробам на следниот ::) позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.