Author Topic: Реформатирање на windows xp на компјутер со windows xp и Ubuntu  (Read 1899 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Прв пат кога инсталирав Ubuntu, се чудев од каде + една партиција, речиси се убедив дека нешто грешно правам  ;D

Trolko

  • Guest
Пробај и на две партиции ,ке видиш. Во ствари не може на две,ке имаш три партиции ;D ;D

Па не би го кажал тоа погоре доколку не сум пробувал :-) Ќе треба да се ре-инсталира GRUB-от на MBR/GPT секторот од дискот и ќе си продолже да си работи. Таканаречено grub recovery :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па сега ,ако има направено рикавери диск  или ghost  ;D без проблем ке биде ,ама тоа се работи кои веројатно човекот не ги знае.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Реформатирање на windows xp на компјутер со windows xp и Ubuntu
« Reply #18 on 30.11.2013, Saturday, 02:30:11 (Edited 30.11.2013, Saturday, 02:39:31) »
На неколку места прочитав, ако инсталирам прво windows а потоа ubuntu ке нема проблеми. А акo инсталирам по обратен редослед ке имам проблеми при подиганјето, windows xp може да го избрише loaderod за ubuntu.

Да, WindowsNT (тука спаѓаат сите Windows едиции по Windows 2000, пред Windows 2000 се означуваа со верзии, WinNT 2.0, 3.0, 4.0, итн.) има означено во loader секцијата во MBR по default да го load-а ntldr. Не сум пробал паралелно да имам инсталирано Windows и Linux на иста машина, но Windows најверојатно ќе проба да го пребрише loader-от од други партиции ако забележи дека е запишано нешто друго освен ntldr. Пример, ако имаш Windows 7 и Windows XP на две различни партиции, ќе се подигне boot loader-от од онаа партиција која е означена како Active (ако и двете се означени како Active, може проблеми да има... зависи од плоча до плоча, BIOS, SATA/IDE контролер, итн.), boot loader-от ќе препознае дека има две инсталации на Windows и ќе ти даде да бираш која верзија на Windows да ја подигнеш. Но, во овој случај, и на во двете партиции во loader секцијата на MBR стои ntldr. Било која Windows инсталација ќе го препознае ова и нема да има проблеми, ќе си се инсталира, така да, не е важно дали прво инсталираш Windows 7 или XP, инсталацијата ќе препознае дека на некоја друга партиција има запишано ntldr и нема да има проблем, нема да го чепка ;).

Така да, како што пиша, најпаметно е прво да инсталираш Windows па Linux. Е сега, во конкретниот случај, ти не сакаш да реинсталираш Ubuntu, туку сакаш да реинсталираш само XP. Во ваква ситуација, мислам дека е најдобро прово да направиш ghost на boot партицијата на Ubuntu и ако случајно се случи Windows да го пребрише loader-от во MBR, само врати ја партицијата назад, подеси го boot loader-от за Ubuntu да бираш што ќе се подига, подеси партицијата со Ubuntu да биде Active (претпоставувам дека е веќе Primary, а не Extended) и би требало да се подига boot loader-от и да ти дава избор да бираш што да подигнеш ;).

За секој случај, потоа, откако ќе инсталираш се што ти треба на XP, направи си ghost и на XP партицијата за да не мора пак да се зезаш со вакви работи ако сакаш пак да реинсталираш XP ;). Само ќе го load-аш ghost-от на XP партицијата, ghost-от ќе пребрише се и тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е важно се друго,ама најбрзо е да си ги извадиш документите на страна и едно форматирање да удриш на ХР ,а потоа Убунтуто.Најлесно и најбрзо..Имало случаи некојпат и самата верзија на Линуксот да прави проблеми,ама ова ти е најдобар  начин за почетници.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Пробав денеска да форматирам windows xp но по неколку пати со различни windows xp, не можев да форматирам,
По подигањето од usb ми дава 2 опции, на било која од нив ми кажува дека неможе windows да најде Hill.dll  фајл.
И еднаш ми кажа дека неможе да најде каде да го инсталира windows.

 За попрафка на ubuntu  ке користев
Code: [Select]
http://www.unixmen.com/fix-ubuntu-boot-issues-with-qboot-repairq/
Изгледа ке треба на ново да инсталирам ubuntu и windows xp
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не кажа дали на лап топ или десктоп го инасталираш ХР-то.Ако одиш од  УСБ  има неколку цаки,ама треба директно да се види со што икако работиш.Наједноставно е да земеш Win XP sp 3 / dark edition/ oll drivers и преку CD -ROM да го стартуваш .Ако имаш Acronis е полесно да ги избришеш прво партициите,па да инсталираш * бланко*.Не е лошо и да си го средиш малку HDD  со HDD regenerator или сличенпрограм,за да бидеш сигурен дека бот секторот е во ред.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Пробувам да инсталирам на asus Еeepc тие од школите (не е краден :) )
Преку Usb инсталирам пробав со неколку различни виндовси, пробав и со windows xp black edition.
Здравје утре, ако имам време ке избришам се од дискот и наново ке инсталирам windows xp па edubuntu
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најди некоја верзија на Акронис,кутни ги партициите,па инсталирај наново.