Author Topic: Проблем со графичка картичка Nvidia FX5200  (Read 1084 times)

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Како што кажува и насловот се работи за графичка картичка FX5200 AGP8X 128MB. Проблемот е во тоа што жиците му се скинати што водат до вга конекторот, за распоредот на вга конекторот најдов инфромации кој пин што е но незнам која жица на кој пин да ја залемам. За информација има 10 жици што водат до вга.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На ППК-то се прекинати водовите? Не разбрав ???. Можеш да сликаш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со графичка картичка Nvidia FX5200
« Reply #2 on 15.02.2013, Friday, 17:32:07 (Edited 15.02.2013, Friday, 17:38:49) »
Сигурно е ваква со кабелче.

Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не,веројатно  графичката има два излеза од кои едниот е ВГА и со кабелче е споен на плочата  на конектор,а другиот сигурно е ДВИ конектор.Најди  си адаптер од ВГА на ДВИ и преку него конектирај се на ДВИ конекторот.Имам во дуќан ВГА каблиња кратки од стари АГП графички,ама не знам од каде си.

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Да такво е кабелчето, и скинати се жиците на вга конекторот на ппк-то е со 10 пински конектор.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Конекторот на графичката би требало да биде 15 или 16 пински.
Разгледај на оваа страна, можеби ќе ти помогне.

Code: [Select]
http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/csc/people/computingstaff/jaroslaw_zachwieja/readynaspro-jailfix/
Code: [Select]
http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/csc/people/computingstaff/jaroslaw_zachwieja/readynaspro-jailfix/15-vga-16-pin.jpg
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е со десет пина,да не е тоа за џојстик? 8) На него ли го приклучуваше мониторот?? ВГА е 15 пински.

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Не се разбравме баш најдобро. 10 пина има на конекторот на графичката тоа значи на каблето до вга конекторот одат 10 жици.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во ред,не се разбравме,а подобро слика да ставеше.Во секој случај да купиш нема.само од некоја стара расипана графичка картичка да извадиш или како што споменав да најдеш адаптер VGA to DVI,ако имаш уште еден  од пошироките конектори  на графичката,како на сликата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
batka, ова кабелче му е скинато ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,Гига јас веднаш му реков дека и го имам!! ;D Moj предлог е да си купи ваков конвертор и да го прилкучи VGA кабелот на другиот излез (DVI)

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Дечки во ред е најдов адаптер на дви може да се затвори темата, сепак фала.