Author Topic: Проблем со инсталација на компјутер  (Read 810 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Имам проблем со компјутерот па барам помош..............
Има инсталирано XP на него но кога сакам да го преинсталирам после некој 5 минути се појавува плав екран на кој пишува дека има хардверска грешка,има некој бројки ,многу нули...........ако е потребно ке ви ги кажам и броевите.Заменив се на него,од графичка до HDD и пак истото,кога го вратам срариот HDD на кој што има инсталација си работи без проблем.Па да ми помогнете мислам дека треба да се направи нешто во биосот,јас го ресетирав биосот на начинот со батеријата и џамперот но пак нема промени.Ако има потреба ке ви пишам и за која плоча се работи..............
Дарко

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Ako instaliras XP sp2, probaj so sp3 mozebi e ponov hard diskot pa nema so sp1 drajveri za nego, i proveri si ja temperaturata za sekoj slucaj.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Пробав со стар HDD 80GB SATA,пробав и со нов 320GB SATA не е до дискот и до драјверите на него...........Инаку на тој стариот од 80 гига имаше веќе XP и на него си работи но истиот неможам да го форматирам..............
Дарко

electron

  • Guest
Матичната плоча има SATA контролер, а оперативниот систем што сакаш да го инсталираш ги нема драјверите за контролерот.
Драјверите би требало да ги има на CD-то што ти доаѓа заедно со матичната, ги ставаш на флопи диск и ја пушташ инсталацијата на WinXP.
Кога ќе стигнеш овде:
Code: [Select]
http://archive.pirules.org/images/xp_install_02.jpg притискаш F6 на тастатурата и ќе ти побара да ставиш флопи со драјверите. Откога ќе ги инсталира драјверите, оперативниот систем ќе продолжи да се инсталира без никакви проблеми.
Ова ќе мора да го направиш доколку сакаш да инсталираш WinXP.
А ако пробаш да инсталираш Win7 кој ги содржи сите потребни драјвери, со било кој хард диск од тие што ги имаш, воопшто нема да ти прави проблеми.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За која плоча се работи? Прегледај ја да не има подуени кондензатори,Квар може вака гледано да даде РАМ -от (замени го со друг),потоа провери ги напоните на напојувањето и последна можност е ЦД/ДВД  драјвот да не чита добро или ЦД-то да не е добро.Сепак риши што и како си проверил.Стои и она што Електрон го пиша,ама тоа се дешава почесто ако веке си инсталирал win 7 ,па се враќаш на хр.Влези во биосот и најди sata/pata и намести да биде - ide. Сепак дај и други податоци.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Рамот е добар,ЦД-то и тоа е добро,ми останува да го проверам напојувањето па ќе го пробам она што го пиша electron..........Електролити слаби нема,ги проверив сите................
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има едно ЦД Win xp oll drivers,со него не ти треба дискета бидејки ги има интегрирано сите драјвери.Побарај го по другари,на .net,torent..

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Сигурно е проблем до контролерите фали некој драјвер, само сакам да се извинам за претходниот мој пост на латиница, заборавив да напишам од таблет бев

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Имам проблем со компјутерот па барам помош..............
Има инсталирано XP на него но кога сакам да го преинсталирам после некој 5 минути се појавува плав екран на кој пишува дека има хардверска грешка,има некој бројки ,многу нули...........ако е потребно ке ви ги кажам и броевите.Заменив се на него,од графичка до HDD и пак истото,кога го вратам срариот HDD на кој што има инсталација си работи без проблем.Па да ми помогнете мислам дека треба да се направи нешто во биосот,јас го ресетирав биосот на начинот со батеријата и џамперот но пак нема промени.Ако има потреба ке ви пишам и за која плоча се работи..............

Тој плав екран мене душата ми ја извади пред 10 години, нов компјутер купер пред 10 години од СЕТ компјутери го носам дома ставам на биро, приклучувам се и ставам ЦД да инсталирам што треба, опа одма плав екран, нешто нечини. Сега за битното, како го решив тој проблем и јас не знам, бидејки тогаш ми беше под гаранција и го носев на сервис. Но, откако заврши гаранцијата пак се појавуваше тоа, решение ми беше да ги мрднам тие магистралите и повтоно си работи како што треба. Значи пробај со тие магистралите што одат од ХДД до матична, од матична до ЦД-РОМ, ако имаш некој други замени ги  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кога ке се појави плавиот екран прочитај ,ако може,што е проблемот.компјутерот кажува кој фајл,линија или дали е корумпиран некој дел ,дали се работи за меморија и сл. па според тоа барај дефект.Пробај со друго ЦД и оперативен,како што пишав.Само прво осигурај се дека хардверот е во ред.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со инсталација на компјутер
« Reply #10 on 08.02.2013, Friday, 20:06:07 (Edited 10.02.2013, Sunday, 01:12:55) »
Кога ке се појави плавиот екран прочитај ,ако може,што е проблемот.компјутерот кажува кој фајл,линија или дали е корумпиран некој дел ,дали се работи за меморија и сл. па според тоа барај дефект.Пробај со друго ЦД и оперативен,како што пишав.Само прво осигурај се дека хардверот е во ред.

Хардверот е ОК,си работи компјутерот.............ми пратија некое ново XP па за едно саат време ке го пуштам па ке ви кажам.Ке ги запишам грешките(кој броеви ги дава).Можеби ќе пројде со ова XP ке видиме..............

Споено мислење: 10.02.2013, Sunday, 01:12:54
Дефектот е пронајден и отстранет...........
На графичката ATI 1650 PRO кулерот не вртеше како што треба.Го заменив но заменив и некој електролити во напојувањето 3,3 беа ослабнати околу 3,08 кажуваше............Го инсталирав и она XP од Гига.
Ви благодарам за советите.
Дарко