Author Topic: CD-R/RW LG GCE-8526B Firmware 1.05  (Read 791 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
CD-R/RW LG GCE-8526B Firmware 1.05
« Opened on 22.01.2013, Tuesday, 19:27:58 »
Еве го firmware-от за овој CD-RW уред. Го post-ирам бидејќи едвај ја најдов 1.05 верзијата од овој firmware, па ако случајно уште на некој му притреба, еве ја ;).

Code: [Select]
https://www.box.com/s/ie9zffldqb6zd66cgsnn


НАПОМЕНА: За да може софтверот да направи firmware upgrade, задолжително треба уредот да се постави како Secondary Master (на кабелот од вториот IDE контролер, а jumper-от да биде поставен во позиција Master) и да нема други уреди врзани за тој IDE кабел. Јас пробав да направам upgrade на плоча на која има само еден IDE контролер (само еден конектор), софтверот не сакаше да направи upgrade (не го читаше уредот), а на постара матична плоча (за P4) на која нема SATA контролери (има само два IDE контролери), софтверот без проблем си направи upgrade на firmware-от. Значи, upgrade-от задолжително правете го на постари компјутери (PIII или P4 машини) под Windows XP.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: CD-R/RW LG GCE-8526B Firmware 1.05
« Reply #1 on 09.02.2013, Saturday, 22:54:49 »
Не знам сеа кој се замара со вакви работи кога еден двд режач е 400-500 ден.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: CD-R/RW LG GCE-8526B Firmware 1.05
« Reply #2 on 09.02.2013, Saturday, 23:01:26 »
Добро е да се знае ;) !

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CD-R/RW LG GCE-8526B Firmware 1.05
« Reply #3 on 10.02.2013, Sunday, 01:35:57 »
Не знам сеа кој се замара со вакви работи кога еден двд режач е 400-500 ден.

Да, ама тие не режат толку добро обични дискови, а мене ми треба добро да режат и такви. Затоа и го поправав овој ;). За мене е, инаку, да, за друг да беше, сигурно немаше да го поправам ;D. Па веќе кога сум го средил, зошто да не споделам, бидејќи навистина секаде ја имаше 1.04 верзијата од firmware-от, ама едвај ја најдов 1.05 верзијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."