Author Topic: Проблем со екран на лаптоп MSI VR630X  (Read 3899 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Па замени ги електролитите во напојувањето па ќе видиш дали има разлика или земи друго напојување за проба........
Дарко

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
100% grafickiot cip otidi kaj nekoj sto pravat t.e prelemuvaat graficki ipovi i ke ti go sredi problemot za edno 1000den barem jas taka zanm  i ke odi nekoe vreme  odprilika do nekoe ekstremno pregrevanje koga ke se stopi kalajot pod integralniot cip na grafikata i se taka lemi raboti lemi raboti toa e fabricka greska kaj poveke tipovi na lap topove Pozdrav

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ние на форумов гледаш дека сите користиме кирилица или пиши на кирилица или наведи барем оти не пишиш, ако не знаеш како да си поставиш кажи ќе ти објасниме, ако чкрташ од мобилен, на почеток или на крај од пораката пиши od mobilen и толку, ова правило не важи за луѓе надвор од македонија, односно за луѓе кој не се македонци и македонскиот јазик не им е мајчин јазик
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
100% grafickiot cip otidi kaj nekoj sto pravat t.e prelemuvaat graficki ipovi i ke ti go sredi problemot za edno 1000den barem jas taka zanm  i ke odi nekoe vreme  odprilika do nekoe ekstremno pregrevanje koga ke se stopi kalajot pod integralniot cip na grafikata i se taka lemi raboti lemi raboti toa e fabricka greska kaj poveke tipovi na lap topove Pozdrav

Друже, ај што е на латиница, туку ни точка ни запирка, никаде ништо немаш. Post-от едвај ти се разбира :S. Не иде вака работата...

Освен тоа, најчест проблем кај лоши BGA контакти е само freeze на лаптопот или шаренила по екранот. Затоа тоа го оставив како последна опција.

А инаку, тие што ги прават (како што спомна) за 1000 денари... тоа е крпење, тоа не е правење. Само земаат еден индустриски пиштол на топол воздух, го загреваат northbridge-от и се надвеаат дека толку ке биде доволно за да се спојат пак лемните точки на местата на кои имале прекини. И по некое време, пак ќе се јави истиот проблем... може и никогаш да не се јави, ама може и по две недели пак да почне да зеза лаптопот :S. Вистинско поправање значи вадење на northbridge-от и негово прелемување „јово наново“, а тоа не чини 1000 денари бидејќи за нешто вакво е потребен посебен алат кој и не е баш евтин, а потребна е и пракса, која тешко се стекнува, како и прецизност и нерви, бидејќи ова прелемување не е баш 10 минути работа.

Инаку, еве ги сегашните температури откако го ставив постољето со кулер, сеуште на батерија работи лаптопот и сеуште не се појавил проблемот.

Температурите ги видов, не се премногу ниски, ама па не се ни критични.

Како и да е, работи го уште ден или два само на батерија. Кога ќе се испразни батеријата, само полни го на полнач, не го работи на полнач (нека биде лаптопот исклучен кога ќе се полни батеријата). Ако не зеза, можно е проблемот да е во напојувачката секција, односно полначот. Но, тоа подоцна, прво да дијагностицираме дали тоа може да биде проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
@Gigawat јас на мојот хп павилион дв6000 самиот си го лемам графичкиот чип и без да го отворам лаптопот :D значи го блокирам кулерот се додека не крене темп 90степена па го исклучувам скороз, го оставам исклучен 10 мин . Потоа си работе најнормално и така секој месец си праам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@Gigawat јас на мојот хп павилион дв6000 самиот си го лемам графичкиот чип и без да го отворам лаптопот :D значи го блокирам кулерот се додека не крене темп 90степена па го исклучувам скороз, го оставам исклучен 10 мин . Потоа си работе најнормално и така секој месец си праам.

Да, ама ова е ризично, можно е да ти изгори northbridge-от. Што ако тоа предизвика останати проблеми, како на пример губење на податоците од HDD-то (ми се нема случено ова, но имам читано за вакви проблеми, малку веројатно е, но сепак можно да се случи)? За определени луѓе ова е многу важно, што ако имаш некои многу важни дизајни од работа на тој лаптоп? Ај, за лаптопот, ќе си купиш нов, сега и за 300 евра има нови. Ама што правиме ако податоците биле важни? Па треба да одиш кај некој да ти ги враќа назад, па ова па она... зезанција е.

Ми доаѓале луѓе со слични проблеми „аман, помагај, податоците од работа, нема со што да работам“. Не секогаш ги враќам податоците назад, пред се бидејќи треба посебен алат за определени кварови (а ваков алат, колку што знам, во државава имаат само во МВР) и ако не им ги вратам, се лутат... им викам „носете го HDD-то кај друг, ако знае да ги врати податоците назад, ОК, јас не знам друг начин, тоа што знаев и што можев, пробав“... и пак на крајот завршуваат со HDD-то во МВР со не знам колку евра по MB цена за враќање на податоци назад. Затоа секогаш им викам „чувајте си ја опремата, правете редовен backup на се што ви е важно“... а вакво „самолемење“ не мислам дека спаѓа во адвекватно чување на опремата.

Не знам, секој си има своја работна етика, јас вака не работам. Ако нешто работам, го правам како што треба, ако не знам да го направам, си кажувам, не знам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline koki88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
  • Gender: Male
Се посигурен сум дека проблемот најверојатно е во адаптерот, бидејќи вчера додека батеријата била при крај, а јас не сум бил дома, мајка ми го вклучила и го користела лаптопот со вклучен адаптер и без извадена батерија и повторно се појавил празен црн екран, а само на батерија досега не сме забележале да се појави.
 
Каде препорачувате да ги однесам лаптопот и адаптерот на проверка ?

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Се по сигурен сум???
Не те разбирам како си сигурен..........Ако си мерел напон тогаш ОК да си сигурен а вака.......Ако можеш да најдеш адаптер за да пробаш е најбезболно,потоа е лесно за сервис..........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се посигурен сум дека проблемот најверојатно е во адаптерот, бидејќи вчера додека батеријата била при крај, а јас не сум бил дома, мајка ми го вклучила и го користела лаптопот со вклучен адаптер и без извадена батерија и повторно се појавил празен црн екран, а само на батерија досега не сме забележале да се појави.
 
Каде препорачувате да ги однесам лаптопот и адаптерот на проверка ?

Прво најди (ако можеш) од некаде некој друг адаптер, од ист лаптоп или сличен модел кој користи ист полнач. Работи го некое време лаптопот со него. Види дали ќе се јави проблемот. Ако пак се јави, е тогаш проблемот е дефинитивно во лаптопот... најверојатно некој дел во секцијата за полнење, можно е нешто да не е залемено како што треба или некоја компонента да е „малку фалична“... но тоа подоцна ;). Сега прво да установиме дали конкретниот проблем е предизвикан од полначот или од лаптопот ;).

Исто така, не е лошо да му го дадеш твојот полнач на оној од кој планираш да позајмуваш полнач ;D. Поточно да се размените ;D. И прашај го дали кај него ќе прави проблеми твојот полнач ;). Тоа е повеќе од доволен доказ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
@Gigawat јас на мојот хп павилион дв6000 самиот си го лемам графичкиот чип и без да го отворам лаптопот :D значи го блокирам кулерот се додека не крене темп 90степена па го исклучувам скороз, го оставам исклучен 10 мин . Потоа си работе најнормално и така секој месец си праам.

Да, ама ова е ризично, можно е да ти изгори northbridge-от. Што ако тоа предизвика останати проблеми, како на пример губење на податоците од HDD-то (ми се нема случено ова, но имам читано за вакви проблеми, малку веројатно е, но сепак можно да се случи)? За определени луѓе ова е многу важно, што ако имаш некои многу важни дизајни од работа на тој лаптоп? Ај, за лаптопот, ќе си купиш нов, сега и за 300 евра има нови. Ама што правиме ако податоците биле важни? Па треба да одиш кај некој да ти ги враќа назад, па ова па она... зезанција е.

Ми доаѓале луѓе со слични проблеми „аман, помагај, податоците од работа, нема со што да работам“. Не секогаш ги враќам податоците назад, пред се бидејќи треба посебен алат за определени кварови (а ваков алат, колку што знам, во државава имаат само во МВР) и ако не им ги вратам, се лутат... им викам „носете го HDD-то кај друг, ако знае да ги врати податоците назад, ОК, јас не знам друг начин, тоа што знаев и што можев, пробав“... и пак на крајот завршуваат со HDD-то во МВР со не знам колку евра по MB цена за враќање на податоци назад. Затоа секогаш им викам „чувајте си ја опремата, правете редовен backup на се што ви е важно“... а вакво „самолемење“ не мислам дека спаѓа во адвекватно чување на опремата.

Не знам, секој си има своја работна етика, јас вака не работам. Ако нешто работам, го правам како што треба, ако не знам да го направам, си кажувам, не знам.
Не се губаат податоците.. За тоа имаш екстерна 2.5 инчи кутија за сата 2 хард дискови или на ИДЕ адаптер за на усб .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се губаат податоците.. За тоа имаш екстерна 2.5 инчи кутија за сата 2 хард дискови или на ИДЕ адаптер за на усб .

Да, ама ти изгледа еден од ретките кои мислат на backup, а да знаеш колку луѓе не мислат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Не се губаат податоците.. За тоа имаш екстерна 2.5 инчи кутија за сата 2 хард дискови или на ИДЕ адаптер за на усб .

Да, ама ти изгледа еден од ретките кои мислат на backup, а да знаеш колку луѓе не мислат ;D.
Се ваде хардискот од лаптопот и се става во екстерната кутија за хардискови и на друг лаптоп/десктоп ке си ги изваде податоците преку усб . И дали знаеш дека сата хард диск од лаптоп одговара на десктоп ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се ваде хардискот од лаптопот и се става во екстерната кутија за хардискови и на друг лаптоп/десктоп ке си ги изваде податоците преку усб . И дали знаеш дека сата хард диск од лаптоп одговара на десктоп ?

Се разбира дека одговара ;). Конекторите се исти, конектор за SATA напојување и SATA data конектор се исти без разлика дали е поставени на desktop или laptop машина ;).

Поентата ми беше ретко на кој му текнува да прави backup. Тоа ми беше поентата. И во такви ситуации, доколку клиентот не направил backup на податоците, му правам јас, па дури тогаш се фаќам за работа. А дури и тогаш, повторно, не би се осудил да го правам она што ти го предложи со „самозалемување“ на northbridge-от. Може дополнително да ја оштетам машината и само проблем да си направам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline koki88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
  • Gender: Male
Еве ме после речиси месец дена.
 
По се изгледа проблемот не е во адаптерот, бидејќи баш вечерва се појави празен бел екран додека лаптопот беше на батерија.
 
Има ли некој препорака за сервис каде што би можел да го однесам лаптопот ?