Author Topic: Колку ампери влече автомобилот?  (Read 1601 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Колку ампери треба да влече автомобилот кога е изгаснат,станува збор за кола со аларм.бидејќи ако не ја сапалам во текот на неделата ич нејќе да запали па да земам утре сакам да видам без контакт колку ампери ке влече,(да не има негде спој или сл) па сакам да знам од прилика колку влечат колите кога се изгаснати?

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Старите автомобили кои се без аларм и без електроника кога се изгаснати не треба да влечат воошто струја.Поновите автомобили што имаат вградено аларм и електроника влечат струја но таа е многу мала за да го испразни акумулаторот.Причината што не ти стартува колата може да е акумулаторот ако е слаб и поради ниските температури за 6-7 дена настанува губење на капацитетот.Друга причина може да е инсталацијата некаде плусот од акумулаторот да допира на маса.Најубаво е да измериш дали тече струја кога е изгасната колата....ако тече значително голема струја тогаш е до инсталацијата.Пробај и извади ги клемите од акумулаторот...после некој ден стави ги и пробај да ја стартуваш ако стартува акумулаторот е здрав ако не стартува акумулаторот ти е за менување  :D

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
значи акумулаторот е нов,и јас мислам дека е до ладново но и во лето зна да се деси истово,ке видам утре ке мерам,мене еден автоелектричар ми рече вака да пробам,да ја извадам клемата од масата и да ја допорам на моменти на акумулаторот ако фрла искра а контактот е исклучен има некој потрошувач уклучен,јас кога ке пробам вака имам мала искра и лупа во вратите,сигурно е нешто околу централното алармот.

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Штом се јавува искра значи дека или има некој потрошувач вклучено,или имаш спој помегу маса и плусот.Ако слушаш лупање во вратата пробај исклучи го централното и пробај пак дали ке фрла искра.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
утре ке земам од сабајле ке пробам да го средам проблемов.иначе фала на помошта

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
нњ би требало повеќе од 500-600 милиампери да влечи. Инаку може да влечи и засилувач/радио, иако е исклучено, не елошо да провериш.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
морам да го решам проблемот,утре ке прегледам све што е сумљиво,можно е и да е и радиото.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
imam mereno ama poodamna bese centralnata i memorijata od radioto mislam deka mi vlecea okolu 70mA.
pisuvam latinica od mobilen

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
централната во случај да е со далечинско, инаку ако е само на клуч не би требало. Патем мислам дека да вадиш еден по еден осигураш и да врзуваш амперметар, мислам дека е најдобро така.. Само мое мислење. Сепак алармот мислам дека не е на осигурач.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
и јас така мислам да ги мерам,кај осигурачите.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Колку ампери влече автомобилот?
« Reply #10 on 29.01.2011, Saturday, 03:29:44 (Edited 29.01.2011, Saturday, 03:32:47) »
70 ампера мислам дека влече кога се вергла на клуч  :o  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах..за тоа верглање имаме зборено...повеке од 150А влече кола кога вергла...ама не е тоа сега проблемот :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мислам дека станува збор за кола во мирување, т.е. кога е изгасната, му го прани акомулаторот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Мислам дека станува збор за кола во мирување, т.е. кога е изгасната, му го празни акомулаторот.
така е,се работи за тоа кога колата е изгасната.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Влатко провери некоја жица од кај осигурувачите да не е оголена и да ти допира за масата на колата , тоа може  да биде било каде зашто целата кола е маса (-)  :)