Author Topic: трето стоп светло  (Read 1058 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
трето стоп светло
« Opened on 04.07.2010, Sunday, 10:57:36 »
Пред некое време имав еден број од емитер во кој имаше проект за трето стоп светло се секавам дека беше со NE555 tranzistor od serijata 2N.денес ја превртев куката барајки го но го нема никаде.Ако некој го има тој број од емитер го молам да ја скенира и да ми ја испрати бидејки сум заинтересиран за правење на таков проект
rules are made to be broken

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: трето стоп светло
« Reply #1 on 05.07.2010, Monday, 12:58:50 »
Јас го имам тој проект (само склопот, не цел број од Емитер) деновиве ќе го скенирам оти дома немам скенер, па ќе ти го испратам. Поздрав!
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: трето стоп светло
« Reply #2 on 05.07.2010, Monday, 13:24:06 »
Ке ти бидам благодарен....сериозно сум заитересиран да го направам и вградам во колата..исто така барам проект за внатресното осветлување да остане запалено некое време и после затворањето на вратата би било добро и да се каси постепено нешто како димер
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: трето стоп светло
« Reply #3 on 05.07.2010, Monday, 13:44:55 »
Ова второво може релативно лесно да се изведе со коло тајмер (може да биде изведнео со некој PIC, но може да биде и со некој бројач), дигитален потенциометар (тоа интегрираното коло што го нема во Македонија ;D) и транзистор или триак кој ќе биде побудуван од дигиталниот потенциометар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: трето стоп светло
« Reply #4 on 05.07.2010, Monday, 18:05:00 (Edited 05.07.2010, Monday, 19:18:23) »
Еве ги, како што реков..
______________________________________________________________________________________
Прекршок на правилата:
3.6 Забрането е поставување на слики со големина кои не можат да се прикажат цели на екранот поради нивната големина. Закачете ја сликата некој од серверите за хостирање на слики па копирајте го линкот: мала слика или Forum Thumbnail во делот каде го оставате коментарот. Преголемите слики ке бидат избришани.
4.4 Строго е забранета каква била Warez содржина на форумот.
______________________________________________________________________________________
Квалитетот не е највисок, но барем електричната шема се познава. Ако треба слика од ППК, пиши и неа ќе ја сликам.  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: трето стоп светло
« Reply #5 on 05.07.2010, Monday, 23:18:33 »
шемите кој се од емитер и од некој други списанија праќајте си ги по лични пораки
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: трето стоп светло
« Reply #6 on 05.07.2010, Monday, 23:37:49 (Edited 07.07.2010, Wednesday, 19:48:53) »
Се извинувам, ја ставив бидејќи имав забележано  и од други списанија, па си реков дозволено е.
Уште еднаш се извинувам.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: трето стоп светло
« Reply #7 on 05.08.2010, Thursday, 00:48:15 »
abe cekaj go napravi toj sklop!!???Go povrza?

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: трето стоп светло
« Reply #8 on 05.08.2010, Thursday, 01:48:47 »
Направен е склопот но сеуште не е ставен во употреба.. треба да купам стоп светло :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: трето стоп светло
« Reply #9 on 11.08.2010, Wednesday, 02:11:58 »
Види на овој сајт- типов пробал да ја направи Шкодава Мерцедес ама му успеало само со навлаките  :D
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/elektronika/el_spinani_svetel.html