Author Topic: Шеми за неонки  (Read 13284 times)

Offline Maximusmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #30 on 26.09.2010, Sunday, 21:12:09 (Edited 26.09.2010, Sunday, 21:18:23) »
Извинете незнаев дека не смеат да  се ставаат големи слики инаку таму ми се закачени на pic.mk
Maximus

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #31 on 26.09.2010, Sunday, 21:13:31 »
Eве го иначе тој Thumbnail линк
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #32 on 26.09.2010, Sunday, 22:40:20 »
A дали ќе може да се изведе вака само да се стави некој отпорник за првата неонка бидејќи ќе биде пуштена на 40W пригушница а неонката е 18W ;).Што мислите ќе може да се изведе нешто од ова?Искрено незнам дали ова ќе успее но пробај види стави некој отпорник и пробувај дали ќе светне,ако светне значи супер ќе биде :).

Од отпорникот нема потреба, бидејќи неонката ќе си влече колку и треба струја.
А за колото, најверојатно нема да работи, затоа што за да се индуцира напон во пригушницата мора да се прекине колото - а кога веќе едната неонка ќе свети вториот стартер нема да може да го прекине колото.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #33 on 26.09.2010, Sunday, 22:53:46 »
A дали ќе може да се изведе вака само да се стави некој отпорник за првата неонка бидејќи ќе биде пуштена на 40W пригушница а неонката е 18W ;).Што мислите ќе може да се изведе нешто од ова?Искрено незнам дали ова ќе успее но пробај види стави некој отпорник и пробувај дали ќе светне,ако светне значи супер ќе биде :).

Од отпорникот нема потреба, бидејќи неонката ќе си влече колку и треба струја.
А за колото, најверојатно нема да работи, затоа што за да се индуцира напон во пригушницата мора да се прекине колото - а кога веќе едната неонка ќе свети вториот стартер нема да може да го прекине колото.
Jaс реков дека незнам дали ќе работи,само дадов предпоставка како нешто би изгледало ;D.Ама изгледа неможе да се приклучат две неонки на една пригушница и да се палат посебно. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #34 on 26.09.2010, Sunday, 23:39:45 »
па вака сега сакам да поврзам 2 неонки со поединечна моќност од по 18w на една пригушница" од 40w, а проблематиката се состои во тоа што сакам да ги поврзам такашто секоја неонка да си има свој посебен тастер, или попрактично кажано да не се палат 2те неонки со едно притискање на тастерот... дали е тоа можно, и ако е можно ве молам за шема....
однапред благорадам позз

"(незнам кој е изразот за ПРИГУШНИЦА во стручна литература но се надевам дека ќе разберете за што станува збор)

Со оваа шема да се проба:



Бидејќи пригушницата служи само при старт, се става, на пример првиот прекинувач во положба 2, се притиска на тастерот додека се запали неонката а потоа се враќа во положба 1.



Споено мислење: 26.09.2010, Sunday, 23:41:13
П.С. во претходниот пост се користени слики од Здравковски  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #35 on 27.09.2010, Monday, 00:19:14 »
Да, со оваа шема дефинитивно би требало да работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #36 on 27.09.2010, Monday, 20:06:38 »
Значи вака дали според оваа шема ќе работи или не јас лично не сум сигурен но прилично сум сигурен дека пригушницата работи цело време додека работи и неонката како доказ секој може да ја допре во било кое време и да види дека е загреана порати течењето на струја низ нејзе , она кое не работи цело време е влакното затоа што после тоа струјата не тече преку влакното туку преку гасот во самата светилка па поради поа и трајноста на истите е неколку кратно по голема . Поправете ме ако грешам ама јас мислам дека е вака а не вака :
Quote
Бидејќи пригушницата служи само при старт, се става, на пример првиот прекинувач во положба 2, се притиска на тастерот додека се запали неонката а потоа се враќа во положба 1.

а инаку ме интересира за цртање на шемата која програма ја користиш МаркоМК

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #37 on 27.09.2010, Monday, 20:15:24 »
а инаку ме интересира за цртање на шемата која програма ја користиш МаркоМК

Мислам дека е sPlan ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Шеми за неонки
« Reply #38 on 27.09.2010, Monday, 20:16:35 »
Jaс мислам дека е Eagle. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #39 on 27.09.2010, Monday, 20:18:36 »
Аууууу, јас мислев дека зборува за твојата шема, sorry ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #40 on 27.09.2010, Monday, 20:22:14 »
мене ми изгледа дека е EPLAN ама оти не сум сигурен прашав, ако е таа може да размениме некое мислење јас често ја користам

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за неонки
« Reply #41 on 27.09.2010, Monday, 21:59:15 (Edited 27.09.2010, Monday, 22:52:47) »
Пригушницата мора да е во колото ако сакате да работи неонката.И златно правило е фазата да оди преку пригушницата кон колото на неонката.Стартерот е тука само да иницира палење на неонката,а потоа може слободно да се извади!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за неонки
« Reply #42 on 27.09.2010, Monday, 22:29:14 »
Која всушност функција ја има пригушницата, прави висок напон на краевите на неонката?

Знам, може малку чудно да звучи, ама никогаш не сум се интересирал за вакви работи, така да останав малку неук на ова поле ;D.

Ако може некој подетално да објасни, би било супер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Шеми за неонки
« Reply #43 on 27.09.2010, Monday, 22:43:09 »
ми го зема постот од тастатура бе...и ја тоа ке прашував...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за неонки
« Reply #44 on 27.09.2010, Monday, 22:54:52 »
Пригушницата е баланс кој го одржува напонот за палење на неонот ( повисок од мрежниот).Ке најдам деновиве точно и стручно објаснување,сега немам време.