Author Topic: Шеми за неонки  (Read 12758 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Шеми за неонки
« Opened on 27.02.2010, Saturday, 17:09:14 (Edited 22.08.2011, Monday, 19:44:30) »
Знам дека многумина ќе речат дека не се исплати да правиш сам затоа што во секоја железара има готови арматури со неонки кои се со многу пристапни цени но ова е за оние (како мене) на кои им е по слатко кога нешто ќе си направат сами   :) !




Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: шема за неонка
« Reply #1 on 27.02.2010, Saturday, 18:22:36 »
Добро, сепак е супер да се знае како правилно се поврзува неонка и некогаш и немора нова, може да се расипат тие од „пазар“ па да треба поправање/преправање.

И во иднина пробај да ги снимаш сликите во JPG формат а не во BMP формат бидејќи ем ти е побавно за прикачување, ем ни е побавно за гледање бидејќи BMP сликата е 10 пати поголема од JPG за приближен квалитет.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: шема за неонка
« Reply #2 on 27.02.2010, Saturday, 18:53:31 »
На почеток ја снимив како .јпг но не ми излезе нешто чиста па морав вака
инаку сум многу добар во фотошоп

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: шема за неонка
« Reply #3 on 28.02.2010, Sunday, 02:18:05 »
Hmmm.... Пробај кога се работи вака за слики кои се шеми а не фотографии да ги снимиш во GIF формат, тој формат е повеќе наменет за шематски приказ а исто е мал како JPG.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: шема за неонка
« Reply #4 on 28.02.2010, Sunday, 11:41:02 »
Еве нешто слично само што сега на една пригушница од 40 W со оваа шема може да се приклучат две неонки од по 18 W



ВНИМАНИЕ : Стартерите мора да бидат сериски тип бидејќи нема да свети

забелешка : позитивна страна на оваа шема е што се намалува птошокот во старт
а негативна е што ако било која од неонките прегори не светат двете (затоа што се поврзани сериски)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: шема за неонка
« Reply #5 on 28.02.2010, Sunday, 13:17:26 »
Има уште една негативна страна, ако така може да се категоризира, а тоа е ако падот на напонот на мрежата е повеќе од 5% само ќе се “запали“ едната а другата само ќе трепка.
pozdrav

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: шема за неонка
« Reply #6 on 28.02.2010, Sunday, 14:08:23 »
може и такво нешто да се случи само досега мене не ми се случило дали затоа што живеам во дел од градот каде нема такви проблеми а на работа имаме и сопствена трафостаница незнам  ???

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: шема за неонка
« Reply #7 on 28.02.2010, Sunday, 16:52:15 »
Овој дизајн го имам видено кај евтините плафонски неонски светилки кои се внатре 4 со фокусери и има само 2 пригушници. Проблем голем кај нив е што ако прегори (прекине) едната неонка автоматски престанува да свети и другата ако имате приметено :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #8 on 01.03.2010, Monday, 16:34:34 »
Секако дека сум приметил а тоа е заради тоа што двете неонки како што се гледа и на шемата се поврзани сериски па така ако има проблем со едната неонка или стартер тогаш не се затвара струјното коло и не може да светне

Offline slobo_n

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Шеми за неонки
« Reply #9 on 02.03.2010, Tuesday, 20:27:43 »
Шемата која планирам да ја употребам за поврзување на неонката е таа од првата слика.

На располагање имам:
  • еден магнетен баласт кој подржува неонка од 58W(мислам дека овие беа со должина од 150cm), или неонка од 65W(ваква досега не сум видел).
  • арматура со должина од 120cm на која можам да уклучам неонка од 36W
  • неонка од 36W

Дали снагата од сијалиците кои се напишани на баластот претставува максимална моќност на светилка, или комбинации од светилки кои може да ги искрепи баластот?
Дали тоа значи дека тој баласт може да се употреби и за неонки со послаба моќност?
Да бидам конкретен, бидејќи не сакам да ја менувам должината на арматурата, дали ќе можам да го искористам баластот за употреба со 36W неонка?


Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #10 on 03.03.2010, Wednesday, 17:01:48 »
Не за секоја неонка си има соодветна пригушница или можеш на една пригушница од 40 W да приклучиш 2 од по 18 W но не и поинаку барем јас таква комбинација немам видено досега, а точно од 60 W е 150 см .

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Шеми за неонки
« Reply #11 on 06.04.2010, Tuesday, 00:02:08 »
Незнам дали да отворам друга тема,оваа ми дојде некако најсоодветна,имам една неонка од фотокопир на неа пишува  GREAN 10W,дали ке треба за неа некое трафо или пак некоја шема да се изработи.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Шеми за неонки
« Reply #12 on 06.04.2010, Tuesday, 00:39:44 »
За неа ти треба послаба пригушница, таа неонка е сигурно околу 12W. Мислам дека се продаваат и пригушници за послаби неонки во подобро снабдените продавници за електро опрема, побарај и види.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Шеми за неонки
« Reply #13 on 06.04.2010, Tuesday, 16:33:56 »
да тоа е точно што го кажува борче само треба да бараш во подобро снабдените продавничи додека за класичниве од 18 и 36 W ги има дури и на пазар .
а за што ќе ја користиш ти таа од копирот за осветлување во соба или за нешто друго ?
инаку неонките не се пуштаат дурекно мора преку стартер и пригушница ама за ваква како твојава да ти кажам право не знам да ти направам шема оти и исктено немам сретнато таква ако некој може да нацрта шема нека ја стави па сите да ја видиме .

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Шеми за неонки
« Reply #14 on 07.04.2010, Wednesday, 12:48:27 »
Quote
Незнам дали да отворам друга тема,оваа ми дојде некако најсоодветна,имам една неонка од фотокопир на неа пишува  GREAN 10W,дали ке треба за неа некое трафо или пак некоја шема да се изработи.

Во фотокопирите обично има халогени светилки/греачи, баш пред некој ден од еден стар копир извадив две, се поврзуваат директно на 220V, едната е 780W, на другата не пишува ама слично светат. Иначе на изглед се тенки стаклени провидни цевки во кои се гледа намотката внатре (која  има отпор околу 6 оми), по што се разликуваат од другите халогенки (на пр. CCT лампа од скенер) кај кои стаклото е мат и обично се по 2-3W, ако имаш ваква најдобро е да го користиш оригиналното напојување што го имала во скенерот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio