Author Topic: Случајни муабети  (Read 858451 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4620 on 25.01.2013, Friday, 18:09:20 (Edited 25.01.2013, Friday, 18:45:01) »
што е тоа оверклокување на процесори ?

Да му го згоолемиш напонот, со цел да му зголемиш работна фрекфенција, оваа постапка не е препорачлива доколку немаш добро ладење, бидејќи најчесто доаѓа до прегорување на процесорот. Доколку сакаш да зголемиш работна фрекфенција треба да размислиш и за ново ладење, а доколку целата конфигурација не е предвидена за појако да работи, може и матичната да настрада па и напојувањето ако не доволно моќно да ја испорача потребната струја. Ова е во кратко се за оверклокувањето.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4621 on 25.01.2013, Friday, 18:37:47 »
фала многу веќе ми стана јасно  :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4622 on 25.01.2013, Friday, 20:37:36 »
Еве ти цела тема за overclock ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3251.0

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4623 on 25.01.2013, Friday, 21:37:28 »
Луѓе има ли некој со асален термометар од скопјево ако сака услуга да ми направи...имам 2 термометри (едниот е со термопар другиот е IR термометар) арно ама двата различна температура покажуваат па незнам на кој да му верувам :) па ако има некој и има 5-10 минути за трошење од денот да се најдеме негде да видам кој термометар е асален, а кој не...

Имам и јас еден мултиметар со термопар, од ние петпарачнине од пазарче ;D. Ако сакаш, може да ти свршам работа, само не знам колку е точен ;D. Освен тоа, мери до 200 степени, не знам дали ќе ти заврши работа :S. Само да не покаже сосема трета тамепература ;D, па да не излезе муабетот „треба да бараме четврт“, хахаахахахахха ;D ;D ;D.

оф леле...ке треба да мерам со двата, па да барам аритметичка средина за колкава е температурата xD. aј ако нема некој па со тој твојот ке средиме работа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4624 on 28.01.2013, Monday, 04:05:08 »
Како ќе изгледаат новите BMX-и ;) ;D.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4625 on 29.01.2013, Tuesday, 20:38:42 »
Има некој искуство со поправање на Iphone 3g  ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4626 on 29.01.2013, Tuesday, 20:49:50 »
што му е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4627 on 29.01.2013, Tuesday, 22:58:21 »
Го немам земено телефонот, ама ме информираа дека имало проблемот со wifi-то
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4628 on 30.01.2013, Wednesday, 00:29:29 »
физички или софтверски е проблемот, повеќе на тоа се однесуваше прашањето :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4629 on 30.01.2013, Wednesday, 01:13:36 »
Знам, утре со повеќе информации  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4630 on 04.02.2013, Monday, 22:52:26 »
Ми се чини или не: налепнициве се отпосле лепени,ознакиве немаат врска и Сименс има поинакви ознаки за означување на трансформаторите.Ако членот има намера да продава и само продава,а да не и да учествува со други активности (како што се случува во последно време со новите регистрирани членови!),а при тоа да дава погрешни и би рекол неточни податоци,го молам да се произнесе или да го одстрани самиот огласов! Ако е поинаку јас ке му се извинам.

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4631 on 04.02.2013, Monday, 23:06:14 (Edited 04.02.2013, Monday, 23:25:50) »
воопшто не е така , трансформаторот е тоа што е, така јас го имам извадено од уред како што е, и самите приклучоци не се стандардни туку туку системски од абс пластика , со псребрени конектори , понатаму го давам за нереална цена , бидејки мене не ми треба ,немам проект каде би го употребил , за некои член овој симетричен напон со оваа снага би бил решавање на голем проблем напојуванје со минимални сретства за проект.

што е цел на форумот , покрај теорија да им се даде опција на членови што имаат проекти но финансиски неможе да ги реализираат во овие кризни времиња  бидејки и компонентите се скапи.

Доколку мислите дека сакаме само да огласуваме , тоа воопшто не е точно бидејки за таа работа постојат фрее огласници каде може да ставаш колку сакаш и сто сакаш , како реклама 5 и други .



Споено мислење: [time]04 Февруари 2013, 23:09:45[/time]
молам за коментар

Споено мислење: 04.02.2013, Monday, 23:25:50
Значи батка трафото е извадено од телекомуникациски уред , уредот беше високо професионален но технолошки застарен, што не значи дека трафото не е тоа , самото пакуванје на лимовите и конструкцијата касетата се е тоа високо професионално,

Сега околу учеството во други рубрики треба да видиме каде и што може да се вклучиме  сеуште сме во фаза на претражвање на темите , да ги видиме темите и коментарите , а околу тргање на огласот тоа е најмал проблем ,мегутоа рубриката продавам и рубриката купувам губи логика, тие рубрики се токму затоа тој што има нешто што не му треба да му даде на тој што му треба , и обратно тој што бара да најде тоа што му треба затоа што во скопје е многу проблематочно да се најде дел кога ти е најнеопходен , а поготово па цените кога ке го најдеш се недостапни .

 

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4632 on 04.02.2013, Monday, 23:29:14 »
Хм, а зошто имаш креирано 2 акаунти?
Зарем не си ти истиот продавач од оваа тема?

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9898.0

Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=171594
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=369009
Жан

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4633 on 04.02.2013, Monday, 23:37:17 »
Може користиме ист интернет пристап мегутоа се работи за две лица ако сакате повелете ке ви дадам телефони и повикајте лицно за да се уверите , значи се користат порти на рутер на т-хоме со повеке достапи месечниот пакет од 30 гб го делиме , тоа е вистинската ситуација 

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4634 on 04.02.2013, Monday, 23:38:18 »
И мобилниот телефон го делите?  ;D
Жан