Author Topic: Простирање и практичен домет на радио сигнали  (Read 68312 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
А истатите станици со истата снага и иста антена но ако беа АМ модулација или пак LSB, UBS, SSB ке имаше поголем домет одколку при ФМ модулација?

Па не сум сигурен да ти кажам ама мислам дека SSB(Single Side Band) кој се состои од LSB(lower side band) и USB(uper side band) ке иде поалеку за АМ не сум сигурем ама мислам дека и тој ке иде :D
[/quote]

Нема врска што модулација ќе користиш колку што знам. Сигналот ќе откара без разлика дали е АМ или ССБ или FSK. Она што е важното е дали информацијата која ја носи сигналот ќе биде целосна за да може да се декодира т.е. демодулира.
I reject your reality and substitute my own.

Offline GogoStip

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Може реков незнам  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Простирање и практичен домет на радио сигнали
« Reply #62 on 23.02.2010, Tuesday, 22:10:44 (Edited 25.02.2010, Thursday, 11:11:56) »
абе какво декодирање, нека се слуша глас само хехе ова ако е аналоген говор важи.
Значи нашава држава има само еден активен репетитор за 144МХз :( а бар колку вати е тој?
нешто прочитав како 25,50 и 100 вати се предавателите на 144МХз
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Борче а и сите што се разбирате во распространување на радио сигналите видете го ова:




Code: [Select]
http://www.srd.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=122%3Aidninata-na-televizijata-i-digitalnata-dividenda&catid=42%3Atop-temi&lang=mk


Дали со ова сакаат да кажат дека на високите фрекфенции или се мисли баш на тие (околу 800-900MHz) се постигнува поголем домет за разлика од другите бандови ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смалите малку и доста фалење! Од Штип ја отвараш Солунска глава,ама преку колку репетитори и со која сила на сигналот?
И друго,кога зборуваме за домет,нема правила.Има многу фактори за простирање на сигналот,но во урбана средина како Скопје и 1 ват е малку за 1 км во одредени услови.Добро кажано - со сила 20-30 вати може да се постигне 5 км пример во Скопје со малку*џебови* на поедини места.Дури и јаките комерцијални станици во населените места оставаат *џебови*-празни зони во кои сигналот е очаен или равен на нула!

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Смалите малку и доста фалење! Од Штип ја отвараш Солунска глава,ама преку колку репетитори и со која сила на сигналот?
И друго,кога зборуваме за домет,нема правила.Има многу фактори за простирање на сигналот,но во урбана средина како Скопје и 1 ват е малку за 1 км во одредени услови.Добро кажано - со сила 20-30 вати може да се постигне 5 км пример во Скопје со малку*џебови* на поедини места.Дури и јаките комерцијални станици во населените места оставаат *џебови*-празни зони во кои сигналот е очаен или равен на нула!

И јас сум радиоаматер од Штип и може да потврдам со сигурност дека со пола ват ја отвараме солунска глава (отваравме** затоа што Р7 веќе не е операционален)

Никој не се фали, земи станица и пробај самиот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Простирање и практичен домет на радио &#
« Reply #66 on 12.09.2010, Sunday, 20:16:53 (Edited 12.09.2010, Sunday, 20:19:35) »
Сум пробал брат...сум пробал.Јас сум еден од оние кои го местеа тој репетитор..Само тоа беше многу одамна,одтогаш не се работи скоро НИШТО на тој план... Да живее ИНТЕРНЕТОТ ,што би рекле некој...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сум пробал брат...сум пробал.Јас сум еден од оние кои го местеа тој репетитор..
А колку репетитори вкупно (активни и неактивни) има во Македонија и на кои места и дали сите VHF или има и UHF (433MHz) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум во тек,ама можам да прашам и да дознаам .Веројатно Штипјаниве подобро се упатени што се дешава на бандот. Мислам дека има во Велес еден репетитор ,изваден стои,ама што е проблемот и дали е во работно стање не знам..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A за активни мислам дека се Туртел, Пелистер, Солунска глава и Водно ама пак треба некој да потврди оти не знам дали моментално е така
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пелистер и солунска глава сигурно работаат, солунска глава сеуште го користи војската
пелистер не може да го исклучат дека сеуште има радија и глупости преку него
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
А за какви репетитори мислеш ? Радио аматерски?

Од радио аматерскиот банд работат моментално само 2 и тоа во Скопје, Р4 и РВ7 (можебу сум грешка за името на вториот).

До пред летото работеше и најакиот во македонија, репетиторот на солунска глава Р7 но за жал веќе неколку месеци нема ни трага ни глас од него.

Другите репетитори или се извадени (левосани) или пак немаат напојување за да функционираат.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
жално. само со два репетитори. Вероватно едниот е на врв на Водно а другиот каде е? Да не е на Скопска Црна Гора  ??? Тој најмоќниот на Солунска Глава колку W беше?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Мислам дека имаше под од 5вати и од 10вати но работеше на 5 вати.

Не ја знам локацијата на репетиторите но ќе се потрудам да ја дознаам деновиве, прво да си напраам станицата :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Kaкво е влијанието на дождот врз ФМ (88-108MHz) сигналот и дали има слабеење?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.