Author Topic: Kaко е возможно да се изведе ова ?  (Read 1859 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ова што ке ви го кажам е уште по чудно.

Пред 1 година радио пират од БГ ми има кажувано дека емитува со ФМ предавател и тоа преку ден со 5W а преку ноќ со 200W, а регулацијата (намалувањето) на ватажата ја врши со потенциометар. како е ова можно? Поради тоа што тешко се разбиравме не можев да го сватам како го извел тоа. Еве што ме чуди: предавателот му беше составен од драјвер (слаб предавател) кој се поврзува на појачало од 5W а потоа иде во друго појачало па во трето и добива 200W. Е сега еве што е нејасното. Ако тој го намали сигналот на драјверот (предавателот) како толку слаб сигнал ке пројде преку 200W засилувач и да излезе како 5W ? Транзисторот од 200W нема шанса да се пробуди со мала снага па на крајот да извади 5W.Нели сигналот ке биде блокиран и ке се врати како голем SWR кај останатите засилувачи ?

Значи не ги вади последните 2 појачала па да емитува со 5W туку намалува со потенциометар. Како е можно ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби излезната моќност на транзисторите ја огграничувал, или ставал отпорник во серија со антената, што знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеби користел преклопник ?
можеби има додатна електроника за да со потенциометар отвора затвора некакви порти кој после вклучуваат исклучуваат некој елемент од колото со што се регулираа сето тоа

п.с. мака ми е сега да качувам на нет доцна е потсетете ме утре најдов нешто за FLL ( не е исто со PLL)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не постои транзистор *само за ФМ*.Секој предавател има и мора да има хармоници,само најголемиот проблем е како да се намалат или блокираат.Има повеке начини за тоа,а аматерски е наједноставно со пасивни филтри.Што се однесува до регулацијата *диди*даде добра формулација,а ако сакате да пробате ставете еден тример од стотина оми во колекторот на излезниот транзистор на некој едноставен ФМ баг и вртете полека! Со намалување на отпорот ке се заголеми јачината,ама и ке го зголемиме греењето на транзисторот! Вистинската јачина треба да ја бараме некаде во средина,или би рекол во добро ладење!