Author Topic: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]  (Read 11080 times)

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #30 on 02.09.2019, Monday, 10:29:51 (Edited 02.09.2019, Monday, 11:46:21) »
еве две слики од плочата, ако треба повеќе пишете.




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да ги upload-ираш истите директно од телефон, не од FB, бидејќи така им се намалува резолуцијата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас би ти препорачал да си најдеш мајстор, некој што ке провери што му е и ке најде соодветни делови за замена.
Барајки поефтино решение на погодување ке те кошта нов фрижидер.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #33 on 02.09.2019, Monday, 11:23:35 (Edited 02.09.2019, Monday, 11:43:42) »
Вели дека е преголем фајлот...


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #34 on 02.09.2019, Monday, 11:28:29 (Edited 02.09.2019, Monday, 11:53:52) »
Овде и нема што да се поправа.. тоа големото интегрално најверојатно е  микроконтролер, така да ако е тоа прегорено, џабе. Еднино види што ознаки имаат елементите означени со црвен квадрат, да се надеваме дека се стабилизатори, па ако избило некаде, тука избило, ефтини се тија


Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Трафото е извадено, тоа прво отишло, и мајсторот ја гледаше плочата и кажа дека е ок, не е прегорено ништо. Ама трафото на излез не дава сигнал...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ако е сигурен ок :)

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Да, три мајстори го гледаа, нема ништо на излез, велат прво тоа изгорело за да ја заштити плочата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вели дека е преголем фајлот...

Ќе ја зголемам максималната големина за фајлови привремено за да може да ги upload-ираш ;).

EDIT: Зголемена е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
клај ја на имгур, имг бб...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Трафото е извадено, тоа прво отишло, и мајсторот ја гледаше плочата и кажа дека е ок, не е прегорено ништо. Ама трафото на излез не дава сигнал...

Најверојатно е во право, но не може да се каже со сигурност без да се провери плочата со стабилизиран извор за напојување... бидејќи, како што претходно пишав, можно е да се случи да купиш трафо и пак ништо да не работи :-\.

Да, три мајстори го гледаа, нема ништо на излез, велат прво тоа изгорело за да ја заштити плочата.

Не верувам дека баш таква била ситуацијата... т.е. не верувам дека оно „намерно“ изгорело за да ја заштити плочата ::). Тоа е првата логична работа која ќе се случи, ќе изгори трафото поради превисокиот напон на примарот, што по автоматизам не значи дека се е ОК на плочата со контролната електроника... иако, да бидам искрен, да, не изгледа како нешто да е изгорено на main board (плочата со контролната електроника).

Патем, ознаката на главната плоча (main board) е DA41-00352A VER 1.0. Шема на успеав да најдам, но има dump од неа на remont-aud.net.

Code: [Select]
https://remont-aud.net/dump/audio/prochie/samsung_no_srost_shassi_main_board_shassi_da41_00352a_ver1_0/471-1-0-30905
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Фрижидерот беше исклучен кога дојдовме од одмор, се зачудивме зошто.

Пробавме да го вклучиме не сакаше, па на друг штекер мислејќи дека е до штекерот, оно сите штекери биле со јак напон...

на друг проработа, се вклучи, работеше 15тина минути и одеднаш пак престана, тогаш ваљда трафото има отидено...

се надевам само оно, за плочата сум скоро сигурен дека е ок, ама за моторот...мора да провери мајстор.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас мислам дека трансформатор 2х15в со регулатор на едниот излез  за 12в ке работи како што треба.
Кои се ознаките на компонентите обележани со црвено на сликата.
Од тројца мајстори што ја гледале плочата ниеден не успеа да најде трафо?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
се надевам само оно, за плочата сум скоро сигурен дека е ок, ама за моторот...мора да провери мајстор.

И јас така мислам, но сепак, прво би ја пробал пред да барам заменско трафо.

Патем, ако можеш сликај ги ознаките на обележаните компоненти.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #44 on 02.09.2019, Monday, 12:11:15 (Edited 02.09.2019, Monday, 12:19:51) »
Еве