Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199979 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Па поточно ме интересираше начинот како да направам PayPal ако не е тајна, бидејки не е достапен за Македонија, па очигледно има некој начин ако си ти сам нарачуваш? Ако може да ми објасниш?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4526.msg67277#msg67277
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Ме интересира дали некој што порачувал со ПејПал во последните два месеци му има стигнато пратката............Мојата нарачка ја нема повеќе од два месеци и имам информација дека има блокирано многу картички што се регистрирани во Словенија.Ако некој друг има вакво искуство нека пиши за да не нарачуваме и даваме пари а тие да пропаднат.........
Дарко

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #318 on 04.01.2013, Friday, 16:55:25 (Edited 04.01.2013, Friday, 16:57:02) »
мене денес ми пристигнаа 2 нарачки, беа нарачани на почетокот на декември, кинезов рече дека ќе доцнат заради божик и нова година :D
требаше порано да се жалиш за парите, и сега ако им објасниш дека не е пристигнат, ама убаво да им објасниш, можи да ти ги вратат парите. Често се случува и кај мене нешто да не стигне, ама па јас и често си контактирам со продавачите така да немам гајле, не дека порачувам нешто скапо :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
И на мене вчера ми стигнаа пратки, некои беа од пред 2 месеци порачани а некои од 15 декември.
Каснат многу пратки поради празниците.
Со paypal немам проблеми, порачував на 30 декември и успешно платив co paypal.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Значи да не губам надеж ;)
Дарко

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
големи пари се во прашање ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ајде некој предлог за флукс стило (flux pen) ама да е со полнење, во алфа има течен флукс во големи пакувања (од 1l, имаше и некој помали 150-200ml) така да сакам ко ќе го купам да го користам и за понатака, оти овие што ги гледав 6$ коштаа, а мене нема да ми трае долго, така да многу скапо би ме фатило цело време така да купувам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па најди од оние шприцеви кои се користат за полнење инк-џет  бои и решен проблем.Иглата е долга и на крај е тапа,а телото на шприцот е како *буренце* и може лесно да се полни.Јас така си правам 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако е за така имам јас стаклени шприцови со метален врв :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немаш вакви  ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Вчера ми стигна ардуиното (Arduino UNO), отепана кинеска копија, во секој случај работи, сака малку да се модифицира, да се прелемат некој конектори, оти на криво се малку залемени, ама за 10$ си ја врши работата (не дека ќе го користам многу многу) сепак добро е да се има и вакво нешто во колекцијата развојни околини :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одлично ;). Ај, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #328 on 16.01.2013, Wednesday, 17:23:50 (Edited 17.01.2013, Thursday, 03:16:37) »
Пред 2 дена нарачав од dealextreme.com, и ме интересираше за колку дена да се надевам да ја добијам. Знам дека повеќе време им треба да пратат.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
на деал екстрим може да се плаќа без пејпал така ? само со мастеркард или виза