Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199973 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
а овие последниве сајтови што ги постираше проверени се? т.е имаш ли нарачано нешто и дали ти стигнало до сега?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #181 on 24.02.2012, Friday, 10:42:54 (Edited 24.02.2012, Friday, 11:03:28) »
Немам ништо нарачано, но за брзо време ќе испробам што како :)

изменето е првото мислење, додадени се сите продавници на едно место да ги има, ако сум испуштил некоја пишете ќе ја додадам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми стигна денес PLCC Extractor-от што од Amazon го порачав. Не знам точно колку време помина, ама мислам дека е околу две недели. Преку Hong Kong Post стигна во едно пластично плико (како пластично ќесе беше), без заштити да не се оштети случајно при транспорт (сунѓер, било што). Не е баш некој врвен квалитет и малку прескапо го платив, но гледав да ги истрошам парите од mturk account-от, така да, решив да го нарачам ;). Ми стигна и $5 Off купон од uxcell (фирмата која ги продава овие работи и многу други на Amazon), ако некој нареден пат купувам, да ми одбијат 5 долари од нарачката ;). Има код и ваљда некако се внесува кодот при купувањето ;D. Инаку и таа фрмата uxcell е ваљда некој Кинеска фирма како овие другиве што се спомнати во темава. Еве линк од неа:

Code: [Select]
http://uxcell.com/
Баш го разгледав сајтот, има прилично евтини работи, а повеќето се практични ;). Не знам колку земаат за shipping, ама мислам дека не беше премногу, барем не ми земаа премногу PLCC Extractor-от, мислам дека беше околу 2.нешто долари.

Значи, во принцип, може да се смета дека доставуваат бидејќи преку нив ми стигна нарачката од Amazon ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сменети се некои правила и регулативи во царината, но на полошо. Сеуште не знам кои се сменети, а и оваа информација не сум сигурен дали е 100% точна. Ако може некој да ја потврди, би било добро. Или можеби некој знае што точно е сменето и дали воопшто е нешто сменето ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
според тоа што читав до сега на сајтот за царина,не е ништо сменето барем колку што пишува таму.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
според тоа што читав до сега на сајтот за царина,не е ништо сменето барем колку што пишува таму.

Ќе видиме... ова е неофицијална информација, можно е сега да ги припремаат промените, па потоа дури да ги објават... ќе видиме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #186 on 01.03.2012, Thursday, 15:49:09 (Edited 01.03.2012, Thursday, 16:52:19) »
Момци некој да ми помогне околу нарачка преку dealextreme...каде да напишам дека сакам да ми стигне на друга адреса(не на пејпал)?кога правам checkout нема опција special note за да напишам нешто.

Споено мислење: 01.03.2012, Thursday, 16:52:19
Се снајдов :))) има опција од кога ке се направи нарачката да се смени shipping адресата.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
од e-bay нарачав диоди и дислпеи, ми стигнаа за неполн месец :)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
имаше проблеми со царина ? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми стигна денес ливче да си подигнам од пошта тоа што нарачав од Amazon... само не знам дали ќе треба да платам поштарина, ќе видиме. На некој од вас му стигнало некогаш вакво нешто за роба за која веќе платил поштарина (::) да, веќе ми беше платена поштарината од Хонг Конг до тука)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Да неколку пати ми има стигнато така,тоа е зашто сигурно била отварана твојата пратка и треба да платиш за отварањето на царинарниците :))) од 100-200 денари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да неколку пати ми има стигнато така,тоа е зашто сигурно била отварана твојата пратка и треба да платиш за отварањето на царинарниците :))) од 100-200 денари.

Аха ::), ОК барем да знам ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
немав проблем со царина, освен тоа што отварале да видат што има внатре :)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Ако пак требаше да платиш нешто ке ти пратеа едно писмо внатре ке пишува од каде ти стигнала пратката и дека треба им приложиш документ за вредноста на пратката.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас му се мислам на ова за 4.5E плус негде 5E поштарина 10кг електроника даваат :)
пакетче во кое има нови, стари, плочи за расходување па и по некој кит комплет
може да се начекаат интересни работи
Code: [Select]
http://www.pollin.de/shop/dt/NjE5OTkxOTk-/Bauelemente_Bauteile/Sortimente/Sonstiges/Elektronische_Bauteile.html
само проблем ќе ми биде како ќе им објаснам на граница што ќе правам со 10кг електроника :)
ако им речам дека се стари работи ќе мислат дека увезувам отпад, ако им речам дека е ново ќе мислат дека вреи многу повеќе ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!