Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 196930 times)

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Проблемот е што си го губиш времето.
На ибеј е најголемата концетрација на преверанти, причината е што Ибеј ги толерира донекаде додека Али не ги толерира воопшто.

Како мислиш преварант, ако не ибеј, пејпал ги враќа парите и на продавачи што исчезнале.
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Епа јбг, да појш в продавница да го платиш х5 нема ни превара да ти направи, ни ќе губиш време, ама ете се дешава некад и да забушаваат, мада мене 90% од фрките ми биле овдешниве копуци што не носат картончиња, а не зна оти не секогаш даваат тракинг, јер по мое не може фејк тракинг да го регистрираат нашиве и да кажат дека го вратиле назад. Значи ако не им се работи, нека напуштат, има луѓе што им се работи. Некни ми дојдоја 3 картончиња со по 4-5 пратки со 3 различни датуми, меѓу кои едно катонче беше 7 дена застарено, пљ морав дента да трча, имаат рок 8 дена.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Преваранти во смисла парите ги враќаат секогаш да ама, производот не го испраќаат воопшто само чекаат чар на некој што не отворил dispute. До сега сум имал многу случаеви.

Проблемо е што тој пишува дека го пратил со invalid tracking number и ти чекаш 20-40 дена па после мора да отвориш dispute ако отвориш порано тој пишува почекај да помина деновите и така те мота народски кажано.

Е добро де, ќе си го нарачам пак ;). И онака никогаш не нарачувам работи што итно ми требаат ;).

Гледам колеги, нарачуваат работи за Божиќ, за годишнина, за деца, ова, она... па потоа се нервираат ако не стигне на време или ако воопшто не стигне. Нема што да се нервираш :). Сам знаеш кој е ризикот кој го прифаќаш кога нарачуваш: дека најверојатно ќе доцни и дека има и шанси да не стигне... тоа е тоа, нема љутиш, ќе си ги вратиш парите и цепај даље ;).

Еве, јас ако планирам нешто да нарачувам за годишнина или за некој празник, ќе фатам да нарачувам 5 или 6 месеци пред да биде датумот... епа ако тогаш не стигне, по 2 или 3 нарачки, епа не било пишано да стигне ;D.

Скоро секогаш нарачувам работи кои не ми се итни, туку онака, има шанса да ми притребаат, ама во иднина :). Никогаш не сум нарачал нешто што ми треба итно. Ако ми треба итно, си одам и си го купувам и тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ќе си планираш, како што рече 5-6 месеца унапред. Или на пример унимер, требал, треба и ќе ни треба, сега, секогаш и секаде, амин :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да де, затоа си нарачав 3, 4 од оние евтинине со Auto Range што се ;). Патем, тие се закон ;). Ма не знам колку пати ми падна, само се одлепуваат контактите за LCD-то. Стави зад дисплејот од оние „гуменине морски пени“ (како и да се викаат, ги користат за пакување на лаптопи и tech оперма, најчесто стигаат во бела и црна боја), убаво нека стрчи над максималната дебелина на унимерот, затвори го, стегни со шрафовите, job done :), се си работи како што треба :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ај стави линк од тие евтини Auto Range да ги видиме кои се :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
@GigaWatt Според ова пишуваното гледам дека нарачувате преку PayPal. Па, бидејќи не сум добро запознаен со нив и нивните сервиси, би сакал да ве прашам на која држава ви е регистриран акаунтот, бидејќи мислам дека во Македонија не е целосно воведен? И ако може нешто подетално за нивните сервиси, како на пример зошто би плаќал со него, а не обично само со картичката? Иако знам дел од предностите, сепак можеби нешто имам испуштено.  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај стави линк од тие евтини Auto Range да ги видиме кои се :).

Од тие имаш два типа, едниот имаше подрачје за мерење фреквенција, а другиот за мерење температура. Моделите... не ми текнува во моментов кои беа, MS... нешто беше... или нешто така ??? :P :D. Како и да е, модифицирани копии се на некои евтини Mastech мултиметри со Auto Range.

Еве еден сличен на оние што ги нарачав, само со поголем дисплеј. Овој мери фреквенција... мада, и да го нарачате, не се чудете ако ви стигне некој што мери температура :P :D, ми се имаше случено така со една или две од нарачките бидејќи нарачував и за колеги и некои пријатели, можеби имам нарачано вкупно едно 10-тина :P :D.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/323972223416




Сега гледам, некои вакви се шема, а и евтини се... мада не би земал ваков, пред се бидејќи нема класичен OFF на прекинувач. Најмногу ме нервира тоа Stand By на дигиталниве уреди со батерии. Троши батерии у ПМ... не е баш вака кај сите уреди, зависи како е изведен Stand By-от, ама не знам кој како е изведен, така да, гледам да не купувам такви со Stand By или евентуално да видам дали можам рачно јас сам да му додадам прекинувач, а ако ептен не можам да му додадам, ј*бига... тоа е тоа :-\. Во секој случај, јас би ги избегавал следниве... можеби еден би нарачал за проба.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/173990624426


А, еве ги најдов :). Моделите се MS8233D и MS8233E ;). Порано поевтини беа, сега нешто поскапи се... јас за околу 10-тина долари сум ги наоѓал, понекогаш 11, 12 долари, ама никогаш не биле 15 долари ???. MS8233E е со подрачје за температура, а MS8233D е со подрачје за фреквенција (Hz) ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/302558865886




It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt Според ова пишуваното гледам дека нарачувате преку PayPal. Па, бидејќи не сум добро запознаен со нив и нивните сервиси, би сакал да ве прашам на која држава ви е регистриран акаунтот, бидејќи мислам дека во Македонија не е целосно воведен? И ако може нешто подетално за нивните сервиси, како на пример зошто би плаќал со него, а не обично само со картичката? Иако знам дел од предностите, сепак можеби нешто имам испуштено.  :D

Јас имам неколку PayPal accounts и сите ми се водат во различни држави. Еден ми се води во Словенија, еден во Бугарија, еден во Кипар. Има финта како да „врзеш“ картичка, а да не се води во таа држава ;).

Предности има многу. Може и да те плаќаат, а и да плаќаш преку PayPal, а да не мора да користиш картичка за директни трансакции. Јас го преферирам тој метод на плаќање, но не сум ограничен само на него (ме плаќале и преку Skrill, ми плаќале и во крипто валути). Преферирам да плаќам со PayPal бидејќи, исто како што имаш еBuyer protection на eBay, така имаш disputes и на PayPal ;). Значи, ако не ми успее dispute-от на eBay, можам веднаш потоа да отворам на PayPal и уште подобро е тоа што може да отвориш dispute до 6 месеци по трансакцијата (за разлика од eBay, каде што можноста да отвориш dispute ти истекува по 4 месеци). Се разбира, си има и недостатоци. Зема пари за директни трансакции од PayPal сметка на PayPal сметка (значи, некој одлучува мене да ме плати за нешто, но ако се води како класична трансакција од физичко на физичко лице, одзема пари за трансакцијата... на пример Skrill не зема пари за вакви трансакции) и прилично ригорозни се кога станува збор за account за кој се сомневаат дека е некако сомнителен. Ти го блокираат, ни известување, ни mail предупредувачки... ништо. Исто така, се премногу параноични кога станува збор за security. Следат од кои IP адреси си се логирал и ако не си во ист range (ист провајдер), има шанси да не ти дозволи да се логираш, особено ако е од IP која се смета за спамерска. Сличен проблем се јавува и ако пробаш да се логираш од друга држава, едноставно, не ти дозволува ::). Има опција да ти прати код по мобилен, ама ако сметките ти се како моите, имаш дадено fake броеви од други држави и, се разбира, нема да сакаш да ти прати :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #894 on 29.11.2019, Friday, 13:04:56 (Edited 29.11.2019, Friday, 15:29:04) »
@GigaWatt

Што би било Бест бај

Ова?



или ова?



Има купон на ибеј -20% :) P20BLACK


Thanks ;)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако првиот работи на 9V батерија, тој. Ако не, вториот. Би требало да имаат или ист или сличен процесор, но тоа со 2xAA или 3xAA ме нервира. Брзо се празнат и ќе треба да менуваш батерии на неколку месеци (под услов редовно да го користиш). Овој вториот сигурно доаѓа со 9V батерија и стабилзиатор за 3V кој не е во функција (не работи) кога мултиметарот е во OFF позиција (прекинато е колото), така да, нема сигурно да троши струја за stand by или така нешто ;).

И ако го земаш вториот, земи MS8233E, со температурна сонда, повеќе работа ќе ти врши тој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Крема ај пиши јавно за кој си се одлучел, ако сакаш, ме мрзи да ги пребарувам двата :D

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #897 on 29.11.2019, Friday, 18:18:43 (Edited 29.11.2019, Friday, 18:44:13) »
И двата се со 9v батерија, првиот со купон искача околу 8$ а вториот околу 11,4$.
Мене првиот повеќе ми фаќа око, не дека е поевтин туку шу знам, онака. :)

@bicikle
Нарачан првиот, па да видеме. :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Пипинимпресии. А оваj vc-99 или како беше , што бидна со него, подобњр е од овие или.?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Јас не го нарачав тој VC99 (а се мислев долго време), мислам дека овој што го нарачав е подобра опција за мене + користи 9v батерија (што би рекол Гига да не се замараме со АА батерии).
Јас па цело време мислев дека ти си го зел веќе VC99. :)