Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 196871 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Хаха, јас знаев како, но имаше некој проблем со PayPal, долго време не можев да се логирам на акаунтот.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, да, тоа е веќе друг проблем ;).

Нема друг начин со Кинезиве како... бидејќи не враќаат освен ако не покажеш заби :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
dispute преку paypal појма немам како се прави, ебај има сменато некои terms шознам јас, и порано беа многу фер ама во последно се по заштитени и мн тешко се враќаат пари...а треба преку пејпал да научам како е да не се замарам со нив.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас се замарам и на двата, и на eBay и на PayPal сега (откако научив како треба на PayPal ;)). Кога ќе се логираш на PayPal, само отиди на следнив URL:

Code: [Select]
https://www.paypal.com/disputes/
Ќе ти се појави таму едно големо копче Report a Problem, кликни на него и барај ја трансакцијата која ти е проблематична и потоа е се многу слично со на eBay disputes ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Не знам што се случи со една нарачка на @bicikle, му ја вратија поштарите назад кон продавачот оти наводно он не си ја побарал нарачката во пошта, претпоставувам дека ќе го рефундират.
10 дена имаше поминато од пристигнато во пошта овде до датумот на враќање назад кон продавачот.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ги вратија парите

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Од ebay ли беше нарачката што се врати?


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Шибнав неколку бургии од али... Некои се ок, некои не.
Не ставив линк ради што се "expired", али мислам дека се разбираме.
Ако сакате добра бургија, по локалниве железари ковалтните и некои си легурирани се добри, али и овие од ибеј бркаат работа. Сепак мислам дека кај нас таков вид роба ( како и многу други работи) се преценети, ги преплаќаме, истата бургија од ист производител може да се начека со 30% разлика во цена.
За секојдневна работа-ибеј/али, за специфична работа макита, ариље метал, овие бриколаж меркур хубо, ако ти се брза и во локална железара ќе најдеш добра бургија ( малу повеќе маржа).

Jaс лично за вакви работи го преферирам banggood.com иако и Али често го користам за други купувања. Некако на Али има премногу конфузија од премногу понуди (а најефтините често идат во "expired" како што сам кажуваш). На BG имаат помалку понуди, и веројатно од истите продавачи како од Али, само некако на BG ми се чинат како да се одбрани поквалитетните опции... Последно нарачав секачи за фреза, а имам нарачувано и помали бургии и додатоци за Дремел.

Замерка за BG е дека во однос на Али имаат подолг дисјпјут процес, и еве последново ми се деси да се циганчат со ценкање за диспјут за оштетен производ (иако истиов беше документиран со фотографии и видео). Ама па од десетици и десетици нарачки еднаш само имав потреба од диспјут и никогаш се нема случено да не дојде пратка. Али се шампиони за процесирање диспјути, ни Ибеј не им е равен. Само понеокои пратки од Али не стигаат. Ибеј е најлош, барем за најевтините понуди од непроверени продавачи.

Ова испадна мала споредба на онлајн продавниците. :)
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
на ebay сум немал проблеми со диспјут. некад има натегање али 2-3 мејла, не повеќе, битно е да не потклекниш на убедувањата од кинезите.
БГ не отвара нешто кај мене.
Генерално имам фрка со сељациве од пошта што го мрзит да го остајт картончено в сандаче или да титнит.

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #880 on 21.11.2019, Thursday, 20:52:03 (Edited 22.11.2019, Friday, 21:30:59) »
Нема проблеми на ибеј со диспјутите сами по себе (освен што треба непотребно многу да искликаш додека да дојдеш диспјутот). Проблемот со ибеј е тоа што голем од евтините понуди се од преваранти... И пред некој да каже „иди со проверени продавачи“, да посочам дека проверените продавачи често немаат најдобри/најевтини понуди.

Во контраст, на Али за исти/помалку пари најевтините понуди скоро секогаш стигаат и многу поретко ги нема.


Инаку БГ сега во моментов го прегледувам и немам проблем. Провајдерот/бровсерот да не те зеза?
Пробај со линков:

Code: [Select]
https://www.banggood.com/0-30V-2mA-3A-Adjustable-DC-Regulated-Power-Supply-Module-DIY-Kit-p-958308.html
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #881 on 21.11.2019, Thursday, 21:39:18 (Edited 22.11.2019, Friday, 21:31:16) »
Проблемот со ибеј е тоа што голем од евтините понуди се од преваранти...
Како мислиш преварант, ако не ибеј, пејпал ги враќа парите и на продавачи што исчезнале.
Инаку БГ сега во моментов го прегледувам и немам проблем. Провајдерот/бровсерот да не те зеза?
Пробај со линков:

Code: [Select]
https://www.banggood.com/0-30V-2mA-3A-Adjustable-DC-Regulated-Power-Supply-Module-DIY-Kit-p-958308.html
Хмм, да бе мајката, сега нема проблем, се опрај :D

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Проблемот со ибеј е тоа што голем од евтините понуди се од преваранти...
Како мислиш преварант, ако не ибеј, пејпал ги враќа парите и на продавачи што исчезнале.3]
Преваранти во смисла парите ги враќаат секогаш да ама, производот не го испраќаат воопшто само чекаат чар на некој што не отворил dispute. До сега сум имал многу случаеви.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ако не го прати за неколку дена не се зартвара сама нарачката  ?

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Ако не го прати за неколку дена не се зартвара сама нарачката  ?
Проблемо е што тој пишува дека го пратил со invalid tracking number и ти чекаш 20-40 дена па после мора да отвориш dispute ако отвориш порано тој пишува почекај да помина деновите и така те мота народски кажано.