Author Topic: Случајни муабети  (Read 802402 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7635 on 01.07.2020, Wednesday, 13:06:13 »
Некаде ја начекав истава оваа статија, ама и мене ми беше непознат брендот. Плус, колку што разгледав низ сликите, продаваат звучници од други брендови, не мислам дека произведуваат... а што им кажале на новинарите и/или што они решиле да пишат, тоа е веќе сосема друга приказна.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Случајни муабети
« Reply #7636 on 09.07.2020, Thursday, 16:23:57 »
Претпоставувам дека некому му е познато како се прави квалитетна тинктура од кантарион со ракија .
Ако има испробан рецепт и со можни додатоци од други билки ако сака нека сподели.
На нет има доста различни рецепти со различни методи и состојки, така да човек не знае за кој рецепт да се реши !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Случајни муабети
« Reply #7637 on 30.08.2020, Sunday, 00:29:32 »
Користи ли некој вакво нешто?
Ако користи какви се неговите впечатоци?

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7638 on 06.09.2020, Sunday, 00:27:01 »
18650 батерија од лаптоп, денес за малку ќе ми направеше беља... :P

Ми падна кутијата кај што ги чувам и треснаа сите доле, додека ги враќав приметив дека оваа ми е млака на допир, како ја држам така се повеќе и повеќе се загрева. Помислив дека од падот внатрешно се направил некој спој и таман излегов на тераса да ја џитнам на бетонот пред зграда, за во случај да се самозапали да не зафати нешто друго, кога видов дека ова лимчето има остар раб и може оно да е проблемот и пази стварно, при падот ја сецнало заштитната обвивка е се допрело до металното куќиште правејќи спој, па дури и се запунктувало така. Иначе овие лимчиња ги оставам за да лемам жици на нив после.
Откако се олади, ја измерив батеријата и покажа 3.86V, изгледа дека преживеа :).

Наравоучение - ако ги оставате овие лимчињата, гледајте да немаат оштри рабови...

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7639 on 06.09.2020, Sunday, 03:17:10 »
Јас целосно им ги стругам со гравирка тие лимчиња и дректно лемам на местото на кое (по правило) треба да се пунктира.

Ама идам со следнава логика: ако пунктирање издржале тие лимови и батерии, зошто па да не издржат (релативно) кратко лемење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7640 on 06.09.2020, Sunday, 10:51:23 »
Тешко да пррживеала...
Зависи колку е кратко лемењето, летконот треба да е максимално загреан и само да се допре, не пов2ќе од 2-3 секунди, а пото одма во алкохол или некој друга разладна незаплива течност. Е сега алкохолот е слабо спроводлив и брзо испарува, до сега не напрајл спој, но може и друга течност за да не се шири топлината.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7641 on 06.09.2020, Sunday, 11:15:49 (Edited 06.09.2020, Sunday, 15:36:05) »
Пунктувањето не ги загрева превише батериите пошто многу кратко трае, е сега, иако по правило не се лемат директно батерии било какви, го гледав Mr.Carlson како ги леми и одма после го допира местото со влажно крпче за да се олади, тврдеше дека на овој начин е потполно безбедно по батеријата. Јас им ги оставам лимчињата, полесно ми е така ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7642 on 06.09.2020, Sunday, 11:51:21 »
Од после џабе е и во азот да ја клјш ако си ја прегреал. Ако е замотана во влажно крпче можда помали се шансите да прегрее, но треба да се пази да не влезе вода. Него постирај го видеото ако не те е мака.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7643 on 06.09.2020, Sunday, 13:14:55 »
Еве, од средина на видеото негде:

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7644 on 06.09.2020, Sunday, 14:28:46 »
Јас набрзина ги шприцнувам со контакт спреј потоа. Ги лади и го вади флуксот од лемното место ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7645 on 06.09.2020, Sunday, 18:37:40 »
То е уште подобро, аки не ти е скапо :)

260w  рече дека му е леткомот ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7646 on 06.09.2020, Sunday, 18:44:05 »
Така нешто, иако 100-150W леткум мислам дека ќе брка работа за брзинско лемење.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7647 on 06.09.2020, Sunday, 19:03:20 »
То е уште подобро, аки не ти е скапо :)

Па сеа... поефтино е него нови батерии да купуваш :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7648 on 06.09.2020, Sunday, 20:22:38 »
Е да поефтино е... :) мислам и влажна крпа ќе заврши работа, секако ова е подобро.
Па 150w... и 30w ќе заврши, но треба подолфо време да го чекаш да се акумулира топлина, па ко ќе го доприш веднаш да ја загрее батеријата и да го стопи калјот, како топлината не би се расширила насекаде. Инку додека се грее местото кај што лемиш ќе се расшири топлината низ батерија. Тоа е моја претпоствка.
Од искуство сум лемел литиумски, со 60w, го чекам да загрее убаво , што е можно по кратко и одма во алкохол го мрцкам. Е сега дали им изгубено од капацитет меѓувреме, не знам....

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #7649 on 06.09.2020, Sunday, 21:29:27 »

Од што имам купувано вакви "супер" лепаци со спреј за побрзо сушење т.е го лади замрзнува лепакот секогаш ми останува боцата повеќе од пола полна а лепакот или истрошен или исушен, е сега незнам какви состојки има во спрејот дали пренесува струја и дали може да им наштети на батериите. Спрејот има непријатен мирис, но мислам дека вреди јас би пробал некогаш за ладење на батерии при лемење па после со крпче да се избрише течноста што ќе се испрска макар мислам дека брзо се суши.