Author Topic: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]  (Read 11063 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
ОК, излегуваат четири жици на секундар, што значи најверојатно намотките за двата напони се одвоени. На сликите не пишува која моќност е, но вака одокативно би рекол не повеќе од 50-на вати, тешко дека некој ќе се нафати да премотува волку мало трафо. Како што пишав претходно, може да се замени со две други, на пр. некои од овде:
Code: [Select]
http://www.logingel.com/mk/den/1176/BrowseProductsТреба да се види како е изведено напојувањето на плочката, можда ќе може да се искористат и други напони на трафото, некој волт горе-доле...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Немора да се 2 посебни трансформатори може еден од 16.5/17в со додатна регулација за 13.5в
Како ги доби тие вредности 16.5в и 13.5в? не сум сретнал досега на некоја плоча да пишува 13,5 или 16,5 обично се цели вредности 9в 12в 15в, исто и вредностите ми изгледаат нестандардни посебно за уред во масовна продажба.
Јас би препорачал да провериш пофторно какво трафо ти треба пред да порачаш, купиш или го моташ старото.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #17 on 01.09.2019, Sunday, 17:27:58 (Edited 01.09.2019, Sunday, 17:36:48) »
Од мене идеја!
Можеби трансформаторот има термо осигурувач па ако имаш некого што работи слични работи, можда ќе помогне!



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
во трафото има осигурач, не е филозофија и сам да го замениш/краткоспоиш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Околу премотување на трафото... како што пиша dr-mr, не верувам дека некој ќе сака да го премота. Тоа се лепени лимови со лак, ако некој го расклопи, ќе треба да ги исчисти лимовите, пак да ги прелакира и да ги спои заедно... тоа никој нема да сака да го прави.

Имаш неколку опции.

Прво, да нарачаш адекватно заменско online и да чекаш да ти стигне (летно време, тоа не е добра опција).

Второ, да нарачаш адекватно заменско и да платиш express shipping за да ти стигне за максимум недела дена (ќе чини колку и самото трафо, но подобро тоа отколку да чекаш еден месец сред лето за да ти стигне).

Трето, да направиш комбинација од напони на различни мали трансформаторчиња за да ги добиеш адекватните излезни напони од ова трафо. Идентични напони нема да добиеш, но ќе добиеш некои кои се приближни на фабричките и најверојатно фрижидерот ќе работи со нив.

Но, се разбира, прво треба да се провери дали навистина е исправна остатокот од електрониката за контрола, па ако е, тек тогаш да се работи на проблемот за изнаоѓање на напојување за електрониката. За да се провери дали е исправна електрониката, ќе ти треба стабилизиран извор за напојување (или сервисерот да има таков на располагање) и тоа двоен, бидејќи има два напони (очигледно засебни, според конекторот од секундарот) за напојување за електрониката за контрола.

И мислам дека се ова треба да се подели во посебна тема бидејќи проблемот најверојатно не е само „премотај трафо“. Се разбира blizzard ќе треба да пише модел на фрижидерот, како и да post-ира слики од се што е релевантно (електрониката за контрола, изгореното трафо, евентуално и самиот мотор на фрижидерот, итн.).

во трафото има осигурач, не е филозофија и сам да го замениш/краткоспоиш

Треба прво да го расклопи и да провери дали има, не сите вакви трафоа имаат осигурувачи во нив, некои немаат.

И тоа што го покажува на сликата е термо-осигурувач. Тој реагира на термичко преоптоварување и потоа пак се враќа назад во позиција, но при превисок напон на влез, нема време да се крене температурата на трафото за да изреагира истото, така да, дури и ако е неисправен само термо-осигурувачот, не верувам дека ќе испадне дека е само тоа проблемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
фала на сите. Се разбирате во овие работи, а јас не и навистина не знам што да правам.

Дали може да се направи и колку ке чини. Не ми се купува нов фрижидер ако знам дека кварот е 1000-2000 денари....ама па од друга страна, не знам ни како да утврдам. Мајсторот кој дојде рече дека трафото на влез има струја ан излез нема, прегорено е поради висок напон и толку. Моторот не го провери дали е ок...а во КУ нема толку способни мајстори.

Не знам ни дали да чекам ново вакво трафо или термо осигурувач, ново вакво испорака 15 дена од Сервис Македонија, цена 2.000 мкд. Може да излезе дека не е само тоа кварот и џабе ке сум чекал.

Да викнам мајстор да го провери моторот? Овој што дојде ја виде електрониката што е после трафото и рече дека не гледа дека има нешто изгорено...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
термо осигурачот да го премости за да видси дали ќе проработи фрижидерот, да не дава пари за ново џабе. ако има - има, ако не здравје :)
Моторот не е филозофија да се провери... Нај „обичен“ мајстор треба да знае да го провери. Крај краева, може да намести и обилен термостат и така да работи фришидерот. Се разбира нема да имаш дисплеи и такви работи.
Инаку не сум баш сигурен дека се враќа назад термо осигурачот, сум виден многу што се еднократни, па точно за ков осигурач станува збор не знам, ама знам дека може и да не се врати. Е сега дали има пост регулација, дали има и други заштити, вака не зннам , оти немаме никакво инфо.
@blizzard ако си во можност сликни ја плочата (направи повеќе слики)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Прашај го Владо Цопа, можеби ќе може да ти помогне околу трансформаторот да види дали има термо осигурувач.
Ако не се лажам овие треба да се броевите и фирмата.
Unitehna
Vlado
Mobile 070 526 576
Phone number 031 420 808
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@blizzard: Ај вака... прво, однеси ја плочката за контрола на фрижидерот (електрониката) кај некој сервисер за телевизори, компјутери, лаптопи (се што не спаѓа во бела техника), кажи му кои се напоните за напојување и кажи му да провери дали електрониката е исправна. На неа сигурно има buzzer, LED диоди или нешто трето, така да, ако фали сензор за температура (што сигурно е монтиран во самиот фрижидер и не е на самата плочка), ќе почне да пишти, трепка или нешто трето, што значи дека електрониката е исправна (ако се бунам дека нешто ми фали, значи дека работам ;)).

Во меѓувреме, кажи му на сервисеров за бела техника (оној кој претходно ти го поправал фрижидерот) да провери дали моторот е исправен.

Доколку и двете се исправни (електрониката за контрола и моторот), барај заменско трафо или комбинација на трафоа... или дај му го на сервисерот за телевизори, компјутери, лаптопи да проба да го направи (ако навистина е проблематичен само термо- осигурувачот, тоа е лесно за правење и би требало да знае го елиминира од колото ;)... со тоа што потоа ќе останеш без термо-осигурувач во трафото, но тоа е тоа, подобро така отколку никако ;)).

Ако е моторот неисправен, не вреди да се поправа било што од електрониката. Новиве фрижидери користат фреони кои, да, се многу ефикасни, но за жал се запалливи и ретко кој се нафаќа да менува мотор на нов фрижидер.

Ако електрониката е неисправна (установил сервисерот за телевизори, компјутери, лаптопи), сликај ја од двете страни (и од долната и од горната, гледај сликите да не се матни и да се добро осветлени), па ќе разгледаме во меѓувреме што може да се прави (дали да се бара нова или да те водиме тебе или некоја друг сервисер како да ја оправи... ако може да се оправи). Доколку е ситуацијата ваква, во меѓувреме, за да не си без фрижидер, кажи му на сервисерот за бела техника да ти го врзе моторот директно за мрежниот приклучок (до него директно да оди кабел со штекер), а од некој маркет за уредување на дом и градинa (Хубо, Бриколаж, итн.), купи си тајмер од оние дигиталните (оние кои може да ги програмираш колку да седи пуштен определен уред и во кој ден од неделата) и испрограмирај го да го држи моторот пуштен половина час, па потоа половина час да седи исклучен, па пак половина час пуштен, па пак исклучен. Можно е да треба да ја кориегираш оваа вредноста врз база на твојот фрижидер, за да држи доволно ладно, но барем нема да има потреба привремено да се буши и да се додава рачно термостат, а сепак на крајот ќе имаш гратис тајмер кој може да го искористиш за нешто друго ;).

Во случај и двете да се неисправни, не се мачи со ништо од ова. Фрли го фрижидерот, купи си нов и тоа е тоа :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Исцрни одговори, фала многу на сите, стварно ми помагате!

Среќен сум што го најдов форумов!

Ќе апдејтирам ситуација деновиве.

позз до сите :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
„Ако е моторот неисправен, не вреди да се поправа било што од електрониката. Новиве фрижидери користат фреони кои, да, се многу ефикасни, но за жал се запалливи и ретко кој се нафаќа да менува мотор на нов фрижидер.“ Ова не сум го знаел, порано ладилниците работеа на арсен, па од безбедносни причини се префрлијана фреон, сега еве пак имаш опасен гас.
Ако го врзи дирекс фрижидерот да работи 24/7 освен што ќе лади повеќе, друга мака нема да има... ни тајмер не треба. Секако ова  епривремено решење...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова не сум го знаел, порано ладилниците работеа на арсен, па од безбедносни причини се префрлијана фреон, сега еве пак имаш опасен гас.

Се определува според ознаките на моторот дали фреонот кој го користи е запаллив или не. Можно е некои и да не се, не викам не, но од она што сум видел, оние јас кои сум ги разгледал, сите биле.

Ако го врзи дирекс фрижидерот да работи 24/7 освен што ќе лади повеќе, друга мака нема да има... ни тајмер не треба. Секако ова  епривремено решење...

Можно е да изгори моторот ако го оставиш така да работи многу долго време. За старите мотори, доволно беше ден или два, за новиве... не верувам дека е подолго од 6, 7 часа. Тие не се наменети да работат нон-стоп, наменети се за пали-гаси (работи некое време, одмарај некое време). Затоа и го предложив тајмерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Сандак горење, поради дефект на термостатот 3_4саат неделно одмараше :)
За новиве јбг...

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Дечки, што мислите за ова решение - најдов трафо, влез ист, излез 18 волти...дали ке може да помине, знаејќи дека овој расипан е 16.5 13.5 волти

Еден мајстор ми кажа дека 1,5 волт е многу за електроника, ама барам и ваше мислење, нашиве мајстори се у-жас...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не мора да значи, зависи каква е електрониката - неколку слики од плочката ќе ја решат оваа дилема.
Иначе ако дава само 18V нема да ти брка работа, ти требаат два напони на излез од трафото.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio