Author Topic: Предлози за форумот/порталот  (Read 7704 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Предлози за форумот/порталот
« Opened on 21.02.2010, Sunday, 20:28:30 »
Би можело да се стави едно копче на горното мени коге ќе ги води членовите кон форумот. Лично јас потешко се снајдов да дојдам до форумот.

Да се досреди почетната страна од технички аспект, пример јас со прелистувач - Лисица и Оперативен систем, ГНУ/Линукс, имам потешкотии за прегледување на страната оти некои табели се префрлаат една врз друга (мислам на html табели)


Сигурно ќе ми текнат и други идеи/забелешки но за сега толку.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па и јас си мислам, фактички сега имаме портал на форум а би било добро да имаме баш портал за електреоника (WEB страна) а форумот да биде како што викаш на копче и така ке имаме и сајт за електроника + форум
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Што мислите за ова страна да ја направиме како почетна, ова е привремено на бесплатен сервер и домен:

Code: [Select]
http://elektronika.con.mk/
Страната е недела дена како е ставена на нет, треба да се средува сега...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Како бе тешко се снајде кога со толкави букви пиши влез во форумот :D
ај ќе видиме ќе средиме тоа
инаку преку линукс со мозила се имам логирано и никогаш не ми направило проблем
ако можеш наброј ги кој се тие табели да видиме, за да може да се поправат
за веб портал моментално нема да има, подоцна може да се додаде, но во блиска иднина мислам дека нема да сме во можност да додадеме
фала за забелешките
поздрав
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Можеби мислеше за влез од:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/
Во:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Можеби мислеше за влез од:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/
Во:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/

Баш за тоа мислев. Јас ќе се снајдам но некој што толку не е информиран по компјутериве не би можел .)
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Добро тоа под сликата „кликнете на сликата за влез“ ќе биде зголемено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Само бојата може да биде смената...

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Зголемениот текст изгледа многу грдо. Најдобро е креирање на ново мени одма до Home кое ќе укажува кон индексот на форумот.
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Предлози за форумот/порталот
« Reply #9 on 22.02.2010, Monday, 01:44:38 (Edited 22.02.2010, Monday, 02:29:09) »
Хммм... прво сакам да видам screenshot од проблемот со табелите ако може. Второ финтата со големиот текст не е толку наивна на прв поглед. Имено со ставање на порталот како почетен се губи! линкот за форумот и никако, ама баш никако немаше шанса да се „влезе“ во форумот од поралот онаков каков што беше дизајниран (не знам зошто, веројатно е грешка (баг) во php-то на порталот и не можев да ја најдам со денови ја барав и се откажав). То ест не се откажав туку ставив линк со големи букви. Ќе пробам да ставам и мени (не е тешко) но мислам дека менито ќе биде уште поневидливо за некои некомпјутерџии ако тоа биде единствениот начин за влез!
Второ... околу почетната страна од која се влегува во форумот. Тоа е направено така со намера за малку поголема заштита од хакерски напади бидејќи мора во форумот да се влезе преку линк кој удира диретно на php-то што е посигурно. Може да се интервенира околу бојата и големината на текстот на упатството дека „треба да се кликне на сликата“ но во суштина ако некој влегол таму со пишување на адресата значи знае каде оди и ќе влезе а тие што дошле тука случајно најверојатно дошле тука од кај чичко гугл и за нив не треба кликање на сликата бидејќи сигурно отвараат некој пост што им го посочил гугл.
Сепак фала за предлозите ако имате нешто друго слободно кажете а и чекам screenshot може некаде е проблем со php-то а не знам.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
супер си е форумот прва лига е можеби на почетната страна тие некој работи што се ставени треба да се променуваат со нови работи што искачаат пошто од кога знам си стојат тие така ,друга забелешка нема само да бидеме по активни и по заинтересирани и по сериозни во темите  ;D

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Ок... сепак кажувам идеи :)

Зошто мислиш дека форумот се губи ? Сепак незнам каква ти е идеата, но според ова мислам дека сакаш да има Портал + Форум. Доколку е таква, ставањето на мени-линк е баш добро.

Друго, за тоа дека е побезбедно, мислам дека се лажеш. Имам доволно искуство да ти кажам дека SMF е еден од нај-несигурнити форум апликации и без разлика на „потралот“, доколку некој сака нешто да му направи... Ќе му направи :)

Еве слики од „проблемот“. Всушност мислам дека ќе се среди доколку се зголеми ширината на баш таа тебела.

Еве пред логирање што има лошо :


Еве откако ќе се логирам каде зеза :


Пои.
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Проблемот што се јавува пред логирањето со криење на полињата за влез го решив.
Вториот проблем со текстот што се крие под логото не е толку страшен а ќе бара промена на стрингови кои којзнае се каде се употребуваат така да може да зафркне на други места, ќе го оставам засега.
На влезната "Welcome" страната малку го зголемив фонтот и ја променив бојата на „*кликнете на сликата за влез“ би требало да е почитко.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако сакате можам копчето „Помош“ да го заменам со копче „Форум“ горе во менито меѓутоа ако го отстранам големиот линк „Влез во форумот“ ме прашуваат „и што сега?“ :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
„Помош“ е непотребно мислам. Стави го Форум линкот. Ќе се приспособи народот веруј :)
I reject your reality and substitute my own.