Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87789 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Многу уредно браво. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest


Малку стара слика - работна атмосфера во хаклабот КИКА. Сека е малку по-средено :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Па и осцилоскоп си имате така треба ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Па и осцилоскоп си имате така треба ;)

Осцилоскоп е исто толку вредна алатка како и унимерот :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Убаво е опремена ;). Браво, одлично сте ја средиле ;).

Се разбира, мојата е поубава... хахахахахахаха ;D ;D ;D.

(joking ;) ;D)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #245 on 27.11.2013, Wednesday, 03:17:28 (Edited 12.01.2014, Sunday, 22:52:10) »

Малку стара слика - работна атмосфера во хаклабот КИКА. Сека е малку по-средено :)
Quote
АЛАТОТ ВРАЌАЈ ГО !!!
хахаха

Trolko

  • Guest
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #246 on 27.11.2013, Wednesday, 03:19:01 »
Па, нема лабаво :-)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #247 on 27.11.2013, Wednesday, 07:52:26 (Edited 27.11.2013, Wednesday, 07:54:45) »
Quote
АЛАТОТ ВРАЌАЈ ГО !!!
хахаха

Познат проблем кој често се јавува кога работиш со многу луѓе. Затоа претпочитам да работам сам ;). Барем знам што кај ми е, а не да се шетам од човек до човек прашувајќи кај ми е ова или она. Ако си носите свој алат или мерна опрема, најдобро е ако можете на крај од работата да си го земете дома или евентуално под клуч во некое шкавче да биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #248 on 27.11.2013, Wednesday, 09:16:25 »
Ако си носите свој алат или мерна опрема, најдобро е ако можете на крај од работата да си го земете дома или евентуално под клуч во некое шкавче да биде ;).

Па, ако секој си носи/донесува своја опрема или се заклучува истата, тогаш не би имало потреба од КИКА, нели ? :-)

Има еден куп лични работи кои луѓето ги оставаат за да можат и други да ги користат, немора само да значи за хардвер :-)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #249 on 27.11.2013, Wednesday, 10:16:29 »
Да така е но секогаш треба да внимаваш на кого му го даваш алатот.Ако имаш поверение во некој слободно дај.Но ако не го познаваш доволно човекот не се дава. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #250 on 27.11.2013, Wednesday, 11:02:45 »
Да така е но секогаш треба да внимаваш на кого му го даваш алатот.Ако имаш поверение во некој слободно дај.Но ако не го познаваш доволно човекот не се дава. ;)

Опремата си останува во рамките на физичкиот простор во КИКА, тој знак стои за да не се оставаат клешти и штравцигери по другите соби, или онаму каде што не треба :-)  Секој е добредојден фер да ја корисри опремана/алатот/инфраструктурата

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #251 on 27.11.2013, Wednesday, 19:08:44 »
Јас искрено секогаш враќам алат, каде и да сум работел... а дури и ако сум го земал со мене, најчесто било по грешка, сум го ставил во некој џеб додека сум работел нешто на терен или нешто слично, па потоа се враќам на работа и сам се чудам кај сум го ставил ;D, па почнувам сам да се претресувам бидејќи знам дека знаат да ми се случат вакви работи ;D.

Како и да е, ми се има случено и да дадам алат или инструменти и никогаш да не ми ги вратат... затоа, претпочитам веќе да не давам алат или евентуално, како што пиша nsu, само на луѓе кои добро ги познавам и ми се блиски ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #252 on 12.01.2014, Sunday, 22:20:53 (Edited 12.01.2014, Sunday, 22:51:40) »
Здраво,
јас имам еден ОГРОМЕН проблем со распределување на сите електронски елементи (отпорници,ЛЕД-ови итн...)
сега за сега на пр. сите ЛЕД се на едно место (едно кутивче) , сите транзистори се на друг куп итн..
но гледав дека некои од Вас имаат ормарчиња (нз како се викаат  :P ) ги знаете овие

Ги има ли во МК, какви се и колку чинат?

ПС:Работилницата ми е холокауст... па би сакал да побриберам, знаете...
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ги има во Хубо маркет, ама изгор скапи се искрено, на друго место кај мене во една продавничка ги имаше, беа со некоја нормална цена, исто така ги има и во Конрад во ГТЦ со 6000 отпорници одеа заедно, цена беше 6000, кај мене за цена незнам колку беа, во хубо беа мислам дека најмалите 500 денари, 10 фиоки, тие поголемите беа 1000 денари имаа 30-тина фиоки, не ме држи за збор, одамна гледав јас, сега е прашање и дали има.

Code: [Select]
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=419117

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #254 on 13.01.2014, Monday, 12:00:04 (Edited 13.01.2014, Monday, 12:24:01) »
Другар скапи се овие кутивчиња.Ако тие за елементи купи си класерка јас пред неколку месеци од Џамбо си земав.Двеста и нешто денари беа а доста елементи ми собра внатре. ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш