Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87830 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #165 on 06.07.2011, Wednesday, 19:18:28 »
SKOLS кога ја лепиш фолијата пред лемење или после лемење?

фолијата се лепи на кутијата, за заштита на тоа што е напишаното.. а не на плочката
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #166 on 08.07.2011, Friday, 14:08:34 (Edited 08.07.2011, Friday, 14:11:36) »
SKOLS кога ја лепиш фолијата пред лемење или после лемење?
до сега немам никаква кутија направено,затоа да ти каже ЛордЗи.А како мислиш пред или послем лемење? :D
SKOLS кога ја лепиш фолијата пред лемење или после лемење?

фолијата се лепи на кутијата, за заштита на тоа што е напишаното.. а не на плочката

Погрешно ме свативте, јас мислев на фолијата што се лепи на лочката таа зелената или лакот (погледнете подолу кај слиите на BOBAN)  ;) :D
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
SKOLS кога ја лепиш фолијата пред лемење или после лемење?
до сега немам никаква кутија направено,затоа да ти каже ЛордЗи.А како мислиш пред или послем лемење? :D
SKOLS кога ја лепиш фолијата пред лемење или после лемење?

фолијата се лепи на кутијата, за заштита на тоа што е напишаното.. а не на плочката

Погрешно ме свативте, јас мислев на фолијата што се лепи на лочката таа зелената или лакот (погледнете подолу кај слиите на BOBAN)  ;) :D
Тоа ти што го гледаш е плочка од компјутерско напојување а тоа што викаш фолија не те разбрав тоа зеленото што е на плочката е лак и фабрички сите плочки така ги прават, имаше негде се продаваше таков спреј ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еве и ја си средив работилницата, па да ја сликам набрзинка додека е средена :)

да видите во колку „голема“ работилница работам



оваа страна се користи за фрлање на се што не ми треба...



и кутии со делови и скроз горе емитерите седат..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Плакарот да го тргнеш, многу простор ќе ти се ослободи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
имам преговарано за плакарот да се тргне, БИ се тргнал, ама нема каде да се стави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имам преговарано за плакарот да се тргне, БИ се тргнал, ама нема каде да се стави...

Покрај некој ѕид во ходник можеби...???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ми го знаеш ходникот колкав ми е, едвај место има за да се помине, а камо ли за нешто друго... :/
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,да пробаш на тераса,кај комшијата... :D ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
се се куќи околу мене  :'(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
се се куќи околу мене  :'(

ЕЕЕ лесна работа ако живееш во куќа ... Имаш место да си направиш.. Мене ми е во куќата на таван.. Не сум ставил слики ама ај ќе ставам деновиве  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бојан, во право е Марко, може да се изразионализира просторот, сум правел и јас така дома, само што ќе треба да се направи нова распределба на работите. Е сега, можеби малку потесно ќе биде во некоја од собите и можеби нема да изгледа баш најубаво (да не речам, како „чир во соба“ ќе биде), ама па ако не си некоја голема „естета“, нема да ти пречи кој знае колку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еве и јас да ја претставам работилницата, инаку ми се наоѓа на таван..

Ова ми е во средена состојба:



А ова ми е во работа:


Ова ми е позади од страна и позади бирото: разни уреди за вадење делови и за поправање - кога имам време:


Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве и јас да ја претставам работилницата, инаку ми се наоѓа на таван..

Ехееееее, па супер ти е ;D, имаш повеќе простор од мене ;).

Ова ми е позади од страна и позади бирото: разни уреди за вадење делови и за поправање -

Вади ги побрзо да не ти ги соберам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еве и јас да ја претставам работилницата, инаку ми се наоѓа на таван..

Ехееееее, па супер ти е ;D, имаш повеќе простор од мене ;).

Ова ми е позади од страна и позади бирото: разни уреди за вадење делови и за поправање -

Вади ги побрзо да не ти ги соберам ;D.

Абе се божем ќе вадам делови, и кога ќе ми затреба некој дел си викам, ај да не го растурам уредот може работи и ќе го купам на крај делот.  :D :D
Life is too short to remove USB safely ..