Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87756 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #135 on 16.02.2011, Wednesday, 19:57:34 »
правев еднаш една коцка од иверица,и цела ми се распадна.Ако сака некој имам дома 2 нерасклопени кујни :o ;D ќе ми дадам некои парчиња
Некои делчиња ми се во работилница.Висат :D

не ја криви иверицата, мајсторот криви го :D

@LordZi да, на 16мм мислев :D и цената зависи од тоа каква ке им биде површината, еднашка една со татко ми имавме земано табла што беше 6000 :o а ако земаш бела табла за кујни тогаш најнормално дека ке е поевтино...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #136 on 02.03.2011, Wednesday, 14:27:28 (Edited 26.10.2012, Friday, 01:50:48) »
Еве го моето дувло, имам цела соба само за мене ;D 8)





Update: ESR и мерачот за електролити ги ставив во заедничка поголема кутија и плус во неа ги додадов испитувачот на зенер диоди, мили-ом метарот и еден контролен засилувач 2х6W, исто така и го ставив во кутија тоа високонапонското напојување (најдоле лево).

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #137 on 02.03.2011, Wednesday, 14:34:09 »
кутиите,тие новите од што ти се?Дај фрли ми некоја на мене  ;D
Маските сам ги правиш??

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #138 on 02.03.2011, Wednesday, 17:45:58 »
Таа поголемата е иста како и другите две лево од неа, помалата е малце поразлична, ама исто е метална, а иначе и двете ги имав од порано. Маските се правени во FrontDesigner 3.0 ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
денеска го завршив бушењето на кутијата за моето напојување.Еве како изгледа,само фали електрониката,се одлучив на Девил напојувањето од 30 волти до 3 ампери и ќе има волтметар со ICL7107 со ЛЕД дисплеи.Еве слики



Сакам до крајот на следната недела да го завршам и да го ставам во работилница,има внатре трафо од 28 волти 2ампера и многу сигнални и прекинувачки елементи. ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа, ај, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
фала поубаво направи си... :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
фала поубаво направи си... :)

Па искрено, и планирам ;D (се зезам, без навреда, joking ;)). Кога ќе биде готово се, ќе се презентира на форум, max +/- 40V, max 4A со струјна и напонска регулација, дигитален волтметар и амперметар, switching напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #143 on 22.03.2011, Tuesday, 03:22:08 (Edited 26.10.2012, Friday, 01:51:03) »
фала поубаво направи си... :)

Па искрено, и планирам ;D (се зезам, без навреда, joking ;)). Кога ќе биде готово се, ќе се презентира на форум, max +/- 40V, max 4A со струјна и напонска регулација, дигитален волтметар и амперметар, switching напојување ;).
Гига,хммм да погодам L296P? ;D


Брејјј човеков,стварно знае добро да направи кутија! :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас на сите ви завидувам јас сега почнувам да ја средувам мојта  :( :( :( :( :( од ништо да направам нешто
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е ако де, сите сме почнале од ништо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
И ја неам моја работилница сите проекти шо ги правев и ќе ги правам, сето е на компјутерското биро  ;D ;D ;D :D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
еве од мојата ама ичч не е средена :P сега да се подстопли ке ја средам тро   :)

Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еве од мојата ама ичч не е средена :P сега да се подстопли ке ја средам тро   :)



Се знае како треба да изгледа куќиште во работилница, само шасија, ништо друго, хахахахахаахах ;D ;D ;D (шега). Само што сите подбри машини имате од мојата во работилница (PIII)... ма што се жалам па и јас па, до пред неколку месеци немав никаква ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #149 on 19.04.2011, Tuesday, 02:14:25 (Edited 19.04.2011, Tuesday, 02:17:31) »
еве од мојата ама ичч не е средена :P сега да се подстопли ке ја средам тро   :)



toa e toa

Quote from: Администрација
Пишувај на кирилица !!!