Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87788 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #120 on 16.02.2011, Wednesday, 15:41:52 »
Браво за сликите GigaWatt. Работилница со сите нишани :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #121 on 16.02.2011, Wednesday, 15:50:59 »
Се е супер, само не го гледам ЕСР метарот кај си го ставил... ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #122 on 16.02.2011, Wednesday, 15:55:55 »
Се е супер, само не го гледам ЕСР метарот кај си го ставил... ;) ;D

Ми го „украдоа“ ;D, на еден другар сервисер му требаше, и ми рече „ај ќе ти го позајмам, нешто да проверам за некои телевизори“ и ретко ми го носи назад ;D, само ако му речам „ај донеси ми го, имам еден тон кондензатори за мерење“, само тогаш, а немам срце да му го побарам назад, многу имам научено од него ;D. Нема везе, ќе си направам нов ;). Не е проблем, и онака скоро сите делови ги имам, освен плочките, ама нема везе, и нив ќе ги направам ;).

Браво за сликите GigaWatt. Работилница со сите нишани :)

Благодарам, благодарам, поубава да си направите сите ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #123 on 16.02.2011, Wednesday, 16:26:12 »
GigaWatt одлично си ја направил работилницата :), со среќа да си ја користиш и многу проекти и поправки да направиш во неа ;).

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #124 on 16.02.2011, Wednesday, 17:09:51 »
Гига , супер изгледа  ;) Само ме интересира од каде ги набави и по која цена ги набави иверките  :) ??
Бидејќи сакам да правам звучна кутија  ;) ...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #125 on 16.02.2011, Wednesday, 17:27:54 »
Гига , супер изгледа  ;) Само ме интересира од каде ги набави и по која цена ги набави иверките  :) ??
Бидејќи сакам да правам звучна кутија  ;) ...

Од стари шифоњери се, ништо ново не е купено при изработката на рафтовите, се е рециклирано ;) ;D. Освен држачите и шрафовите, нив морав да ги купам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #126 on 16.02.2011, Wednesday, 17:45:14 »
Аха  ;) А имаш сознание колку би чинел еден квадрат иверка, одприлика :) ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #127 on 16.02.2011, Wednesday, 17:55:27 »
Аха  ;) А имаш сознание колку би чинел еден квадрат иверка, одприлика :) ??

Не, искрено да ти кажам, не знам :S. Прашај во складовите каде што се продава граѓа, би требало и цели плочи од иверки да имаат ;), а ако отидеш во некој од складовите во Ченто, може и релативно евтино да ги начекаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #128 on 16.02.2011, Wednesday, 18:09:14 »
Зависи од дебелината претежно и на кое место ке отидеш, бидејки не сите магацини продаваат на "парче" значи ке треба да си купиш цела плоча па да ти ја сечат они или евентуално ти. Солопром накај Бутел даваат и на третина и половина табла зависи од која дебелина е и која шара/боја. така да најубаво е да си отидеш и да си прашаш, а воедно и кога ќе зимаш од таму прашај колку ке те чини они да ти ги исечат по димензија бидејќи релативно евтино е правото сечење и ќе биде во секој случај подобро од тоа што ти можеш дома да го направиш.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #129 on 16.02.2011, Wednesday, 18:38:38 »
~2000 е бела иверица што се користи за кујни правење, 1,6мм е дебела. кроење е некаде накај 300 денари (и на пола да ти ја сечат, толку ќе си платиш) и ако ти треба некое помало парче, кажи може да имам по дома нешто останато...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #130 on 16.02.2011, Wednesday, 19:22:00 »
Гига , супер изгледа  ;) Само ме интересира од каде ги набави и по која цена ги набави иверките  :) ??
Бидејќи сакам да правам звучна кутија  ;) ...
Звучна кутија од иверица???Хахахааа,одма ќе ти се распадне.Иверица ти е за да направиш елементи за кујна,некој елемент(шкаф) за во тоалет и како сталаци што имаме ние во работилниците.
Гига одлично ти испаднало се само тоа штрафовите прибери ги :o ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #131 on 16.02.2011, Wednesday, 19:32:12 »
Гига , супер изгледа  ;) Само ме интересира од каде ги набави и по која цена ги набави иверките  :) ??
Бидејќи сакам да правам звучна кутија  ;) ...
Звучна кутија од иверица???Хахахааа,одма ќе ти се распадне.Иверица ти е за да направиш елементи за кујна,некој елемент(шкаф) за во тоалет и како сталаци што имаме ние во работилниците.
Гига одлично ти испаднало се само тоа штрафовите прибери ги :o ;D

зашто да се распадне кутијата??? ако ја направиш како што треба ништо нема да и биде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #132 on 16.02.2011, Wednesday, 19:33:19 »
хаах сколс се прават кутии со иверица не се секирај,мојот вуфер е со 19мм иверица а предниот дел е со дупла плоча,нигде нема покажано да попушти,иначе даниел ако имаш дома некој стар шифуњер влагај му  ;D или пошо ти е за звучна кутија земи неопленета иверица(поефтина е таа) па после ке си ја офарбаш или залепиш со синтелон.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #133 on 16.02.2011, Wednesday, 19:34:57 (Edited 16.02.2011, Wednesday, 19:37:46) »
правев еднаш една коцка од иверица,и цела ми се распадна.Ако сака некој имам дома 2 нерасклопени кујни :o ;D ќе ми дадам некои парчиња
Некои делчиња ми се во работилница.Висат :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #134 on 16.02.2011, Wednesday, 19:41:16 »
~2000 е бела иверица што се користи за кујни правење, 1,6мм е дебела. кроење е некаде накај 300 денари (и на пола да ти ја сечат, толку ќе си платиш) и ако ти треба некое помало парче, кажи може да имам по дома нешто останато...

Претпоставувам мислиш на 16мм дебелина ;) ;D, иначе последен пат кога земав пред две години оплеменета иверица 16мм беше околу 3000 ден. за цела табла (2,75 х 2,05 метри) со кроење по димензии како ќе им кажеш, сировинската иверица беше доста поевтина, ова е ориентационо, сега може да се други цени.

Гига , супер изгледа  ;) Само ме интересира од каде ги набави и по која цена ги набави иверките  :) ??
Бидејќи сакам да правам звучна кутија  ;) ...
Звучна кутија од иверица???Хахахааа,одма ќе ти се распадне.Иверица ти е за да направиш елементи за кујна,некој елемент(шкаф) за во тоалет и како сталаци што имаме ние во работилниците.
Гига одлично ти испаднало се само тоа штрафовите прибери ги :o ;D

А зошто да не може од иверица, јас имам дома два пара звучни кутии што сум ги направил од 16мм иверица и досега не се распаднале, се зависи како си ги составил ;) :).

Даниел, гледај ако имаш пари да купиш некоја подебела иверица, од 18мм нагоре и обавезно да ставиш внатрешни парчиња за да се појача и вкрути кутијата. Спојувањето прави го со лепак и штрафови заедно и нема да имаш никакви проблеми ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio