Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 87864 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај дај слика од тоа класерката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #256 on 13.01.2014, Monday, 19:27:19 (Edited 13.01.2014, Monday, 19:28:55) »
Еве од овој тип на класерки се дури и преградите се вадае ако ти треба да ставиш некој ептен голем елемент имаше разни димензии јас таа мојата ја земав ми се чини 260 денари поголема е од оваа на сликата инаку имаше и поголеми но тие беа поскапи имаше знам и за 360 денари ми се чини таа беше поголема од мојата а имаше и уште поголеми е сега тоа беше пред пола година. ;)
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=klaserka&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6SzUUoWqDseVyQPUqoC4Bg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=503#q=box+for+electronic+components&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=Oi_bnl7y_nxAPM%253A%3BqGqaS-HfKPb6CM%3Bhttp%253A%252F%252Fimage.dhgate.com%252Falbu_242965743_00%252F1.0x0.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fgold.dhgate.com%252Fproduct%252Fhigh-quality-36-compartment-storage-box-for%252Fp137382826.html%3B800%3B400
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Многу слики има, од google search е ова. Малку попрецизно, за која од сликите станува збор бидејќи некои од нив ми одговараат, ама некои не. На пример, таа од првата слика, не ми одговара, класерките од некои од другите слики ми одговараат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Па вака Гига мојата беше со 20 коцкички такви за ставање значи пет по 4 реда е сега имаше и поголеми ами тие беа поскапи по 30 кочкицки имам колку што се сеќавам имаше и дури уште поголеми однив не се сеќавам ама јас земав од тие со 20 кочкички што се јас немам многу компоненти па 100 отпорника ставив само за отпорничи ги земав и некој кондензатор ги видов така случајно во џамбо и не земав голема и не ми ни требаше толку голема да платам имав пари од роденденот али не зедов ама имаше и поголеми точно се сеќавам имаше една доста голема четрсто и нешто беше али солидно собираше скоро дупло повише од мојата јас мојата поевтино ја платив а ми собра доста а имаше и многу поголеми.Незнам дали беше она после ФОН нели мистер бриколаж се викаше таму исто има мислам.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #259 on 13.01.2014, Monday, 23:39:17 (Edited 13.01.2014, Monday, 23:41:47) »
Не мислев на големината, мислев на формата. За големини, знам дека има да се бираат, прањето ми беше насочено кон изведбата. На пример, оваа на следната слика не ми одговара.



Ама оваа на наредната слика ми одговара. Повеќе би ми одоварала некоја со повеќе фиокички, но тоа не е важно, формата ми одговара бидејќи може се монтира на ѕид. Оваа претходната не ми одговара бидејќи не можам да ја монтирам на ѕид :S.



Прашањето ми беше, дали од овие ефиниве класерки што си ги нашол, имаше и нешто вакво на избор ;). Не мора буквално вакво, нешто во овој стил, да може да го монтирам на ѕид ;).

ПС: Жими се, на крајот ќе се изнервирам, од шпер плочи сам ќе си направам класерки ;D. Е сега, нема да се проѕирни, ама тоа е тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
зошто нема да се прозирни ?? Па ке има ставиш напред плексиглас за да може да се гледа, или пак целосно да ги направиш од плексиглас  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ех Гига не се такви како што сакаш ти за на ѕид :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Татко ми има машини за пластика.. и еднаш поодамна правеше вакви фиокчиња, како што сака Гига, за на ѕид.. направи некоја количина и престана пошто никој не му ги земаше  :-\. Ретко кој купува, тоа е проблемот и затоа се толку скапи.  :)

Криво ми е што не зачував ниедна.. па морав да купам од Хубо  :) 1500 денари :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
ОК, проблемот со „сместување“ е решен... на некој начин  :-\ ке морам да си купам ваква , али пак мора и у скопје да се оди.. у пм...
anyway..
А да ве прашам за уште една банална работа: како ги сортирате на пр. отпорниците? по цифрите што ги носат? или пак по боја? Значи како ви се сортирани елементите во најопшто мислам  ;D да не трчам ваму таму на пр. да барам кај има отпорник од 1к нели?!
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Пиши како е решен. инаку не мора да одиш за скопје, затоа постои поштата.  патем за кои цифри на отпорниците мислиш?  ??? и да јас отпрониците ги ставам на куп ако ми треба некој го барам. Елементите  само се поделени на отпорници, електролити, блок конд. транзистори итн.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #265 on 14.01.2014, Tuesday, 01:21:42 (Edited 14.01.2014, Tuesday, 07:14:29) »
GigaWatt Онаа што го бараш го имаше во Алфа Битола и тоа беа 4 “фиоки„ во еден кутија која што може да се приклучи со друга исто таква кутија со помош на компатабилни „жлебови“ од сите 4 страни и на тој начин можеш да направиш компатабилна кутија со фиоки со форма и димензии по твоја желба !

Нешто вакво
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е, баш така Toma, всушност тоа го барам ;). Викаш „го имаше“. Што значи тоа, веќе ги нема во Алфа? А која цена биле кога се продавале?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Татко ми има машини за пластика.. и еднаш поодамна правеше вакви фиокчиња, како што сака Гига, за на ѕид.. направи некоја количина и престана пошто никој не му ги земаше  :-\. Ретко кој купува, тоа е проблемот и затоа се толку скапи.  :)

Криво ми е што не зачував ниедна.. па морав да купам од Хубо  :) 1500 денари :)

А дали татко ти сеуште ја има таа машина и дали би се нафатил некои цленови на кои им треба ова да му направиме групна нарачка, значи сигурна нарачка и он да ни ги изработи фиокичките?

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Татко ми има машини за пластика.. и еднаш поодамна правеше вакви фиокчиња, како што сака Гига, за на ѕид.. направи некоја количина и престана пошто никој не му ги земаше  :-\. Ретко кој купува, тоа е проблемот и затоа се толку скапи.  :)

Криво ми е што не зачував ниедна.. па морав да купам од Хубо  :) 1500 денари :)

А дали татко ти сеуште ја има таа машина и дали би се нафатил некои цленови на кои им треба ова да му направиме групна нарачка, значи сигурна нарачка и он да ни ги изработи фиокичките?


Very good idea...  ;D I am in!
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #269 on 15.01.2014, Wednesday, 01:13:44 »
еве во логинг имало. ама за цената нема да коментирам  ;D
Code: [Select]
http://www.loging.mk/1317/188685/0/ShowProduct/Kutija_za_sortiranje
Kure je kupio novog BMW-a