Author Topic: дали знае некој каде се продаваат намотки за хорни Симсоник?  (Read 1098 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Имам хорна Симсоник PC 609,која оваа лето прегоре.Па дали некој знае каде може да најдам нова намотка  за истата?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
a колку е ел нов да го купиш? мисла дека не се скапи. Иначе види во алфа навака на така прашај.. Или премотај го сам, ако се исти како кај среднотонците/басовите, немам отварано високотонци.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Имам хорна Симсоник PC 609,која оваа лето прегоре.Па дали некој знае каде може да најдам нова намотка  за истата?
Има кај мене еден сервис за звучници,па ако сакаш тркни до кај нив,сервисот се вика Магнетик.Се наоѓа во населба Црниче,спроти Симпо,одма на ќошот.
ПС.Ова не е реклама,не ни сакам да рекламирам,ова е помош,каде што може да се  обрати.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Прашај во Ботц електроник а за посигурно оди во Зец електроникс во Гтц на 3-ти кат знам дека сигурно вршат поправка на звучници (басови ,високотонци и друго )  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Донеси ми ја во Велес ,ке ја средам за еден час. ;D Денес правев една намотка за РЦФ
со промер 50 мм.Еве слика од мобилен ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на рака случајно да не ти е мотана???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е на рака ,имам машинче  ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах, тоа е веќе подобро...а ке може сликичка некоја од машината да дадеш(прати порака, или отвори тема како сакаш) и да кажеш како работи???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во аматерски услови не можеш да ја направиш,освен некој мајстор на шепинг да ја среди.Друго ,има десет алуминиумски ваљаци обработени на дребунг,а механиката е со пренос и ставена во кутија ,па нема што да се види однадвор.Трето треба машински нацрти да добиеш за да ја направиш,ама тоа го немам.Жалам, ама и јас ја набавив склопена,така што само сум повремен корисник!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да не ме сватите погрешно, како што имам пишано, колу и како да го премотувате звучникот, никогаш нема да биде оригиналот, т.е. нема да ги има оригиналните карактеристики. И јас имам рачно премотувано 12-ки басови, не дека не свират или не дека некој забележал разлика, ама знам дека не се истите. Како што пишав не знам колку се, ама ако зачтедиш 100-200 денари навистина нема резон да се премотуваат. За некој звучник од 500-600 евра, можда вреди премотување кое кошта 1/10 од цената, ама за високотонец... сепак, тоа е мое рамислување, одлуката е твоја.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам хорна Симсоник PC 609,која оваа лето прегоре.Па дали некој знае каде може да најдам нова намотка  за истата?

Провери во BT (не е раклама, само кажувам каде може да најде), имаат готови намотки за секаков тип на звучници, мислам дека намотките се BOTS, ама не ме земај за збор. Отиди со намотката и скоро 100% сигурен сум дека ќе најдеш адекватна замена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле,проблемот со премотувањето звучници е во тоа што повекето мајстори аматерски  работат  ,од око ,без соодветен алат и знаење.За материјали - да не зборуваме! Има мајстори во Македонија кои си го знаат занаетот и не би рекол дека работата не е успешна.Ако може да се најде оригинална намотка во ред,ама кај некој звучници тоа не го решава проблемот: имаш проблем со мембрана ,со спајдер, стопена лак жица во каналот,која не е докрај исчистен,центрирање  итд. Значи и тоа е занает,само што во последно време се помалку има работа.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мојт да се средит не вела не, ама за звучник од 1000 денари не се испалкат да бараш материјали и сите тие работи... а како што кажа и по нема работ најверојатно ради напливот на евтина кинеска роба, па звучник од 500-600 денари незна колу е исплатливо да се премотува или репарира....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи колку пари ке ти побараат.Кај мене во Велес 500-600 денари е менување шпулна од 50 мм  со нова,а за високотонец 100-150 денари.Во СК тоа го нема,многу се скапи! :D А и точно е тоа што премногу се ефтини звучниците,ама сепак ако не можеш  ист таков да најдеш... ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
е да може и да нема. Иначе како ги центрираш да не фаќат калтоана т.е. шпулнана на она околу железоно, мене нонстоп тоа ме зеза. Сега нека опростат админс за оф топик.