Author Topic: VU метар  (Read 2082 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
VU метар
« Opened on 11.09.2010, Saturday, 23:38:45 »
Колеги ми треба шема за стерео VU метар,имам 30 зелени LED од тие сто се јаките,барав шеми ама максимум со 20 диоди.ако има некој сема нека ја постави тука.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: VU метар
« Reply #2 on 12.09.2010, Sunday, 03:42:07 »
Имаше една шема во списанието САМ.со транзистори.Влезниот транзистор е врзан како емитерско следило и имаше 10 транзистори кои погонеа ЛЕД,а беа споени во серија .Секој тр.земаше преку диода (пад 0,7 волти) од предходниот,така што со мах. 7 волти се покриваше целата скала.
Мислам дека ја имам некаде шемата ,ако ја најдам ке ја ставам.Во секој случај за да ги погониш сите ЛЕД треба да имаш10,5 волти на излез од појачувачот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: VU метар
« Reply #3 on 12.09.2010, Sunday, 16:27:38 »
значи јас сакам да ставам 15 LED диоди а левиот и 15 LED диоди за десниот канал,а за сигнал ако мозе некако да се направи да зема од излез од компијутер.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: VU метар
« Reply #4 on 12.09.2010, Sunday, 17:59:32 »
Па ќе го приклушиш на излезоот од компјутерот, компјутрските излези (како и многу други аудио уреди) имаат заедничка маса, лев и десен канал, што значи се на се три водови ;). Масата можеш да ја поделиш на два вода (ако на различни локации ги поставуваш VU метрите, ако не се блиску еден до друг), а останатите два вода одат на влез на VU метрите („левиот вод“ за левиот VU метар, „десниот вод“ за десниот VU метар ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: VU метар
« Reply #5 on 12.09.2010, Sunday, 18:18:44 (Edited 12.09.2010, Sunday, 19:30:15) »
А да не има некој со повеќе диоди?Мислам како на сликава!!Сакам да го ставам во куќиштето!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: VU метар
« Reply #6 on 12.09.2010, Sunday, 19:31:17 »
Па ќе го приклушиш на излезоот од компјутерот, компјутрските излези (како и многу други аудио уреди) имаат заедничка маса, лев и десен канал, што значи се на се три водови ;). Масата можеш да ја поделиш на два вода (ако на различни локации ги поставуваш VU метрите, ако не се блиску еден до друг), а останатите два вода одат на влез на VU метрите („левиот вод“ за левиот VU метар, „десниот вод“ за десниот VU метар ;)).

Јас колку што разбрав прашува дека му рекоја оти треба 10V на влез за сите да светат, дали тоа може да се промени пошто од звучна не верувам дека ќе добие 10V ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: VU метар
« Reply #7 on 12.09.2010, Sunday, 19:53:42 »
Тоа што ти го бараш е Анализатор на спектар (како на сликата со зелените ЛЕД),а не ВУ метар. За да погониш 15 лед ти треба појачувач,а не можеш да го приклучиш директно на излезот на звучната.
Подобро побарај софтверско решение ( ги има дури како плагини за Винампот !),па на мониторот следи ги промените.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: VU метар
« Reply #8 on 12.09.2010, Sunday, 20:58:12 »
Еве една шема на спектрален анализатор за SKOLS  ;) ;D


Деловите:
R1= 1.8K
R2= 100K trimmer
R3= 1K
R4= 100ohm.....1Kohm
R5= 100 ohm.....1Kohm   
R6= 100K trimmer
C1= 100nF 100V
D1....10= RED LED
D11....20= YELLOW LED
D21....30= GREEN LED
IC1= LM3915
IC2= 4017
IC3= 4011
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: VU метар
« Reply #9 on 12.09.2010, Sunday, 21:59:14 »
значи диодите би ги сместил вака
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Music-Led-Bar/е сега пошто таму не се користат никакви елементи освен диоди,(диодите се приклучени на излезите од звучниците)дали има некоја шема со интегрално коло транзистори или можеби PIC, со кои би можел да употребам овие 30 диоди па и повеке.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: VU метар
« Reply #10 on 12.09.2010, Sunday, 23:13:28 »
таја шемата на малечко може да се модифицира и да се прошири со повеќе диоди, но ќе мора да се стават транзистори :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: VU метар
« Reply #11 on 12.09.2010, Sunday, 23:21:57 »
ако се прошири само да има повеке диоди.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: VU метар
« Reply #12 on 12.09.2010, Sunday, 23:25:38 »
на  LM3915 ќе му се додаде уште некој ред лед диоди како што се сега поврзани дека тој има 10  излези, но тогаш ќе трга повеќе струја колото и ќе мора да се додадат транзистори преку кој ќе се напојуваат диодите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: VU метар
« Reply #13 on 12.09.2010, Sunday, 23:26:52 »
Треба да се провери, моежби и со некој ладилник да се сврши работа, треба да се експериментира малку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: VU метар
« Reply #14 on 12.09.2010, Sunday, 23:34:45 »
не се исплаќа да се експериментира со ова коло
прескапо е за такви работи :)
negde 70-100 денари парче е  ( LM3915 )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!