Author Topic: Напојување за појачало Benytone M-2700A  (Read 1124 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Напојување за појачало Benytone M-2700A
« Opened on 16.11.2014, Sunday, 14:44:55 (Edited 16.11.2014, Sunday, 15:38:09) »
Ми одкажа трафото на следново појачало
Code: [Select]
http://www.radiomuseum.org/r/marubeni_benytone_m_2700a.html
Како да дознам колкав бил напонот на излезот од трафото (на трите жици) ? :)
loading...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Во која смисла откажало трафото?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Сака да каже дека изгорело, јас така го сфатив...

За најлесно да го дознаеш напонот на трафото најди service manual за појачалото и во него имаш се што ти треба :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од искуство - трафото има два секундара 2х12 V 1А и 2 х 20-24V 3A Едниот е за пп ,а другиот за излезот.Провери ги големиве електролити ,тие не треба да се поголеми од 40,односно 50V.Ако е примарот провери да не има на самата намотка осигурувач,кој може во краен случај да се премости.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Па извадиго трафото од кутијата надвор,провери со ом метар дали стварно е во прекин примарната намотка,бидеќи може да е до некој осигурач внатре на самата плочка,доколку се работи за прекин батка нагласи а и јас ти советувам често на ваквите трансформатори знае на едната жица веднаш под заштитната фолија (хартија) да има осигурач внатрешно па затоа скинија каде што одат жиците од примарот да видиш дали има осигурач или нема,ако нема премотајсиго трафото и то е то,ги имаш спотребните напони.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Точно, под хартијата често има термо осигурувач кој е во облик на блок кондензатор и често знае да прегори. Иначе како што кажа батка, види го напонот на електролитските кондензатори и секундарот треба да дава 1/2 (наизменичен напон) од тоа отприлика.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.