Author Topic: Помош со пумпање на вуфер  (Read 1466 times)

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Помош со пумпање на вуфер
« Opened on 26.09.2014, Friday, 23:57:18 (Edited 27.09.2014, Saturday, 03:55:17) »
Здраво.Ми треба помош околу засилувач и активен филтер за вуфер.Засилувачот е со ТИП142 И ТИП147,транзисторите се во ред а на активниот филтер му сменив и ик тл072 а звучникот непрекинато пумпа.Дали некој знае шо може да му биди.Еве шеми од активниот филтер и засилувачот.









Позз.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: помош со пумпање на вуфер
« Reply #1 on 27.09.2014, Saturday, 00:32:37 (Edited 27.09.2014, Saturday, 00:49:08) »
 еве ги шемите ,па дококу некој знае нeка кажи .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #2 on 27.09.2014, Saturday, 04:08:32 »
ако не е влезот, напајањето е. Или осцилоскоп или мени све  ??? мозес да пробаш ан тивко и со послабо напојување, само со напон не помал од 10% од препорачаното

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #3 on 27.09.2014, Saturday, 13:57:55 »
Пробај го првин само појачалото без свртницата (да биде комплет исклучена). Потоа само свртницата со друго појачало, да видиш точно од каде доаѓа такво пумпање. Да не е за во кола ова со некој претварач од 12 на х волти?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #4 on 27.09.2014, Saturday, 14:06:11 »
Прво,провери по спецификација за појачувачот колку троши,односно повлекува на максимум.обично недоволната моќност на исправувачот дава ваков ефект.Друго,провери си го исправувачот- откачи го од појачувачот,оптовари го и мери напон.Ако е во ред ,напонот не треба да има осцилации .Тоа се гледа најдобро со осцилоскоп.Види дали се во ред грецот и електролитите ( можно е електролит да дава ваков ефект!).Значи,ако немаш апаратура пресметај ја моќноста на трафото,дали е идентична со очекуваната потрошувачка на појачувачот.Смени го грецот и електролитите.Доколку е тука се во ред,а појачувачот и натаму * пумпа*,веројатно е некој елемент во појачувачот.Гледам има зенерка и електролити на шемата,па би почнал со нивна замена во појачувачот.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #5 on 27.09.2014, Saturday, 14:28:01 »
значи вака ,кога е пуштен да работи без влез и до махимум волуме  нема никакво пумпање,а кога му пуштам и влез почнува да прави туп туп туп туп .... и без да пустиш музика.Претходно напојувањето ми беше користено со стк4050 немаше никаков проблем, ново е (2 х 10000мф/63в и грец 35а).еве и слика како изгледа и мојата изработка.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #6 on 27.09.2014, Saturday, 15:07:09 »
Пушти музика дирекно од цд плеер на засилувачот види дали е чист гласот и дали пак ти осцилира звучникот или не, ако осцилира провери напојување,и стави маса на ладилникот,ако работи засилувачот тогаш бараја грешката во филтерот (предзасилувачот), а по мое штом викаш кога ставаш сигнал тогаш пумпа ;D ,сигурно сигналот го земаш преку филтерот тогаш грешка имаш во филтерот за вуфер.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #7 on 27.09.2014, Saturday, 21:17:12 »
ГО исклучив активниот филтер, и продолжува да пумпа ,но сега изгоре и еден транзистор тип142,дали е можно тоа да се случува од стари блок кондензатори и наместо 1мф електролит јас имам ставено 1мф блок.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #8 on 27.09.2014, Saturday, 21:52:12 »
Електролитот нема голема улога, но пожелно е да го ставиш како што е наведено.

Мислам дека не е најпаметно блиску поставени 2 трансформатори во иста кутија(не е метална, но сепак). Кога веќе го правиш тоа пробај одмонтирај го едниот трансформатор од кутија да е подалеку од другиот, и пробај. Остатокот јас би го барал повторно во напојувањето, еден по еден елемент пробуваj.

И провери дали ти е доволно моќно напојувањето за тие транзистори.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #9 on 27.09.2014, Saturday, 21:59:33 (Edited 27.09.2014, Saturday, 22:05:26) »
Не е од кондензатор или иако си направил замена ништо страшно,е сега откако ќе го замениш излезниот,да сум на твое место би ставил сам еден пар излезни,исклучи го звучникот мери дц напон на излезот,не треба да биде поголем од 50 миливолти,мери колку милиампери влечи еден пар на излез-(сигурно знаеш како се мери мирна струја на засилувач,ако не кажи-задолжително со краткоспоен влез према маса),овај засилувач би требало да влечи од 10 до 30 -тина милиампери,кажи што си измерил и дали се си ставил по шемата или си направил некои измени освен кондензаторчето што го спомна позз.и да штампава се разликува од оргиналот гледам проверија за евентуално да не имаш грешка за секој случај.

Споено мислење: 27.09.2014, Saturday, 22:05:26
кај најде електролит 1 мф во шемата,ако е на влезот добро ама другиве не бива.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #10 on 27.09.2014, Saturday, 23:02:11 »
Види зенерката, како што кажа батка, излезите пошто велиш дека прегорел транзистор и види како стои мирната струја. Пумпањето на поинтензивен звук не дека го нема, ами помалце се приметува. Ито така некогаш се случува поради фазноста на уредите да се појават некои проблеми.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Благодарам на помошта.Целиот проблем бил до зенерката,ја заменив со појака 15волти/1,5вати и сега е во ред,дома не се седи мислам дека ако пуштам погласно се че се искрши  ;D ,ама сега ко че го исклучувам дури не се испразна кондензаторите уште свири,како да наравам кога го исклучувам да не оди звук на вуферот,оти ко че го стегнам прекинувачот и се слуша ТУП.Дало со софт старт че се избегни тоа, или вие кажете ако имате нешто.Благодарам од напред.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #12 on 01.11.2014, Saturday, 00:04:32 »
Употреби некоја шема за софт-старт и нема да има проблем.Имаш доста шеми на таа тема на Форумов.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #13 on 01.11.2014, Saturday, 04:02:17 »
Бидејќи има повеќе шеми за мек старт, барај од тие што имаат реле на звучникот(некои се само за постепено полнење на кондензаторите)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Помош со пумпање на вуфер
« Reply #14 on 01.11.2014, Saturday, 10:38:26 »
 Стави коло за DC заштита на звичник до релиња за да го немаш тој проблем.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.