Author Topic: Помош за пиезо тригер  (Read 885 times)

Offline Drummer

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Помош за пиезо тригер
« Opened on 21.09.2014, Sunday, 00:54:09 (Edited 22.09.2014, Monday, 16:33:23) »


Се работи за следново:

Кругчето на сликата е пиезо (пикап за гитара), а десно се две жици врзани со тастатурата и кога би се споиле би се испишала буквата К. Муабетот е како да ги сврзам овие две работи т.е кога ќе се активира пиезото ( при вибрација, звук, удар...) да го затвори колото и да се активира буквата К. Директно да се сврзат не врши работа пошто сигналите од пиезото се преслаби така да во случајов ми треба некакво појачало кое би дошло на местото на прашалникот. Би бил преблагодарен за помош.

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош!!!
« Reply #1 on 21.09.2014, Sunday, 22:30:55 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 01:31:51) »
Иако не дообјасни до крај што сакаш да постигнеш.мислам дека за ова се работи.



П.С.Измени го насловот,не личи на ништо!! Треба да објаснува што бараш.Претпоставувам си бубњар,бидејќи тие се бафтаат со вакви работи! Прочитај си ги правилата на Форумов! Следниот ваков пост ке заврши во кош!!

Offline Drummer

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Помош за пиезо тригер
« Reply #2 on 21.09.2014, Sunday, 23:56:03 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 01:33:33) »
Да, за едноставни тапани се работи. Но бидејќи нема да се врзуваат на драм модул или миди тригер со velocity sensitivity битно е само да се произведи напон доволен да окини на тастатура. Дали на твоево коло му треба додатен извор на напон т.е дали треба да се врзи и батерија/адаптер или...? Ми треба нешто наједноставно/најевтино што би ја вршело работата пошто ќе треба да направам едно 15ина вакви.

Јас успеав ова да го најдам:



Лево кај што пишува драм пад е пиезото.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош за пиезо тригер
« Reply #3 on 22.09.2014, Monday, 00:02:54 »
Со оптокаплери се прави тоа, да детектира како да е стиснато копчето на тастатура. ДА ја најдам шемата и ке ти ја пратам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за пиезо тригер
« Reply #4 on 22.09.2014, Monday, 00:47:11 »
Шемата погоре е токму она што ти треба.Може да се модификува бидејќи TLP 621-2 е дупли опто каплер.Може да се раздели на два обични опто со тоа што може да се користи само еден и тоа сакаш со отворена или затворена врска.Мислам дека тебе ке ти треба отворениот спој ,кога при постоечки сигнал од пиезото опто каплерот ке направи краток спој на излезот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Помош за пиезо тригер
« Reply #5 on 22.09.2014, Monday, 23:23:41 »
Јас едно време правев вакво нешто, ама не ми испадна како што треба, пошто одзивот на компјутерот е бавен. Баш ме интересира дали ќе ти испадне добро.
Пошто кога ќе удриш на „падот“, има некое каснење додека се репродуцира звукот, што на пример за бавни ритмови нема проблем ама ако сакаш нешто да побрзо отсвириш или некој прелаз да направиш се јавува каснење што нервира... Некако нема „живост“ како, да речеме драм модул и сл..
Незнам, можда имаш добра програма па нема да го имаш овој проблем. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Drummer

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Помош за пиезо тригер
« Reply #6 on 23.09.2014, Tuesday, 01:04:20 (Edited 23.09.2014, Tuesday, 01:08:01) »
Немам каснење кај мене. Се е како што треба. Користам reaper и ezdrummer 2 како vst со asio4all драјвери. Компјутерот ми е просечен со 4 рам, интел г550 и онборд звучна. Трикот е да се намали баферот до кај 192 и така се  минимализира каснењето до неколку милисекунди (како кај модул) што е одлично и незабележливо за увото, а звукот си го задржува квалитетот. Ако и тоа не брка работа за лејтенсито тогаш треба подобар пц/звучна пошто под 192 веќе се забележува загуба.